Haškův rok: Od průšvihu s Litvou po běsnění v Jihlavě

Miloslav Lubas
24. 6. 2011 11:28
Černá můrou byla Litva, Skotsko jiskrou naděje
Ivan Hašek při oslavách titulu v Plzni
Ivan Hašek při oslavách titulu v Plzni | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Ani propadák, ani radost až do rána. Takový byl uplynulý rok rok prvního muže českého fotbalu  Ivana Haška.

Fotbal pořád ještě není takový, jak by si předseda ČMFS přál. Tedy jednotný v tuzemsku. A ověnčený úspěchy v zahraničí.

Jaká je vlastně bilance svazového předsedy před nedělní valnou hromadou ČMFS?

Hašek Aktuálně.cz řekl, že mu jako předsedovi svazu bylo nejhůře ve dvou situacích.

Když národní tým prohrál doma 0:1 s Litvou v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012. A taky poté, co minulé valné hromadě ČMFS zvolili delegáti znovu do odvolací a revizní komise Ondřeje Lněničku, právníka spojeného s kauzou ´střížkovských´ Bohemians. 

Čtěte také:
Fotbalovému zlatu je 35. Na další se prý hodně načekáme
Němci? Italové? Hahaha! Evropa se klaní mladým Čechům
Krutá fotbalová doba. V lize míň peněz než ve fabrice

A to nejen v souvislosti s nástupnickými právy na původní ´klokany´, ale i se soudním procesem. Řeší se při něm údajná korupční kauza z května 2009.

Sigma Olomouc tehdy podle obžaloby uplatila ´střížkovskou´ Bohemku, aby jí prodala tři body v utkání o postup do pohárové Evropy.

Lněnička ve čtvrtek ve své výpovědi u soudu uvedl, že prezident Bohemians Karel Kapr ho požádal o to, aby vzal do úschovy údajný úplatek 300.000 korun. Lněnička to prý kvůli svému členství v odvolací a revizní komisi ČMFS odmítl.

Největší letošní průšvih je ještě z předhaškovské doby

Kauza Olomouc - Bohemians z doby, kdy Hašek ještě nebyl předsedou ČMFS, se stala v uplynulé sezóně největší skvrnou na pověsti českého fotbalu.

A co udělalo čtvrtfinalistovi mistrovství světa v Itálii 1990 a mnohonásobnému mistrovi ligy v dresu  Sparty v minulém roce největší radost?

"Výhra áčka nad Skotskem 1:0 a to, že v mládežnických reprezentacích jsme pravděpodobně nejúspěšnější zemí v Evropě," prohlásil Hašek. "A taky mě těší, když vidím hřiště plná dětí jako třeba v Lipencích, kde bydlím."

Na Švýcary se na juniorském EURO koukat dá, na Čechy moc ne
Na Švýcary se na juniorském EURO koukat dá, na Čechy moc ne | Foto: Reuters

Češi se jako jediná evropská země dostali mezi nejlepších osm týmů v kategoriích do 17, 19 a 21 let.

A díky vydřenému vítězství se Skotskem Češi udrželi šanci na baráž o EURO 2012. Hašek je přesvědčený, že současné hubené roky skončí co nejdříve i zásluhou fotbalistů z úspěšné jednadvacítky. Na mistrovství Evropy v Dánsku pokořila Anglii a skončí nejhůře čtvrtá.

Její výkony však vzbudily mezi fanoušky rozpaky. Tým okolo Vaclíka, Mazucha, Morávka a Pekharta přehrál na umělecký dojem  v Dánsku pouze Ukrajinu - a to ještě jen na začátku druhého poločasu. Se Španěly, Anglií a v semifinále se Švýcary tahal za kratší konec provozu.

Soupeřům čelil většinou podobně neatraktivními zbraněmi jako dospělá reprezentace - tedy kvalitní defenzívou, disciplínou a taktikou.

Česko žije v chudé fotbalové době. Může trvat ještě dlouho

"Taková výborná generace,  jaká se sešla na EURO 2004 kolem Nedvěda, Poborského, Jankulovského, Galáska nebo Šmicra, se v našich podmínkách narodí bohužel tak jednou za deset, nebo spíše dokonce jednou za dvacet let," upozornil asistent reprezentačního trenéra František Komňacký.

Gambrinus liga i druhá liga se v uplynulém ročníku obešla bez větších problémů. Především na jaře ji sice provázely hrubé chyby rozhodčích, ale v boji o titul i o sestup se navzájem vymazaly a neovlivnily pořadí v tabulce.

Pavel Nedvěd a krásný fotbal české reprezentace žijí už jen ve vzpomínkách
Pavel Nedvěd a krásný fotbal české reprezentace žijí už jen ve vzpomínkách | Foto: ČTK

Profesionální soutěže v Česku však tíží dluhy klubů. Trenér úspěšné reprezentační sedmnáctky Josef Csaplár je označil za jeden z nějvětších problémů fotbalu.

"Dluhy jsou bohužel v celé společnosti. My máme jasné podmnínky při udělování  licencí pro účast v profesionálních soutěžích a ještě je zpřísníme," konstatoval Hašek. "Ale druhá věc je, jestli dostáváme od klubů pravdivé údaje.

Hašek a celé vedení ČMFS hasili v květnu největší požár v Gambrinus lize - hrozící pád po uši zadlužené Slavie do ´propasti amatérského fotbalu´.  Cestu k záchraně rodinného stříbra českého fotbalu hledali s bývalým majitelem ´sešívaných´ Antonínem Francem a především s manažery firmy Natland, jež Slavia před krachem zachránila.

Na ČMFS však stále pracuje jako právník Petr Doležal, bývalý generální ředitel Slavie a její spolumajitel. Právě za jeho éry se klub z Edenu ocitl ve víru obrovských dluhů. Letos na jaře se vyšplhaly k 200 milionům korun.

Profivršek pod drobnohledem.  Dole, tam je někdy džungle

Korupční kauza Olomouc - Bohemians čeřila poklidné vody profesionálního fotbalu jako jediná. Nic nového v sezóně 2010 až 2011 nad hladinu nevyplulo. Hašek připustil,  že první a druhá liga jsou pod velkou kontorloiu ČMFS a také médií, v nižších soutěžích se ale pořád dějí věci, které poskytují příčiny o úvahách o nikdy nekončící korupci.

"Na boj proti ní se na svazu specializuje bezpečnostní manažer Martin Synecký. Nepracuje sám a myslím, že se brzy objeví výsledky," poznamenal Hašek.

Sám ale nedokáže odhadnout, za jak dlouho se český fotbal vyčistí od podvodů a uplácení. "Fotbal odráží situaci ve společnosti a neumím říci, kdy se to změní k lepšímu - jestli za jednu generaci nebo za dvě," shrnul Hašek.

Český fotbal se nevyhnul ani letos řádění chuligánů. Na závěr sezóny pošpinili rowdies v barvách Sigmy Olomouc finále domácího poháru, Ondrášovka Cupu v Jihlavě. Po závěrečném hvizdu vtrhli na hřiště a útočili surově na slavící příznivce Mladé Boleslavi.

ČMFS pak rozvířil diskuzi o tom, aby se vniknutí na hřriště stalo trestným činem. Na novele zákona začal spolupracovat i s poslanci parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy