Praha - V říši fotbalového pravěku leží jediné české ´dospělé´ zlato z vrcholného turnaje.
Ten úchvatný, pětatřicet let starý televizní přenos z Bělehradu nemohla vidět na vlastní oči půlka současné populace.
První místo na mistrovství Evropy (ME) vybojovala československá reprezentace v základní sestavě se třemi Čechy a osmi Slováky. V noci z 20. na 21. června 1976.
Vládu nad fotbalovou Evropou otečkoval fotbalový šibal Antonín Panenka. Vršovickým dloubákem doprostřed branky se v penaltovém rozstřelu s mistry světa Němci zapsal do zlaté knihy světové kopané.
Má současná fotbalová generace dostatek síly na to, aby obdarovala fanoušky stejným sportovním orgasmem jako mužstvo s Viktorem, Ondrušem, Panenkou a Masným?
Čtěte také:
Od ostudy v Emirátech po nuly v Japonsku. To je Bílkova bilance
Fotbalová reprezentace v žebříčku FIFA zastavila pád
Pamětník triumfu z tehdejší Jugoslávie a Panenkův pozdější spoluhráč z Bohemky Karol Dobiaš si myslí, že ne.
Podle Dobiaše chybí českým fotbalovým ovečkám ´bača´
"Odešla výborná generace s Nedvědem, Poborským, Šmicrem, Jankulovskim, Kollerem, Galáskem nebo Grygerou. A současné reprezentaci chybí silné osobnosti, vůdčí typy. Hráči někdy běhají po hřišti jako ovce," řekl Aktuálně.cz Dobiaš.
Za osobnost v dnešním národním týmu považuje Dobiaš pouze Petra Čecha.
"Z branky to má ale ke spoluhráčům daleko. Tým musí řídit někdo z pole," upozornil Dobiaš. "Tam se ale v české reprezentaci kvalita v posledních letech vytratila. A mužstvu dělá problémy střílet branky."
Sám sebe označuje Dobiaš za Čechoslováka. Z Trnavy, s níž získal pět mistrovských titulů, přestoupil v roce 1977 do Bohemians a v Praze vydržel 34 let. Účastnil se mistrovství světa v Mexiku 1970 a dvakrát se stal československým Fotbalistou roku.
Panenka Dobiašovi přizvukuje. Tvrdí, že česká reprezentace je zatím syrový, nedobudovaný tým, v němž pravděpodobně chybí kolektivní duch. A velká osobnost, která strhává ostatní a dělá partu.
"Kapitán Tomáš Rosický je stále vynikající fotbalista, ale není typickým tahounem mužstva. Budeme rádi, když si národní mužstvo vybojuje ve skupině druhé místo před Skotskem Litvou a postoupí alespoň do baráže," poznamenal Panenka. Totéž si myslí Dobiaš.
Fotbalový předseda Hašek doufá v sílu osobnosti Petra Čecha
Předseda ČMFS Ivan Hašek současnému národnímu týmu věří. A klíčovou osobností v boji o EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině prý bude brankář Čech. Na hřišti i v kabině.
"Ukázalo se to jasně při dvou posledních zápasech reprezentace v Japonsku na Kirin Cupu," prohlásil Hašek. "Ale hodilo by se nám, kdyby Jarda Jágr obul kopačky."
Hašek spoléhá na to, že odpovědnost na sebe začnou stále víc brát například Sivok a Kadlec. V reprezentaci se už ´otrkali´ a přichází jejich doba.
Dobiaš prozradil, kdo dovedl strhnout zlaté mužstvo z roku 1976. Stoper Anton Ondruš.
"Obrovskými personami byli i brankář Ivo Viktor a trenéři Václav Ježek a Jozef Vengloš. Ale na mistrovství Evropy 1976 se sešly samé velké osobnosti. Nikdo nám nemusel říkat, kde máme běhat," připomněl Dobiaš.
Ke zlatu vedla symbióza zkušených ´Mexičanů´ a ´mladých pušek´
V Bělehradě se potkala nastupující fotbalová garnitura s ´veterány´ z mistrovství světa (MS) v Mexiku 1970. Skvělé Československo tam vypadlo ve skupině s Brazílií, Anglií a Rumunskem hlavně kvůli špatné aklimatizaci na vysokohorské podmínky.
Nehoda, Masný, Švehlík nebo Ondruš si dokonale sedli s Viktorem, Dobiašem, Polákem, Pivarníkem nebo Františkem Veselým.
V nynějším českém mužstvu zůstali z celosvětově obávané sestavy kolem Nedvěda, Poborského a Jankulovkého pouze Čech, Rosický a Baroš. Od ME 2004 v Portugalsku a MS 2006 v Německu se k nim žádná výrazná postava nepřidala.
"Ale v jednadvacítce teď máme nejméně deset hráčů, ze kterých by mohly za pár let vyrůst opory áčka," poznamenal Hašek.
Dobiaš: My hráli fotbal z lásky, ne pro velké peníze
Dobiaš ovšem poukázal na rozdíl v myšlení mezi svou generací a dnešními mladými hráči.
"Oni myslí v první řadě na peníze. My si dávali jiné cíle. Když se mě ptali, proč hraješ fotbal, věděl jsem, že z lásky," svěřil se. "A taky proto, abych vyhrál titul s Trnavou, byl Fobalistou roku, dostal se do reprezentace a na mistrovství světa a Evropy."
Na cestě k bělehradskému zlatu si Československo poradilo ve skupině s Anglií a s Portugalskem a ve čtvrtfinále se Sovětským svazem.
Na finálovém turnaji v Jugoslávii se Ježkův a Venglošův tým střetl s druhým a prvním mužstvem z MS 1974.
Ve Splitu porazil v semifinále v prodloužení Nizozemsko 3:1 a v Bělehradě ve finále Německo. Po prodloužení skončilo utkání 2:2 a na penalty 5:3 pro Československo.
Ve zlatém dramatu nastoupilo v sestavě Viktor - Pivarník, Ondruš, Čapkovič, Gögh - Dobiaš, Panenka, Móder - Masný, Švehlík, Nehoda. Střídali František Veselý a Jurkemik.