Češi v Cardiffu na podporu hnutí Black Lives Matter nepoklekli

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2021 21:51
Čeští fotbalisté se před začátkem utkání kvalifikace mistrovství světa nepřipojili k domácím Velšanům, kteří před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).
Gareth Bale v pokleku, Jakub Jankto ve stoje.
Gareth Bale v pokleku, Jakub Jankto ve stoje. | Foto: Reuters

Reprezentanti vyjádřili v Cardiffu svůj boj proti rasismu i další projevům nesnášenlivosti, xenofobie či antisemitismu tak, že ukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Národní tým se rozhodl nepokleknout po konzultaci vedení reprezentace s hráči. Češi chtěli dát najevo svůj apolitický postoj. Zatímco domácí hráči před výkopem poklekli, svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého zůstali stát a prstem ukázali na levý rukáv.

"V kontextu událostí posledních dnů, týdnů a měsíců chtějí vedení fotbalové reprezentace a FAČR společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují. Týká se to především iniciativy hnutí Black Lives Matter, při které někteří hráči před fotbalovými zápasy poklekávají," uvedla asociace v prohlášení.

"Český národní tým svoji podporu v boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu vyjádřil poukázáním na nápis UEFA Respect na levém rukávu dresů, odkazující na stejně nazvanou kampaň UEFA, která se těmito tématy zabývá," dodala FAČR.

Hlavním cílem programu UEFA je usilovat o jednotu a respekt k rase, pohlaví, náboženství a schopnostem každého jednotlivce. Kampaň běží od roku 2008 a má podporu napříč členskými asociacemi UEFA.

FAČR zároveň připomněla, že přes reprezentace dlouhodobě podporuje řadu dalších sociálních programů.

"Od podpory nevidomých, neslyšících, zdravotně a mentálně postižených až po seniorský a veteránský fotbal nebo popularizaci fotbalu v dětských domovech," uvedla asociace.

"Šíře tohoto záběru nemá v prostředí českých sportovních subjektů konkurenci. Dlouhodobě hlásáme, že chceme, aby fotbal hrál každý bez ohledu na věk, pohlaví, rasu či jakýkoliv zdravotní handicap. Zároveň se vymezujeme proti jakýmkoliv projevům rasismu, xenofobie, antisemitismu a jiné nesnášenlivosti," dodala FAČR.

Dva Velšané obránce Ben Cabango a útočník Rabbi Matondo čelili po sobotním přípravném utkání s Mexikem rasistickým urážkám na sociální síti. Zadák Slavie Ondřej Kúdela byl zase předminulý týden v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow nařčen záložníkem Rangers Glenem Kamarou z rasismu, domácí středopolař ale své tvrzení nedoložil žádným důkazem. Český stoper obvinění stejně jako vršovický klub odmítl. Kúdela nastoupil ve Walesu v základní sestavě.

Reprezentanti poklekli při říjnovém utkání Ligy národů ve Skotsku, kde vyhověli žádosti domácího výběru. Následně je za to někteří fanoušci kritizovali.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 26 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy