Zemřel Jozef Adamec, vicemistr světa z Chile a legenda slovenského fotbalu

ČTK ČTK
24. 12. 2018 12:11
Ve věku 76 let zemřel bývalý útočník Jozef Adamec, legenda slovenského fotbalu a stříbrný medailista z mistrovství světa 1962 v Chile. Člen Klubu ligových kanonýrů i Síně slávy slovenského fotbalu byl po ukončení hráčské kariéry úspěšným trenérem. Informaci o jeho dnešním úmrtí přinesl Denník Šport.
Jozef Adamec
Jozef Adamec | Foto: ČTK

Největší klubové úspěchy Adamec získal v dresu Trnavy, s níž vybojoval pět ligových titulů. Další dva přidal během vojny v Dukle Praha. Čtyřikrát se stal králem střelců, celkem v nejvyšší soutěži zaznamenal 170 gólů.

V reprezentaci odehrál v 60. a 70. letech 44 zápasů a vstřelil 14 gólů. Na MS 1962 byl nejmladším hráčem výběru trenéra Rudolfa Vytlačila a později rád vzpomínal na davy, které fotbalisty čekaly v Praze.

"Návrat byl fantastický. To ani na 1. máje nebývalo, kdy museli jít lidi do ulic. Na nás nemuseli, ale přišly zástupy lidí. To je věc, která se nezapomíná," řekl Adamec, který hrál i na světovém šampionátu v roce 1970. 

Legendárním je hattrick, který "Hatrlo" vstřelil v roce 1968 v přátelském utkání do sítě brazilského národního týmu. 

Z Vrbové až k národnímu týmu

První góly začal střílet za žáky v rodném městečku Vrbové. V šestnácti letech odešel do Spartaku v nedaleké Trnavě. V té strávil většinu své hráčské kariéry (dva roky hrál za Duklu Praha, se kterou v letech 1962 a 1963 získal první dva tituly, a mezi roky 1963 a 1965 zkusil štěstí ve Slovanu Bratislava).

Jako pětatřicátník získal Adamec angažmá ve Slovanu Vídeň, kde strávil tři roky jako hrající kouč. Poté se již definitivně dal na trenérskou dráhu.

Působil na lavičce Trenčína i všech tří bratislavských prvoligových klubů (Interu, Slovanu a naposledy Artmedie), v 90. letech vedl i české týmy Bohemians a Zlín.

V roce 1993 se stal asistentem Václava Ježka u československého týmu, kterému po rozpadu federace těsně unikl postup na MS 1994 v USA, a v letech 1999 až 2001 vedl reprezentaci samostatného Slovenska. I na lavičce přitom Adamec, který trenérskou kariéru ukončil v roce 2008 v Trnavě, proslul svým temperamentem.

Čtyřnásobný nejlepší střelec čs. ligy získal řadu ocenění. Je členem Síně slávy slovenského fotbalu i Klubu ligových kanonýrů. Umístil se na druhém místě (za Jánem Popluhárem) v anketě o nejlepšího slovenského fotbalistu minulého století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy