Fotbalovému zlatu je 35. Na další se prý hodně načekáme

Miloslav Lubas
21. 6. 2011 14:30
Střelci z finále Dobiašovi se dnešní repre nelíbí
Panenka proti Maierovi, to se nedá popsat slovy...
Panenka proti Maierovi, to se nedá popsat slovy... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V říši fotbalového pravěku leží jediné české ´dospělé´ zlato z vrcholného turnaje.  

Ten úchvatný, pětatřicet let starý televizní přenos z Bělehradu nemohla vidět na vlastní oči půlka současné populace.   

První místo na mistrovství Evropy (ME) vybojovala československá reprezentace v základní sestavě se třemi Čechy a osmi Slováky. V noci z 20. na 21. června 1976.

Vládu nad fotbalovou Evropou otečkoval fotbalový šibal Antonín Panenka. Vršovickým dloubákem doprostřed branky se v penaltovém rozstřelu s mistry světa Němci zapsal do zlaté knihy světové kopané.

Má současná fotbalová generace dostatek síly na to, aby obdarovala fanoušky stejným sportovním orgasmem jako mužstvo s Viktorem, Ondrušem, Panenkou a Masným?

Čtěte také:
Od ostudy v Emirátech po nuly v Japonsku. To je Bílkova bilance
Fotbalová reprezentace v žebříčku FIFA zastavila pád

Pamětník triumfu z tehdejší Jugoslávie a Panenkův pozdější spoluhráč z Bohemky Karol Dobiaš si myslí, že ne.

Podle Dobiaše chybí českým fotbalovým ovečkám ´bača´

"Odešla výborná generace s Nedvědem, Poborským, Šmicrem, Jankulovskim, Kollerem, Galáskem nebo Grygerou. A současné reprezentaci chybí silné osobnosti, vůdčí typy.  Hráči někdy běhají po hřišti jako ovce," řekl Aktuálně.cz Dobiaš.

Ivo Viktor chytil ve finále proti Němcům spoustu tutovek
Ivo Viktor chytil ve finále proti Němcům spoustu tutovek | Foto: nakladatelství Olympia

Za osobnost v dnešním národním týmu považuje Dobiaš pouze Petra Čecha.

"Z branky to má ale ke spoluhráčům daleko. Tým musí řídit někdo z pole," upozornil Dobiaš. "Tam se ale v české reprezentaci kvalita v posledních letech vytratila. A mužstvu dělá problémy střílet branky."

Sám sebe označuje Dobiaš za Čechoslováka. Z Trnavy, s níž získal pět mistrovských titulů, přestoupil v roce 1977 do Bohemians a v Praze vydržel 34 let. Účastnil se mistrovství světa v Mexiku 1970 a dvakrát se stal československým Fotbalistou roku.

Panenka Dobiašovi přizvukuje. Tvrdí, že česká reprezentace je zatím syrový, nedobudovaný tým, v němž pravděpodobně chybí kolektivní duch. A velká osobnost, která strhává ostatní a dělá partu.

"Kapitán Tomáš Rosický je stále vynikající fotbalista, ale není typickým tahounem mužstva.  Budeme rádi, když si národní mužstvo vybojuje ve skupině druhé místo před Skotskem  Litvou a postoupí alespoň do baráže," poznamenal Panenka. Totéž si myslí Dobiaš.

Fotbalový předseda Hašek doufá v sílu osobnosti Petra Čecha

Předseda ČMFS Ivan Hašek současnému národnímu týmu věří. A klíčovou osobností v boji o EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině prý bude brankář Čech. Na hřišti i v kabině.

"Ukázalo se to jasně při dvou posledních zápasech reprezentace v Japonsku na Kirin Cupu," prohlásil Hašek. "Ale hodilo by se nám, kdyby Jarda Jágr obul kopačky."

Hašek spoléhá na to, že odpovědnost na sebe začnou stále víc brát například Sivok a Kadlec. V reprezentaci se už ´otrkali´ a přichází jejich doba.

Dobiaš prozradil, kdo dovedl strhnout zlaté mužstvo z roku 1976. Stoper Anton Ondruš.

"Obrovskými personami byli i brankář Ivo Viktor a trenéři Václav Ježek a Jozef Vengloš. Ale na mistrovství Evropy 1976 se sešly samé velké osobnosti. Nikdo nám nemusel říkat, kde máme běhat," připomněl Dobiaš.

Ke zlatu vedla symbióza zkušených ´Mexičanů´ a ´mladých pušek´

V Bělehradě se potkala nastupující fotbalová garnitura s ´veterány´ z mistrovství světa (MS) v Mexiku 1970. Skvělé Československo tam vypadlo ve skupině s Brazílií, Anglií a Rumunskem hlavně kvůli špatné aklimatizaci na vysokohorské podmínky.

Nehoda, Masný, Švehlík nebo Ondruš si dokonale sedli s Viktorem, Dobiašem, Polákem, Pivarníkem nebo Františkem Veselým.

V nynějším českém mužstvu zůstali z celosvětově obávané sestavy kolem Nedvěda, Poborského a Jankulovkého pouze Čech, Rosický a Baroš. Od ME 2004 v Portugalsku a MS 2006 v Německu se k nim žádná výrazná postava nepřidala.

"Ale v jednadvacítce teď máme nejméně deset hráčů, ze kterých by mohly za pár let vyrůst opory áčka," poznamenal Hašek.

Dobiaš: My hráli fotbal z lásky, ne pro velké peníze

Dobiaš ovšem poukázal na rozdíl v myšlení mezi svou generací a dnešními mladými hráči.

"Oni myslí v první řadě na peníze. My si dávali jiné cíle. Když se mě ptali, proč hraješ fotbal, věděl jsem, že z lásky," svěřil se. "A taky proto, abych vyhrál titul s Trnavou, byl Fobalistou roku, dostal se do reprezentace a na mistrovství světa a Evropy."

Karol Dobiaš, fotbalově uměleckým jménem Patino
Karol Dobiaš, fotbalově uměleckým jménem Patino | Foto: Miloslav Lubas

Na cestě k bělehradskému zlatu si Československo poradilo ve skupině s Anglií a s Portugalskem a ve čtvrtfinále se Sovětským svazem.

Na finálovém turnaji v Jugoslávii se Ježkův a Venglošův tým střetl s druhým a prvním mužstvem z MS 1974.

Ve Splitu porazil v semifinále v prodloužení Nizozemsko 3:1 a v Bělehradě ve finále Německo. Po prodloužení skončilo utkání 2:2 a na penalty 5:3 pro Československo.

Ve zlatém dramatu nastoupilo v sestavě Viktor - Pivarník, Ondruš, Čapkovič, Gögh - Dobiaš, Panenka, Móder - Masný, Švehlík, Nehoda. Střídali František Veselý a Jurkemik.

 

Právě se děje

Další zprávy