Jednadvacítka začala kvalifikaci o evropský šampionát výhrou 2:0 nad Litvou

6. 9. 2019 20:26
Čeští fotbalisté do 21 let vstoupili vítězně do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021. V Českých Budějovicích porazili Litvu 2:0. Zasloužili se o to Antonín Vaníček a gólem z penalty Ondřej Šašinka.
Ondřej Šašinka pečetil české vítězství

"Nebyl to jednoduchý zápas, ale cítil jsem z týmu velké odhodlání. Vstup do kvalifikace je důležitý a hráči to vnímali. Myslím, že to ovlivnilo výkon i z pohledu nervozity," citoval trenéra Karla Krejčího web Fotbalové asociace ČR.

První šanci si v osmé minutě vypracovali Litevci. Šešplaukisova střela z hranice vápna protáhla gólmana Jedličku. V 16. minutě šla "Lvíčata" do vedení. Matoušek se prodral do vápna a přihrál Sadílkovi, který se netrefil ideálně, ale míč doputoval k volnému Vaníčkovi a útočník Bohemians 1905 otevřel skóre.

Hosté mohli vyrovnat z přímého kopu, Jedlička si však s Utkusovým pokusem poradil. Ve 40. minutě se podobná standardní příležitost naskytla i Čechům, jenže i Matouška vychytal litevský brankář Krapikas.

Po hodině hry trefil Vaníček po Sadílkově centru hlavou tyč. O šest minut později fauloval Šatkus ve vápně Šašinku a belgický sudí Laforge nařídil pokutový kop. K němu se postavil sám faulovaný hráč, který nezaváhal a přidal uklidňující druhou branku. Litva nenavázala na červnový triumf 3:0 ze San Marina.

"Ve hře bylo hodně zbytečných ztrát a chyb. Uklidnili jsme to až druhým gólem a závěr jsme už odehráli takticky velmi dobře. Nebyla to otázka nesehranosti, ale hraje se o postup na evropský šampionát a kluci to vnímají. Cítí zodpovědnost za sebe i za tým," uvedl Krejčí, jehož výběr čeká v pondělí v Troyes přípravný duel s Francií.

Podle Krejčího nebyla Litva lehkým soupeřem. "Hráli hodně houževnatě a měli jsme několikrát i štěstí při standardních situacích. Nebylo to jednoduché hrát proti takovému týmu. Jsem rád za celý tým, že jsme to zvládli," konstatoval někdejší kouč Plzně.

Dalšími soupeři českých mladíků v kvalifikaci jsou Skotsko, Chorvatsko, Řecko a San Marino. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem skupiny. Zbylých osm mužstev na druhých místech si zahraje baráž a vítězové zkompletují 16 účastníků mistrovství. V předešlé kvalifikaci skončila česká jednadvacítka ve skupině až třetí za Chorvatskem a Řeckem.

Kvalifikační utkání fotbalistů do 21 let o postup na mistrovství Evropy v Českých Budějovicích:

4. skupina:

Česko - Litva 2:0 (1:0)

Branky: 16. Vaníček, 68. Šašinka z pen. Rozhodčí: Laforge - Monteny, Cremers (všichni Belg.). ŽK: Vaníček, Matoušek, Granečný, Sadílek - Milašius, Uzéla. Diváci: 3823.

Česlp: Jedlička - Holík, Chaluš, Plechatý, Granečný - Krejčí, Sadílek - Matoušek (89. Graiciar), Hložek (83. Havelka), Vaníček (74. Žitný) - Šašinka. Trenér: Krejčí.

Litva: Krapikas - Antanavičius (82. Ramanauskas), Šatkus, Armalas, Levšin - Stočkunas (62. Vareika), Utkus (46. Kloniunas), Megelaitis (75. Uzéla), Šešplaukis, Milašius - Jankauskas (75. Dolžnikov). Trenér: Vencevičius.

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.