Namyšlení Poláci schytali další facku. A může být ještě hůř, lamentují polská média

Jiří Škuba Jiří Škuba
16. 11. 2018 10:03
Česko pro nás není soupeřem, věřili si polští fotbalisté na výběr trenéra Šilhavého. Jenže ve čtvrtečním přátelském utkání padli 0:1 a polským fotbalem jede palčivá vlna frustrace.
Porážka s Čechy jen umocnila polskou frustraci
Porážka s Čechy jen umocnila polskou frustraci | Foto: ČTK

Trenér Jerzy Brzeczek protočil v posledních pěti zápasech celkem pětadvacet fotbalistů, v Lize národů ovšem Poláci získali jediný bod. A stejný zisk si připsali i ve dvou přípravných zápasech.

"Nastoupilo tolik hráčů, a přitom jen málokdo splňuje kvalitu hodnou reprezentace naší země," stěžuje si webová verze deníku Rzeczpospolita. "Neštěstí na tom je, že neexistují lepší hráči, nebo prostě nejsou vidět," hořekuje portál.

Jaká to změna oproti sebevědomí, které z polského týmu čišelo před čtvrtečním přátelským zápasem. "Češi nejsou soupeřem velkého formátu, ale vítězství by bylo pro trenéra velmi cenné z psychologických důvodů," prohlašovali například žurnalisté z TVN24.

Jenže nebude. Poláci zabředli ještě více do deprese, kterou odstartovalo katastrofální vystoupení na letošním mistrovství světa v Rusku. Tam sice Lewandowski a spol. porazili Japonsko, předchozí prohry se Senegalem a Kolumbií ovšem odsoudili Biale Orly ke konci v základní skupině.

"Šampionát, který dopadl katastrofálně, rozložil atmosféru v týmu a někteří hráči měli během začátku sezony problémy s výkony i v klubech," uvádí TVN24.

Web Sport.pl publikoval svůj úvodní článek s výmluvným titulkem "Co to zkoušíme? Kam jdeme?". Autor komentáře pak vypíchl především vyjádření trenéra Brzeczka, který na tiskové konferenci označil naštvání a odhodlání po prohraném zápase za tu pravou, pozitivní motivaci do dalších duelů.

"Nejzákladnější povinnost fotbalistů se stává něčím, co by mělo být chváleno," podivuje se Sport.pl.

A kritiku schytává i hvězdný útočník Robert Lewandowski. "Těží ze servisu ostatních ofenzivních hráčů, jenže ten nepřichází. Ale je to jeden z nejlepších útočníků na světě, ti někdy vyhrávají zápasy sami. Jenže Lewandowski zaznamenal poslední gól v červnovém utkání v Litvě, a dokonce i situace, kdy se dostal do zakončení, by se daly spočítat na prstech jedné ruky," šije do největší hvězdy národního týmu web rp.pl. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy