Praha - Pamatuje doby, kdy čeští velikáni tahali fotbalovou Slavii z bryndy a nechtěli za svou pomoc ani pětník. Sám pro Slavii dýchá už přes 70 let. Od svých osmi.
Vladimír Vácha, legendární televizní a rozhlasový komentátor.
Současná krize milovaného klubu ho trápí. A ´neprospívá´ ani trochu jeho ´sešívanému´ srdci, jež se neobejde bez kardiostimulátoru - ´budíku´.
Čtěte také:
Komentář: Fotbal nemá logiku. Slavia dopadla jako ČSSD
Ukazujeme obrovský charakter, říká kapitán Slavie Kisel
Hašek majitelům Slavie: Okamžitě začněte řešit situaci
"Doufám, že se Slavia dá znovu dohromady. Ale můj kamarád, devadesátiletý Olda Bartůněk, velký slávista, ten už pomalu věřit přestává," řekl Aktuálně.cz jednaosmdesátiletý Vácha.
Do Slavie prý nepatří ani zloději ani diletanti
"Říká se, že Slavii někdo rozkradl. Ale o pustou krádež asi nešlo a na žádnou žalobu to není. Věci nepatřičné se ovšem staly," řekl Aktuálně.cz Vácha. "Ať to bylo, jak to bylo - do Slavie nepatří ani zloději a ani diletanti."
Vácha nechápe, jak si majitelé Slavii mohli dovolit skrývat se před fanoušky. "My důchodci platíme pořád sto korun Odboru přátel Slavie. Chodíme na zápasy. A máme přece právo vědět stejně jako ostatní fanoušci, co se v klubu děje," prohlásil Vácha.
O tři generace mladší fanoušek Slavie, dvacetiletý Václav Baumann vidí za vším peníze. "Fanoušci to pochopitelně cítí jinak, ale kluby jsou obchodní společnosti a majitelé nedělají fotbal pro zábavu," upozornil Baumann.
Současné existenční potíže Slavie se podle něj zrodily v době, kdy nepostoupila v předkole Ligy mistrů přes moldavský Tiraspol a přišla o stamiliony korun.
"Vlastníci Slavie neplatí své závazky, jakoby ji chtěli dovést k bankrotu. Jestli nepřijde nový majitel, tak budeme hrát někde v 1. A třídě," poznamenal Bauman.
Slavii spasili v nejhorších časech kumštýři
Vácha pamatuje zlé časy v roce 1964, kdy Slavii hrozil stejně jako teď potupný pád do třetí ligy. Ani tehdy neměla peníze. Spasily ji slavné celebrity. Pořádaly akce, díky nimž Slavia vydělala a vyhrabala se z nejhoršího. Dávaly do ní své vlastní úspory.
Ve Slavii dělal Vácha od roku 1983 tajemníka, stejnou funkci vykonával i v Odboru přátel Slavie, v němž se kdysi sdružovalo přes 10.000 věrných.
"Slavii fandilo mnoho kumštýřů, skvělých lidí. Martin Růžek, Josef Vinklář, Ilja Prachař. A třeba také světoznámý operní pěvec Eduard Haken," připomněl Vácha. "Vystupoval na našich slávistických karnevalech, a když jsem se ho poprvé ptal na honorář, odpověděl mi - Pro Slavii, pane Vácho, dělám vždycky zadarmo."
Vácha se obává, že podobné osobnosti se v současné době najdou jen stěží. Zvláště když netuší, kde by jejich pomoc v neprůhledné Slavii skončila.
"My jsme v odboru přátel taky jednu chvíli přesně nevěděli, co se ve Slavii děje s výtěžky z karnevalů. Tak jsme výboru oznámili - Řekněte nám, koho chcete koupit, a my vám ho přivedeme," prozradil Vácha. "Takhle přišel do Edenu z Chebu například útočník Miroslav Siva."
Vácha: Je umění nerozhazovat, když máte hodně peněz
Váchu znepokojovalo, jak Slavia hospodařila s penězi vydělanými v Lize mistrů a díky dvěma domácím titulům. "Je umění živit fotbalový klub, když peníze chybí. Ale možná ještě větší umění je nerozhazovat peníze, pokud jich máte hodně," podotkl.
Před několika lety se Vácha bavil s trenérem Slavie Karlem Jarolímem na vyhlašování Sportovce roku. "Ptal jsem se ho - Karle, proč utrácíte peníze za tolik hráčů? Koupili jste jich na tři mužstva!"
Jarolím prý tehdy Váchovi odpověděl: "Neboj se. Když se ti kluci ve Slavii neuplatní, tak je prodáme nebo pošleme někam na hostování."
Baumann Jarolíma za přestupové ´hýření´ nezatracuje. "Slavia pro Ligu mistrů potřebovala hodně kvalitních hráčů. A vedení klubu s Jarolímovými nákupy souhlasilo," konstatoval Bauman.
Vácha je přesvědčený, že v Česku žije řada milionářů - slávistů, schopných složit se na deset milionů na neuhrazené výplaty hráčům, kvůli nimž klubu hrozí ztráta profesionální licence.
"Ale co dluh 119 milionů korun britské společnosti ENIC a další dluhy? Kdo zaplatí je?" podotkl..
Smutek ve Slavii je jak smutek v rodině
"Mrzí mě, že se tak krásná hra jako fotbal scvrkla na peníze. My jsme jako malí tři dny brečeli, když z našeho klubu někdo přestupoval jinam. A dneska patří do plánu na záchranu Slavie výchova jednoho hráče, jehož by pak klub každý rok prodal za dvacet milionů korun," dodal.
Vácha komentoval v televizi například slavná vítězství Československa nad Sovětským svazem na MS v hokeji ve Stocholmu 1969, po nichž vypukly v zemi protesty proti ruským okupantům. Z televize ho komunisté o šest let později vyhodili.
Kamarádil s nejlepším střelcem světa Josefem Bicanem, znal se s brankářem ze stříbrného mistrovství světa v Itálii 1934 Františkem Pláničkou. Navštěvoval střelce z památného římského finále Antonína Puče. Prošly kolem něj i další generace, plné slavných slávistů.
"Obdivuju současné mužstvo Slavie, že se v tak těžké situaci nepoložilo. V Plzni bojovalo a dalo se na to i koukat," upozornil Vácha.
Jako čtrnáctiletý jezdil Vácha za druhé světové války z rodných Českých Budějovic na derby Slavia - Sparta. "Vraceli jsme z Prahy vlakem ve 22:50 přes Benešov a domů se dostali až v 05:00. A celou cestu jsme probírali utkání," pamatuje si dodnes.
Vácha patří do ´pravěké´ skupiny fanoušků Slavie podobně jako scénárista a spisovatel Petr Feldstein. A souhlasí s Feldsteinovou zpovědí pro Aktuálně.cz: „Co se teď děje ve Slavii, je moc smutné. A je mi, jako by to bylo v mé rodině."