Na Euru hrála stará garda. Jarolímova cesta je správná, nasaďte Schicka, radí Straka proti Němcům

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 10. 2016 6:00
Podle bývalého trenéra Sparty a Slavie Františka Straky se česká fotbalová reprezentace nemá v nadcházejícím kvalifikačním utkání proti Německu čeho bát. Karel Jarolím prý nastolil dobrou cestu zkoušení nových mladíků a měl by mít odvahu je i proti úřadujícím mistrům světa použít v základní sestavě.
František Straka
František Straka | Foto: ČTK

Praha – Bude to spíš sázka na odvahu než na zkušenosti. Českou fotbalovou reprezentaci čeká v sobotu kvalifikační utkání na MS 2018 na půdě úřadujících šampionů Německa a Karel Jarolím do něho nominoval plno neokoukaných mladíků.

Z části byl přinucen okolnostmi, z části je to vlastní iniciativa, ale podle bývalého trenéra Sparty i Slavie Františka Straky je to správná cesta. Německého favorita prý není třeba se přehnaně bát.

"Hrát se dá proti každému, jsou to taky jen lidi, kteří mají dvě nohy. Nemám rád, když se někdo až moc přeceňuje. Jsme v situaci, kdy nemáme absolutně co ztratit. Navíc, jestli k tomu Němci přistoupí tak, že náš tým podcení, tak určité šance jsou. Je to sice zkušený tým, mistři světa, ale i oni ukázali, že mají své slabiny," řekl Straka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Němci mají kádr nabitý ofenzivními hvězdami, ale Achillova pata by mohla být v obraně."Hlavně po krajích bychom mohli zlobit. Pokud bude hrát dvojice Hummels, Boateng, tak to jsou sice stopeři světové kvality, ale hodně útočně naladění. Když budeme dobře bránit, ale nebudeme zalezlí a budeme se snažit o rychlý přechod do útoku, tak myslím, že bychom jim mohli dělat problémy," myslí si trenér, který národní mužstvo také krátce vedl.

Češi se v kvalifikaci uvedli bezbrankovou remízou proti Severnímu Irsku, ale herní projev nebyl tak špatný. "Myslím, že to bylo obrovské povzbuzení, i když jsme nevyhráli. Bylo tam vidět zlepšení hlavně v přístupu hráčů. Plnili taktické pokyny, ale zároveň tam bylo i něco navíc. Bylo vidět, že opravdu chtějí vyhrát."

Po Euru oznámili konec v reprezentaci zkušení hráči v čele s Petrem Čechem, Davidem Limberským, Jaroslavem Plašilem či Romanem Hubníkem. A tak Jarolím po příchodu na lavičku národního týmu sáhl po výrazně mladších ročnících. Nastoupil tak Jiří Skalák, Matěj Vydra nebo David Pavelka.

"Darida bude chybět, ale zastoupí ho jiní"

V tomto reprezentační týdnu k nim přibyli například Jakub Brabec, Lukáš Droppa, Jaromír Zmrhal nebo Patrik Schick. "Dnes je ten trend takový, že při určité obnově týmu se musí vsadit na perspektivu těch hráčů. Není to o tom, že během jednoho roku najednou budeme hrát zase špičkově. Je to dlouhodobější proces," připomíná Straka.

Stejnou strategii volí i vyspělejší fotbalové země. "Takovým směrem šli i Němci za Klinsmanna a spol., kteří nasadili laťku takového omlazení a doteď z toho těží. Karel Jarolím to pochopil a ví, že cesta vede přes mladé hráče, a my máme kvalitní mladé hráče," zdůrazňuje.

Tentokrát ale ve středu zálohy nemůže počítat s Vladimírem Daridou, který je dlouhodobě zraněný. Přitom je jednou z vůdčích osobností Herthy Barlín a proti Němcům by měl nejspíš ještě o to zvýšenou motivaci.

"Vláďa je mezi špičkou v bundeslize. Je to jeden z mála českých hráčů za poslední dobu, který se dokázal v Německu takhle prezentovat, většinou to bylo u ostatních jeho kolegů zklamání. On by byl tím hráčem, který by na Němce platil. Je to velký bojovník, který nekouká na metr, za Herthu vždycky naběhá nejvíc ze všech. Bude tedy určitě chybět. Ale máme i jiné hráče, kteří čekají na šanci a budou se chtít ukázat," věří Straka.

"Němci mívají v kvalifikacích problémy"

Roli benjamínka plní v národním týmu teprve dvacetiletý Patrik Schick, kterého si Jarolím vytáhl z jednadvacítky. Ještě před měsícem hrál za lvíčata evropskou kvalifikaci proti Belgii, nyní se může postavit mistrům světa.

"Patrik splňuje všechno, co má mít dnešní moderní útočník. Když jsem viděl zápas proti Belgii, tak byl spolu s Alešem Čermákem jednoznačně nejlepší na hřišti. Všechno, co dělal, mělo hlavu a patu. Je to hráč, který se nebojí jít jeden na jednoho, levák s dobrou střelou a i přes svou výšku je na tom dobře pohybově. Když bude hrát, musí mít ale podporu od všech hráčů," tvrdí Straka s tím, že by se nebál Schicka nasadit proti Němcům do základní sestavy.

Podle Straky by mohli domácí českou jedenáctku podcenit. "Německý fotbal mám zmapovaný a oni měli v minulosti obrovské problémy v kvalifikacích. Čeho se bát? Myslím si, že bychom mohli sáhnout na body, když budeme hrát s takovou tou českou vyčůraností a mladickou odvahou. Zvlášť pokud si budou Němci myslet, že přijel ten tým z Eura, který hrál fotbal staré gardy," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy