Sparta ani Plzeň neuvolní své fotbalisty na nadcházející reprezentační sraz

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 7. 11. 2022 17:14
Fotbalová Sparta ani Plzeň neuvolní své hráče na nadcházející reprezentační sraz. Letenský klub se tak rozhodl kvůli osmifinále domácího poháru v Ostravě. Ligový mistr Viktoria odůvodnil stejný krok enormním vytížením a aktuálním zdravotním stavem hráčů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Očekávaný pohárový šlágr s Baníkem odehraje Sparta v sobotu 19. listopadu a pro finalisty posledního ročníku je podle klubového webu při kolizi s reprezentačními srazy pohár jednoznačnou prioritou. Pražský klub uvedl, že není "dle mezinárodních řádů povinen hráče v tomto termínu pro srazy národních týmů poskytnout".

Výjimkou je obránce Casper Höjer, který figuruje v předběžné nominaci Dánska na mistrovství světa v Kataru. Pokud ho trenér Kasper Hjulmand povolá, musí Sparta Höjera uvolnit.

Pražané navrhli, že by duel s Baníkem sehráli v náhradním termínu 8. února, ale neuspěli. Slezané nejprve na Twitteru uvedli, že termín je nadále otevřený, později však potvrdili, že se bude hrát 19. listopadu. "Poté, co nedošlo k dohodě o náhradním termínu, zůstává v platnosti úřední termín," informovali zástupci Baníku.

Plzeň sice v domácím poháru nečekaně vypadla už ve třetím kole na hřišti třetiligového Hlučína, přesto nenechá své hráče reprezentovat. "Důvodem je enormní herní vytížení, aktuální zdravotní stav hráčů a zároveň termín, na který klub dle regulí není povinen hráče uvolnit," uvedla Viktoria na svém webu.

Lídr prvoligové tabulky má za sebou šest utkání ve skupině Ligy mistrů, kam se probojoval přes tři předkola. "Od startu sezony jsme absolvovali obrovskou porci 27 zápasů, což znamená odehrání utkání každý čtvrtý den. V tuto chvíli máme velmi početnou marodku a sezonu dohráváme s velkým rizikem případných dalších zranění," řekl sportovní ředitel klubu Daniel Kolář.

"Musíme brát ohled na zdraví hráčů a zmíněné období maximálně využít pro regeneraci, doléčení a rekonvalescenci. Rozhodli jsme se tedy využít práva klubu a pro tento sraz hráče ze zmíněných důvodů neuvolnit. Hrát za nároďák je pro hráče i nás velkou poctou, bohužel termínová listina je tuto sezonu vzhledem k mistrovství světa v Kataru extrémně nahuštěná. U hráčů, kteří připadali v úvahu pro nominaci, jsme přihlédli i k doporučení našich lékařů. Zdraví hráčů musí být naše priorita," uvedl Kolář.

Česká reprezentace se ve středu 16. listopadu utká v přípravném duelu s Faerskými ostrovy, o tři dny později ji čeká zápas v Turecku. Mezi členy národního týmu patřili naposledy ze sparťanského kádru obránce Jaroslav Zelený a útočník Jan Kuchta, záložníka Jakuba Jankta nepustilo do dvou zářijových soubojů Ligy národů zranění. Z Plzně nastoupilo v září za reprezentaci pět hráčů: gólman Jindřich Staněk, beci Milan Havel a Václav Jemelka a záložníci Lukáš Kalvach s Adamem Vlkanovou.

Dvě přípravná utkání čekají i jednadvacítku. "Lvíčata" se 18. listopadu představí v Portugalsku a za další čtyři dny doma s Norskem. Za výběr trenéra Jana Suchopárka pravidelně nastupují sparťané Matěj Kovář, Martin Vitík, Kryštof Daněk, Adam Karabec a Tomáš Čvančara.

Dalšími reprezentanty z letenského celku jsou Lukáš Haraslín (Slovensko) a Martin Minčev (Bulharsko).

Fotbalová asociace ČR (FAČR) uvedla, že stejně jako zástupci reprezentačních výběrů opakovaně jednala se všemi zainteresovanými a hledala vhodný kompromis. "Některé kluby svá utkání MOL Cupu ve shodě přeloží, některé trvají na úředním termínu. Některé kluby sice hráče neuvolní a informovaly v tomto duchu FAČR, navíc některé nečeká soutěžní zápas. Naopak řada klubů vnímá reprezentaci jako čest a pro listopadové zápasy hráče uvolní," uvedla asociace v prohlášení na webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Palestinci nemají právo na svou zemi, protože jejich národ neexistuje, řekl izraelský ministr

Palestinci nemají právo na svou zemi, protože žádný palestinský národ neexistuje. Prohlásil to v neděli ve Francii na soukromé židovské akci izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus. Podle něj je palestinský národ "výmysl" z doby před zhruba sto lety, informoval server The Times of Israel. Smotričovy výroky kritizoval palestinský premiér Muhammad Ištajja, který je označil za důkaz "rasistické ideologie" izraelské vlády.

"Podle mezinárodního práva se národ definuje tím, že má svou historii, kulturu, jazyk, měnu a vedení. Kdo byl první palestinský král? Jaký je palestinský jazyk?" prohlásil v Paříži Smotrič. "Vymysleli si fiktivní národ v zemi izraelské, aby mohli bojovat proti sionistickému hnutí," dodal. "Přestaňte bojovat proti Státu Izrael, prohrajete," řekl také Smotrič.

Palestinský premiér tato vyjádření důrazně odmítl. Podle něj historie dokazuje vazbu mezi Palestinci a územím v Izraeli "od samého úsvitu dějin lidstva". "Jsme ti, co dali Palestině název," řekl Ištajja. "Tahle země je naše a Izrael je koloniální stát vytvořený kolonialisty a osadníky," dodal.

Stát Izrael vznikl v roce 1948 na základě rezoluce OSN, která počítala se vznikem dvou států - židovského a arabského. Den po vyhlášení Státu Izrael vypukla izraelsko-arabská válka, protože arabské státy s plánem OSN nesouhlasily, kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu. Během této války (1948-1949) bylo vyhnáno z domovů na 700 tisíc Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, uprchlo ze země dalších přes 300 tisíc Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy