Horník smí po pěti letech zpět k fotbalu, soud řekl ano

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 1. 2012 15:41
Kupoval zápasy pro Žižkov. Trest za korupci vypršel
Bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník
Bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník | Foto: ČTK

Praha - Ivan Horník, který se před osmi lety stal symbolem velké korupční aféry, opět smí pracovat ve fotbale. Požádal o zrušení druhé poloviny desetiletého zákazu, který mu to znemožňoval. A soud Horníkovi vyhověl.

"Minulý týden proběhlo veřejné zasedání, na kterém jsme žádost pana Horníka projednali. A neměla jsem důvod mu nevyhovět, splňoval všechny zákonné podmínky," řekla deníku Aktuálně.cz Markéta Polanecká, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3.

Její rozhodnutí nabylo účinnosti ihned v soudní síni, takže se Ivan Horník od té chvíle může opět angažovat ve fotbale.

O fotbale čtěte více:

Stejná soudkyně mu v roce 2006 vyměřila za prokázané korupční jednání sedmiměsíční podmíněný trest s odkladem na pět let, pokutu 900 000 korun a také desetiletý zákaz činnosti ve fotbale.

Moc si přeju vrátit se, řekl soudu

Začátkem října uplynula polovina desetileté lhůty. A Horník využil možnosti požádat o prominutí zbývajících pěti let. "Po tu dobu žil životem řádného občana, neměla jsem ani žádnou relevantní informaci o tom, že by pan Horník zákaz práce ve fotbale porušoval," vysvětluje soudkyně Polanecká, proč příliš neváhala s kladnou odpovědí.

Na rozdíl od roku 2006, kdy se Horník osobně nedostavoval na zasedání obvodního ani městského soudu, k němuž se odvolal, byl minulý týden na Žižkově v soudní síni osobně přítomen. "Ke své žádosti přiložil i dopis jednoho klubu z nižší soutěže, ale nezlobte se, opravdu si nevzpomenu kterého. Tam se psalo, že by byli rádi, kdyby u nich Ivan Horník mohl pracovat s mládeží. I k tomu jsme přihlédli," říká Polanecká.

"Pan Horník sám pak soudu řekl, že by si velmi přál, aby se do fotbalu směl vrátit," dodává soudkyně.

Pelta Horníkův návrat do českého fotbalu podporuje

O možném návratu Ivana Horníka se ve fotbalovém prostředí spekulovalo už delší čas. "Ivan rozumí fotbalu jako málokdo. Ano, byl hlavním protagonistou aféry, ale pokud mu soud promine zbytek trestu, jsem pro, aby dostal druhou šanci. Stejně jako další lidé, kteří v té aféře sice byli potrestaní, ale svůj trest už si odpykali. Byli by každopádně pod drobnohledem veřejnosti," řekl před svým zvolením předsedou fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Například jeho protikandidát Jindřich Rajchl se tehdy k návratu lidí potrestaných v korupční aféře vyjádřil jednoznačně odmítavě.

Hlášky z "Ivánku, kamaráde" se staly kultovními

Ivan Horník byl potrestán na základě policejních odposlechů. Ty odhalily, že se v sezoně 2003/2004 pokusil ovlivnit řadu zápasů Viktorie Žižkov, v níž zastával pozici sportovního ředitele. Nabízel "padesátníky" a další platidla rozhodčím či delegátům. Sestupu Viktorie však stejně nezabránil.

Na základě Horníkových odposlechů sestavili komici Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus kultovní divadelní představení "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?". Řada "hlášek" z této inscenace zlidověla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy