Němci? Italové? Hahaha! Evropa se klaní mladým Čechům

Miloslav Lubas
20. 6. 2011 14:00
Tři týmy ve čtvrtfinále ME nemá nikdo jiný
Chramosta a Dočkal se radují z výhry nad Anglií na ME do 21 let
Chramosta a Dočkal se radují z výhry nad Anglií na ME do 21 let | Foto: Reuters

Praha - Není teď v Evropě žádná země, která by se mohla v juniorském fotbale měřit s malým Českem.

Jen Česko mělo, má nebo bude mít na mistrovství Evropy (ME) v letošních finálových turnajích všechny tři mládežnické reprezentace.

Italové a Rusové žádnou, Němci jednu jedinou. Za Českem zaostávají rovněž fotbalové supervelmoci Španělsko a Anglie se dvěma finálovými turnaji.

A úspěchy mu závidí tradiční bašty evropské a světové juniorské kopané - Nizozemsko a Francie.

Čtěte také:
ŽIVĚ Česko porazilo Anglii a postoupilo do semifinále Eura
Fotbalová sedmnáctka na úvod MS prohrála s USA 0:3

České týmy do 21, 19 a 17 let postoupily do jednoho mezi posledních osm na ME. Sedmnáctka skončila pátá - když ve skupině remizovala s Rumuny, Němci a Nizozemci. Předtím vyřadila Italy.

A dostala se na současné mistrovství světa v Mexiku.

Řekni, kde ty země jsou? Rusko, Německo, Anglie.

Devatenáctka se mezi nejlepších osm ´prokousala´ ze skupiny přes Rusko a Nizozemsko. Finálový turnaj nejlepších osmi mužstev ji čeká v červenci a srpnu.

Jednadvacítka skončí na současném mistrovství Evropy nejhůře čtvrtá. Týmu Jakuba Dovalila sice přeje v nebývalé míře štěstí, ale jména poražených budí úctu.

K Německu, Řecku a Ukrajině přibyla v neděli v noci také kolébka kopané - Anglie. Češi nad ní zvítězili díky strhujícímu obratu v posledních minutách, pro který se v historii české a československé kopané jen těžko hledá obdoba.

Hašek: Sehnali jsme peníze na dobré trenéry

Podle předsedy ČMFS Ivana Haška nejsou nynější výsledky mládežnických reprezentací dílem náhody. "Povedlo se nám k nim především sehnat kvalitní trenéry. Získali jsme peníze, abychom je mohli odpovídajícím způsobem zaplatit,"  řekl Aktuálně.cz Hašek.

Výběry fotbalových velmocí mají větší hvězdy, na mladé Čechy ale často nestačí
Výběry fotbalových velmocí mají větší hvězdy, na mladé Čechy ale často nestačí | Foto: Reuters

Jednadvacítku vede jako hlavní kouč Jakub Dovalil a jako asistenti mu sekundují bývalé opory reprezentace stoper Jan Suchopárek a brankář Petr Kouba.

Devatenáctku trénuje Jaroslav Hřebík a sedmnáctku Josef Csaplár.

"A velký podíl na výsledcích mládežnických reprezentací patří sportovně technickému řediteli ČMFS Dušanu Fitzelovi,"  uvedl Hašek.

Věří, že právě nejlepší hráči ze současných juniorských reprezentací se stanou za několik let oporami národního A týmu a budou porážet stejně kvalitní soupeře jako v mládežnických kategoriích.

Podle Rady je poctivá práce důležitější než peníze

Bývalý trenér reprezentačního ´áčka´ a současný kouč Teplic Petr Rada před českými juniorskými výběry a jejich trenéry smeká.

Jednadvacítka dělá fanouškům radost, ale výborná je i sedmnáctka a devatenáctka
Jednadvacítka dělá fanouškům radost, ale výborná je i sedmnáctka a devatenáctka | Foto: Reuters

"Peníze na zaplacení trenérů ale nejsou rozhodující," upozornil Rada.

"Mnohem víc záleží na tom, jak poctivě svou práci dělají. A to umělo hodně našich trenérů - bez ohledu na to, kolik peněz za to brali," dodal.

Rada dodal, že československý a český mládežnický fotbal dosahuje výborných výseků dlouhodobě.

Připomněl zlato reprezentace do 23 let na ME 1972 pod trenérem Josefem Venglošem i skvělou práci trenérů Karla Brücknera a Miroslava Beránka na přelomu minulého a současného století, kdy jednadvacítka vybojovala stříbrné a zlaté medaile.

Český venkov peníze na mládež často nemá

"Úspěchy v minulých desetiletích stály i za Láďou Škorpilem nebo Miloušem Kvačkem," konstatoval Rada.

Za klíčové však považuje, aby ČMFS dokázal v příštích letech obstarat peníze nejen pro trenéry dorosteneckých a juniorských reprezentaci, ale i pro odborníky, kteří se mládeži věnují ve výkonnostní kopané - tedy v menších klubech.

Především funkcionáři z českého venkova si stěžují, že kvalitní trenéři pro žáky a dorostence scházejí čím dál tím víc. Kvůli dlouholetým problémům Sazky je nebylo z čeho zaplatit.

ČMFS uvažuje o zavedení členských příspěvků. Rozhodne o nich na konci června na valné hromadě a ročně by vynesly desítky milionů korun. "Využili bychom je právě na mládež," upozornil Hašek.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy