Haraslín dvěma góly probudil Spartu, Slavia otáčela a pak Karvinou rozstřílela

3. 9. 2023 17:15
Sparta ani v sedmém utkání ligové sezony neprohrála a pojistila si první místo v tabulce. Nad Libercem vyhrála 2:0. Zápas rozhodl dvěma góly v 68. a 77. minutě střídající Lukáš Haraslín, který se s pěti brankami dostal do čela střelecké tabulky soutěže. V závěru obdržel červenou kartu domácí Mario Purzitidis.
Lukáš Haraslín
Lukáš Haraslín | Foto: Milan Kammermayer

Obhájce titulu z Letné po čtvrtečním postupu do skupiny Evropské ligy přes Dinamo Záhřeb ani v sedmém utkání této sezony nejvyšší soutěže neprohrál, z toho šestkrát zvítězil. Slovan naopak podruhé za sebou utrpěl porážku 0:2 a je desátý.

Sparta po čtvrtečním vítězství 4:1 v domácí odvetě nad Dinamem vzhledem k nadcházející reprezentační přestávce nešetřila opory a nasadila silnou sestavu hned s třemi bývalými libereckými hráči Peškem, Kuchtou a Olatunjim. Nová posila Slovanu Žambůrek dostal šanci rovnou v zahajovací jedenáctce.

Letenští, kteří v posledním vzájemném zápase v minulé sezoně zvítězili v Liberci 3:1 až dvěma góly v nastavení, měli v úvodu problémy i tentokrát. Začali sice aktivněji, ale do vyložených šancí se v první půli nedostávali.

Domácí postupně srovnali hru a v 37. minutě měli úvodní větší možnost. Kulenovič se na pravé straně uvolnil a jeho střelu pod břevno vyrazil gólman Vindahl na roh. Na opačné straně hrozil především po centrech Olatunji, těsně před pauzou v nadějné pozici hlavičkoval mimo.

Do druhého dějství vstoupil Slovan aktivně a letenský favorit musel čelit náporu. V 51. minutě si Chaluš naběhl na Tuptův centr a sám před brankou minul, rozhodčí ale signalizovali ofsajd. Poté Vindahl vytáhl Červův pokus nad břevno.

Pražané se po příchodu střídajícího Haraslína vymanili z tlaku. V 61. minutě zamířil Birmančevč z přímého kopu z výhodné pozice pod břevno a gólman Vliegen měl plno práce, aby vytáhl balon na roh. Po něm napálil odražený míč těsně vedle Haraslín.

Liberečtí se nemohli dostat z tlaku. V 67. minutě ještě Zelený sám před Vliegenem selhal, ale vzápětí už sparťané udeřili. Kuchta vysunul do brejku střídajícího Haraslína, který udělal kličku gólmanovi a přes padajícího Chaluše dloubl míč do sítě.

Sparťané pokračovali v drtivém náporu. Birmančevič našel Kuchtu, ale reprezentační útočník v obrovské šanci ztroskotal na Vliegenovi a gól proti bývalému klubu dnes nedal. V 77. minutě už Pražané pojistili svůj náskok. Domácí krátce po nezvyklém čtyřnásobném střídání zaspali v defenzivě, Haraslín na hranici ofsajdu přebral přihrávku od Zeleného a únik ze strany zakončil povedeným pokusem na zadní tyč.

Slovenský reprezentant dal ve Spartě dva góly v jednom soutěžním utkání počtvrté, v minulosti se mu to dvakrát povedlo v lize a jednou v pohárech. Na premiérový hattrick mezi dospělými ale ani tentokrát nedosáhl. Sedmadvacetiletý křídelník se dostal do čela střelecké tabulky před ostravského Tanka.

Domácí na zdramatizování duelu neměli sílu a poslední zbytky nadějí jim vzal v 87. minutě Purzitidis, který po faulu na Birmančeviče dostal červenou kartu a byl vyloučen. V nastavení o kousek minul střídající Laci, hosty to už ale mrzet nemuselo. Letenští vyhráli čtvrtý z posledních pěti vzájemných ligových zápasů.

Slavia dala pět branek

Hráči Slavie deklasovali doma Karvinou 5:1. Slezského nováčka nejvyšší soutěže poslal v šesté minutě do vedení Adeleke Akinyemi, ale hned ve 13. minutě srovnal jiný nigerijský útočník Muhamed Tijani.

Ještě do pauzy se za Pražany trefili Matěj Jurásek a z penalty Václav Jurečka, po změně stran se prosadili střídající Mojmír Chytil a z dalšího pokutového kopu Conrad Wallem. Slávisté porazili v lize Karvinou po třech utkáních.

Plzeňští porazili Bohemians 1905 doma 2:0, počtvrté za sebou naplno bodovali a vítěznou sérii protáhli na devět soutěžních zápasů. Už v úvodním poločase vstřelili branky Rafiu Durosinmi a Cadu.

Olomouc uspěla v Hradci Králové, vyhrála 3:1. Sigma triumfovala v pátém z posledních šesti zápasů v nejvyšší soutěži a vrátila se na třetí místo. "Votroci" po úvodních dvou ligových výhrách na svém novém stadionu poprvé prohráli a v tabulce jsou jedenáctí.

7. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 68. a 77. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Radina (video). ŽK: Červ, Prebsl, Purzitidis, Kozel (trenér) - Zelený, Olatunji. ČK: 87. Purzitidis. Diváci: 7627.

Liberec: Vliegen - Prebsl (75. Penner), Chaluš, Purzitidis - Mikula, Doumbia, Žambůrek, Červ (75. Hudák), Ghali (75. Preisler) - Kulenovič (75. Rabušic), Tupta (90. Lehoczki). Trenér: Kozel.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Krejčí - Pešek (46. Wiesner), Kairinen, Sadílek (83. Laci), Zelený - Kuchta (83. Sejk), Birmančevič (90. Ševčík) - Olatunji (59. Haraslín). Trenér: Priske.

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 2:0 (2:0)

Branky: 9. Durosinmi, 45. Cadu. Rozhodčí: Všetečka - Nádvorník, Hádek - Zelinka (video). Bez karet. Diváci: 9156.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Jirka (84. Kopic), Kalvach, Bucha, Cadu - Traoré (66. Šulc) - Chorý (84. Vydra), Durosinmi (59. Kliment). Trenér: Koubek.

Bohemians: Reichl - Kadlec (83. Kozák), Křapka, Hybš - Köstl (46. Vala), Hůlka, Hrubý (32. Smrž), Kovařík (46. Dostál) - Matoušek (66. Mužík), Beran - Prekop. Trenér: Veselý.

Slavia Praha - MFK Karviná 5:1 (3:1)

Branky: 13. Tijani, 38. Jurásek, 43. Jurečka z pen., 70. Chytil, 76. Wallem z pen. - 6. Akinyemi. Rozhodčí: Starý - Mokrusch, Vodrážka - Kocourek (video). ŽK: Masopust, Zafeiris, Bořil, Ogungbayi - Memič, Boháč, Bederka, Svozil. Diváci: 17.352.

Slavia: Mandous - Masopust (46. Ogbu), Holeš, Bořil - Tomič, Zafeiris (84. Van Buren), Oscar, Wallem (77. Hromada) - Jurásek (69. Ogungbayi), Jurečka - Tijani (69. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Karviná: Holec - Mikuš (26. Soukeník), Bederka, Svozil, Fleišman - Krčík - Memič (61. Ezeh), Čavoš, Boháč (61. Papalelé), Bartl (74. Ražnatovič) - Akinyemi (74. Doležal). Trenér: Luhový.

FC Hradec Králové - Sigma Olomouc 1:3 (1:1)

Branky: 12. Krejčí - 41. Zmrzlý, 76. Vodháněl, 90.+6 L. Juliš. Rozhodčí: Petřík - Ratajová, Matoušek - Berka (video). ŽK: Kučera, Horák, Krejčí, Čihák - Pokorný, Vodháněl, Ventúra. Diváci: 9150.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Leibl (86. Harazim) - Kučera, Kodeš, Dancák (86. Čihák), Horák - Pilař (69. Šašinka), Krejčí - Vašulín (69. P. Juliš). Trenér: Weber.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite, Pospíšil - Vodháněl (90.+2 Vraštil), Zorvan (82. Kramář), Navrátil (88. Ventúra) - L. Juliš. Trenér: Jílek.