Švýcaři ocenili výkon českého týmu. Měli jsme štěstí a brankáře Sommera, přiznali

ČTK ČTK
28. 9. 2022 10:46
Švýcarská média se radují z udržení fotbalové reprezentace v elitní skupině Ligy národů po vítězství 2:1 nad českým týmem, za které podle novinářů vděčí výbornému brankáři Yannu Sommerovi a štěstí. Připomínají, že domácí mužstvo v St. Gallenu třikrát zachránila branková konstrukce, na které skončily střelecké pokusy českých hráčů.
Švýcarsko - Česko, Liga národů (Vlkanova, Widmer)
Švýcarsko - Česko, Liga národů (Vlkanova, Widmer) | Foto: Reuters

"Někdy jedna scéna shrne celý zápas. Běžela 89. minuta, když se Jemelkova hlavička odrazila od vnitřní strany tyče přímo do náruče brankáře Sommera. Švýcaři měli v chladném večeru v St. Gallenu štěstí na své straně a v Sommerovi měli brankáře, který je zachránil chycenou penaltou v horké půlhodince, ve které je Češi mohli nakonec ještě předstihnout," napsal list Neue Zürcher Zeitung ve svém internetovém vydání o přímém souboji o udržení mezi elitou, v němž svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého potřebovali zvítězit.

"Reprezentace porazila Česko 2:1, protože ji třikrát zachránila branková konstrukce a Sommer chytil penaltu. Ale obrana se bez svého šéfa Manuela Akanjiho povážlivě kýve," napsal deník Blick.

Sommera ocenil i list 20 Minuten. "Sommer chytil penaltu po hloupém faulu Elvediho. Byl to jeho pátý chycený pokutový kop za sebou v reprezentačním dresu (bez penaltového rozstřelu)."

Čeští fotbalisté, kteří sestoupili do divize B Ligy národů, se dočkali za svůj výkon uznání. "Bylo to těžce vybojované a šťastné vítězství proti těžkému soupeři," uvedl deník Tages Anzeiger.

Výběr kouče Murata Yakina odstartoval elitní skupinu třemi porážkami, ve zbývajících třech zápasech však vyhrál. Doma porazil Portugalsko 1:0 a ve Španělsku zvítězil 2:1. "Švýcarsko začalo třemi porážkami a spoustou kritiky a soutěž zakončilo třemi výhrami a ještě větší chválou. Tři vítězství stačí k udržení a navíc nejsou k zahození vzhledem k vyhlídkám na mistrovství světa v Kataru. Můžete tam cestovat s dobrým pocitem, ale také s vědomím, že zřídkakdy budete mít takové štěstí jako v St. Gallenu," upozornil list Tages Anzeiger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy