Brabec sní o Wembley a chce i Kosovo, Jankto by si přál v kvalifikaci o Euro Finsko

ČTK ČTK
30. 11. 2018 14:50
Čeští fotbalisté se v neděli po poledni dozvědí soupeře pro kvalifikaci o mistrovství Evropy 2020. V Dublinu se uskuteční slavnostní los, při němž budou svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nasazeni ve druhém výkonnostním koši, který uhájili výhrou 1:0 nad Slovenskem v závěrečném utkání Ligy národů.
Čeští fotbalisté se dozvědí jméno soupeře pro kvalifikace ME
Čeští fotbalisté se dozvědí jméno soupeře pro kvalifikace ME | Foto: FAČR

Češi tak mají jistotu, že nenarazí na Německo, Island, Bosnu a Hercegovinu, Ukrajinu, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales a Švédsko. I tak ale mohou dostat těžkou skupinu, jakou by byla například kombinace Francie, Srbska a Rumunska. Los však může být i příznivější a vybrat kombinaci Polsko, Finsko, Estonsko.

Hráči národního týmu by však zejména z prvního koše rádi dostali některého z fotbalových gigantů jako jsou mistři světa Francouzi nebo Anglie. "Vždy byl můj sen zahrát si ve Wembley, proto bych chtěl Anglii. A také Kosovo, protože tam mám dva spoluhráče z Rizesporu," vyslovil přání stoper Jakub Brabec.

"Chtěl bych Francii, protože má v kádru řadu skvělých fotbalistů. A také Finsko, protože tam pár lidí znám," přidal záložník Jakub Jankto.

Na šampionátu v roce 2020 se představí 24 týmů, a tak se v kvalifikaci bude hrát o 20 účastnických míst. UEFA rozdělí losem 55 zemí do 10 skupin, z nichž vždy dva nejlepší celky postoupí na mistrovství. Z nepostupujících se na základě výsledků v Lize národů určí 16 účastníků baráže, ve které se bude hrát o zbylá čtyři místa na turnaji konaném napříč celou Evropou.

Kvalifikace proběhne od března do listopadu příštího roku. Celky v pětičlenných skupinách budou mít volné dva termíny na přátelské zápasy. Čtyři vítězové skupin v první lize Ligy národů Anglie, Nizozemsko, Portugalsko a Švýcarsko budou automaticky nalosováni do pětičlenných skupin A, B, C, D, jelikož potřebují volné termíny na červnové Final Four o celkové prvenství v Lize národů.

Rozdělení zemí do košů pro losování kvalifikace ME ve fotbale 2020 (2. prosince v Dublinu):

Final Four: Švýcarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Anglie.

1. koš: Belgie, Francie, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Polsko a týmy z Final Four.

2. koš: Německo, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales, Česko, Švédsko.

3. koš: Slovensko, Turecko, Irsko, Severní Irsko, Norsko, Srbsko, Finsko, Skotsko, Bulharsko, Izrael.

4. koš: Rumunsko, Maďarsko, Řecko, Albánie, Černá Hora, Kypr, Estonsko, Slovinsko, Litva, Gruzie.

5. koš: Makedonie, Bělorusko, Kosovo, Lucembursko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Moldavsko, Gibraltar, Faerské ostrovy

6. koš: Malta, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Andorra, San Marino.

 

Právě se děje

Další zprávy