Evropská liga • 4. kolo • 16:50

FC Astana - FK Jablonec

FC Astana
2:1
1:1
FK Jablonec
18. Pedro Henrique
88. Jevgenij Postnikov
41. Zajnutdinov (vla.)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu 4. kola základní skupiny Evropské ligy. V rámci skupiny K se podruhé utkají týmy FC Astana a FK Jablonec. Úvodní výkop je naplánován na 16:50.

Kazažský tým FC Astana si prozatím v letošním ročníku Evropské ligy nevede vůbec špatně. Domácí ve skupině ještě neprohráli a s 5 body se díky lepšímu skóre oproti Dynamu Kyjev nachází na 1. příčce tabulky. Astana odehrála první zápas skupiny právě v Kyjevě, kde zachránila díky gólu Murtazajeva z 95. minuty alespoň bod za remízu 2:2. Kazaši dva týdny na to doma vyzvali francouzský tým Rennes, ve kterém z minima vytěžili maximum a po 2 gólech ze 2 střel na branku z tohoto zápasu brali všechny 3 body za výhru 2:0. Naposledy se ve skupině Astana utkala právě s Jabloncem. Na rychlou branku Severočechů z úvodu našli Kazaši rychlou odpověď, do konce zápasu již další branka nepadla a utkání skončilo remízou 1:1.

FK Jablonec ve skupině K okupuje poslední místo tabulky. Nutno však podotknout, že tabulka je extrémně vyrovnaná a jakýkoliv bodový zisk z toho utkání by Jablonec ještě udržel ve hře o postup do další fáze. Klub z Jablonce nad Nisou vstoupil do bojů v Evropské lize ve francouzském Rennes. V tomto zápase měli jablonečtí fotbalisté obrovskou smůlu, když až do samotného závěru drželi nadějný stav 1:1, avšak v závěru dostali Francouzi možnost kopat penaltu, tu proměnili a vyhráli 2:1. Domácí zápas s Kyjevem nezačal český celek vůbec dobře. V první půli inkasoval 2 branky, naštěstí ale dokázal alespoň vyrovnat a z tohoto utkání tak urvat bod. Naposledy, jak již bylo zmíněno, se Jablonec utkal s dnešním soupeřem z Astany. Toto utkání skončilo 1:1.

Úvodní sestavy:

FC Astana: Jerić (C) - Rukavina, Postnikov, Aničić, Zajnutdinov - Tomasov, Kleinheisler, Majevski, Henrique - Kabananga, de Oliveira.

FK Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman (C) - Jovović, Považanec, Trávník, Sobol - Doležal.

Rozhodčí: István Vad - Istvan Albert, Balázs Szert (všichni Maďarsko).

Tabulka skupiny K:

1. FC Astana - 5 bodů (5:3)
2. Dynamo Kyjev - 5 bodů (6:5)
3. Rennes - 3 body (3:5)
4. FK Jablonec - 2 body (4:5)

Vzájemná utkání

Astana se v klubové historii utkala s Jabloncem jedinkrát, jednalo se právě o první vzájemné měření sil v rámci skupiny, které skončilo remízou 1:1.

Sestava Jablonce pro zápas s Astanou.

Hráči jsou již nastoupeni v tunelu a čekají na pokyn rozhodčího ke vstupu na hrací plochu. Domácí Astana nastoupí ve světle modrých dresech, Jablonec oblékl dresy zelené.

Úvodní výkop budou mít fotbalisté Astany.

1.

Utkání právě začalo.

1.

První útočnou akci Jablonce se snažil rozjet Považanec. Toho již na středu hřiště dobře zastavili hráči Astany.

2.

Doležal dotíral na obránce Aničiće a jen kousek mu scházel k tomu, aby hlavou zakončoval tvrději a přesněji. Obránce Astany si v této situaci nepočínal moc dobře.

3.

Kabananga dostal dobrou průnikovou přihrávku mezi obránce, avšak ke štěstí jabloneckých fotbalistů se útočník Astany nacházel v ofsajdu. Tak či onak by brankář Hrubý dokázal zasáhnout.

4.

Jablonec se teď zatáhl do obrany a Astana znovu hrozila Kabanangou. Ani tentokrát se konžský fotbalista nedostal k zakončení.

5.

Pedro Henrique se nabízel na levé straně hřiště. Přihrávku, o kterou si křikl spoluhráči, nakonec dostal, nicméně pomezní sudí opět mává praporkem a píská se ofsajd.

6.

Považanec nešel míči naproti, čehož využil Majevski a balón sebral právě on. Následné rozjetí útočné akce se ale Astaně nepovedlo.

8.

Majevski se pokusil o střelu, která ale byla velmi nepřesná. K výraznějšímu ohrožení Hrubého branky tak stále nedošlo. Další útočné snažení domácích opět zastavuje praporek pomezního sudího - ofsajd.

9.

Trávník vyslal z pravého rohu hřiště dobrý centr do vápna, kde byl připraven hlavičkovat Doležal. Míč však do svých rukavic lapí brankář Jerić.

10.

Pedro Henrique se opět ocitnul v ofsajdovém postavení. Hráči domácích si zatím své postavení v přechodu do útoku vůbec nehlídají.

11.

Další útočnou akci začala Astana až od brankáře Jeriće. Ten nepředvedl ideální výkop a míč odhlavičkoval jeden z obránců Jablonce, k jeho smůle pouze na nohu napadajícího hráče Astany.

12.

Zajnutdinov na půli nezpracoval míč a rozjet nějakou akci tak bude opět moci Jablonec.

13.

Jovović měl ideální možnost rychle vhodit míč do hry a vysunout Doležala do akce. Doležal měl však v úmyslu balón zpracovat a vyčkat na spoluhráče, to se mu nepovedlo.

14.

Pedro Henrique opět špatně zpracoval balón a míč se tak dostal až do zámezí. Astana má zatím se zpracováním míčů četné problémy, Jablonec toho ale zatím příliš nevyužívá.

15.

Jovović nestihl centrovaný míč zpracovat, následuje odkop od branky Astany.

16.

Kabananga se snažil z hranice vápna centrovat do předbrankového prostoru. Trefil při tom obránce Jablonce a reklamoval ruku. O tu se však v žádném případě nejednalo, útočník Astany navíc nevybojoval ani roh a opět se tak bude odkopávat od branky, tentokrát té Jablonecké.

17.

Jovović vyslal směrem na Eriće první střelu, Kazažský brankář však předvedl dobrý zákrok. Následně na druhé straně nebezpečně střílel Tomasov, ani tahle akce gólem neskončila. Astana bude zahrávat roh.

18.

Tomasovova střela ještě v brance neskončila, po následném rohu se již však Astana ujímá vedení! Po dobře zahraném kopu od rohového praporku se po zmatcích dostal k míči PEDRO HENRIQUE, který zametl míč do odkryté branky - 1:0.

Pedro Henrique
Pedro Henrique | Foto: Reuters
20.

Jablonec měl ihned ideální příležitost na vyrovnání! Sobolova jedovatá střela z levé strany mířila do boční sítě.

21.

Trávníkův centr z volného přímého kopu odvrátil Zajnutdinov. Krátce na to se ke střele dostal Považanec, s jehož střelou neměl brankář Erić větší problémy.

22.

Obraz hry se ani po vstřelené brance domácích nijak nezměnil. Na míči je častěji Astana a Jablonec se většinu času brání.

23.

Jovović s Doležalem jsou zatím směrem dopředu aktivní, zatím ale vždy marně čekali na větší podporu spoluhráčů.

24.

Jovović se Zajnutdinova v hlavičkovém souboji jakoby zalekl a míč tak mají v držení opět domácí.

25.

Hru nyní zužují nepřesnosti a ani jednomu z týmů se nedaří delší čas udržet míč na nohách. Holeš se po sérii nepřesností přece jen dostal k centru, ten byl pro Sobola příliš dlouhý.

27.

Považanec dobře zastavil rozvíjející se akci Astany. Nutno uznat, že ačkoliv je Astana aktivnější, Jablonec jí útočné choutky značně znepříjemňuje.

28.

Jovović je prvním hráčem zápasu, jehož zákrok byl oceněn žlutou kartou. Černohorský záložník na půli jednoho ze spoluhráčů zatáhl zezadu a sudí Vad neváhal.

30.

Sobol na pravé straně nezpracoval míč a svěřenci trenéra Rady tak nadále musí čekat na další ohrožení soupeřovy branky.

31.

Jovović vyslal dobrý centr směrem na Holeše, toho tvrdým, čistým zákrokem zastavuje obránce Aničić.

32.

Trávník dobře rozehrál volný přímý kop, avšak Doležal na míč nedoskočil. Následoval rohový kop, proti kterému domácí hráči protestovali a nutno uznat, že oprávněně, mělo se kopat od branky. Z rohu žádné nebezpečí nevzešlo, brankář Erić míč dokázal vyboxovat.

34.

Lischka měl teď velké štěstí, protože čelem k vlastnímu brankáři vůbec nevěděl o Tomasovovi, který jej napadal zezadu. Chorvatský hráč však šel do souboje až příliš tvrdě a píská se útočný faul.

35.

Hanousek poslal do šestnáctky dobrý balón zleva. Na dobrou práci jabloneckého obránce ale nedokázal navázat nikdo z jeho spoluhráčů. K odkopnutému míči se nakonec dostal Holeš, jenž střílel pouze do boční sítě.

37.

Považanec se snažil najít nohu dobře si nabíhajícího Jovoviće, tomu ke zpracování míče a ohrožení branky Astany scházel krok, možná dva.

37.

Tomasov se na pravé straně vápna dostal do přímého souboje z brankářem Hrubým. Útočník Astany netrefil míč ideálně a brankář Severočechů dokázal zasáhnout a poslat míč na rohový kop.

39.

Aničić si teď několikrát vyměnil míč s Postnikovem a oba vyčkávali, až se jim někdo ze spoluhráčů uvolní. To se nakonec nestalo a po nepřesném centru se k míči dostávají hosté.

40.

Holeš vyslal směrem na branku Eriće pěknou ránu, která by sama o sobě nadělala brankáři Astany problémy. Míč však byl navíc tečován jedním z obránců a tato situace domácí pořádně vylekala. Následovat bude rohový kop.

41.

Trávník zahrál rohový kop náramně. David Lischka si na balón dobře vyskočil, vyhrál hlavičkový souboj s Majevskim a ještě za pomocí teče BAKTIJORA ZAJNUTDINOVA poslal míč přesně do branky a branka je skutečně označena jako vlastní - 1:1.

David Lischka
David Lischka | Foto: Reuters
44.

Jablonec povzbuzená branka potěšila, nesmí však zapomenout také na zadní vrátka, jelikož Astaně se vyrovnaný stav očividně nelíbí.

45+1.

První poločas bude nastaven o minimálně 1 minutu.

45+1.

Konec 1. poločasu.

1. poločas nabídl zajímavou podívanou. Po nervózním začátku, kdy byla hra plná nepřesností a příliš zajímavého nepřinesla, byly k vidění i světlejší momenty. Astana byla za svou aktivitu odměněna první brankou utkání, kterou v 18. minutě vstřelil Pedro Henrique. Jablonec však nesložil zbraně a nadále aktivně napadal rozehrávku domácích. Ve 40. minutě střílel na branku Holeš. Jeho pokus byl tečován obráncem Astany na roh, z něhož se povedlo Jablonci vyrovnat. Na skvělý Trávníkův míč nejvýše vyskočil David Lischka.

Statistiky 1. poločasu:

Držení míče: 58:42
Střely celkem:
 4:8
Střely na branku: 3:2
Žluté karty: 0:1

Hráči nastupují zpět na hrací plochu a 2. poločas utkání za malou chvíli začne.

46.

2. poločas právě začal.

46.

Jablonec ihned po začátku poločasu rozehrál míč směrem na branku Astany. Postnikov centr odvrátil a poslal míč do bezpečí.

47.

Další centr jabloneckých fotbalistů již mířil až do pokutového území, kde se ale nikdo v zeleném dresu nenacházel a míč do rukou lehce chytl brankář Erić.

48.

Zajnutdinov prudkým centrem hledal útočníka Kabanangu. Tento míč se snažil v krkolomné pozici odvrátit Hanousek, to se mu hrubě nepovedlo a jen málo scházelo k tomu, aby se konžský útočník dostal až k zakončení.

49.

Míč před dotírajícím Tomasovem poslal hlavou bezpečně do rukou brankáře obránce Hanousek.

50.

Pedro Henrique dostal nalevo až příliš prostoru a snažil se placírkou poslat míč na zadní tyč. Tento střelecký pokus skvělým obranným zákrokem zblokoval Holeš.

51.

Sobola ve snaze o přechod do útoku obrana Astany hned ztrojila a o míč jej okamžitě obrala. Hra se poté opět přesunula na obrannou půli Jablonce, kde se k míči opět dostal Pedro Henrique. Tomu na hranici vápna odskočil míč od nohy až příliš vysoko a k výraznějšímu ohrožení Hrubého branky nedošlo.

53.

Pedro Henrique je v posledních chvílích hodně vidět. Opět dostal míč nalevo, kde byl úplně volný a centroval do pokutového území. Tam byl zcela volný Kabananga, jemuž se ale pokus o nůžky nepovedl a Hrubý zasahovat nemusel.

54.

Považanec vyslal směrem na Eriće spíše provizorní střelu, která ve vzduchu zaplavala a nakonec mířila mimo.

54.

Sobol nyní do obrany Astany doslova vlétl a mezi dvěma obránci se prodral až do zakončení! Střílet musel levou nohou a míč po jablonecké akci míří dnes již po několikáté pouze do boční sítě branky.

55.

Žlutou kartu dostává aktivní Pedro Henrique, jenž zasáhl Hübschmana do obličeje. Útočník Astany si tak v příštím utkání nezahraje.

57.

Astana nyní vyčkává, až se v obraně Jablonce objeví nějaká skulinka. Český celek je však trpělivý a kazažský tým do žádné vážnější akce zatím neopouští.

58.

Po centru de Oliveiry posílá míč do bezpečí jeden z obránců Jablonce. 

59.

Jovovićova střela, kterou vyslal z pokutového území, byla zblokována a Jablonec bude zahrávat rohový kop.

60.

Trávník nerozehrál roh ideálně, míč přetáhl a Hovorka jej doběhl až u postranní čáry. Poté se balón snažil poslat do šestnáctky, kde dobře pracovali obránci Astany.

61.

Hrubý se teď nedohodl s obránci a míč se po doteku jabloneckého hráče dokutálel až za čáru, což znamená rohový kop pro domácí.

61.

Střídání v týmu FC Astana: Juniora Kabanangu nahradí Rangelo Janga.

63.

Zajnutdinov si na levé straně dobře nabíhal, centr na něj byl naštěstí pro Jablonec nepřesný a míče se tak ujímají právě Severočeši.

64.

Astana nyní hru dostala až k vlastnímu brankáři, jenž míč rozehrál dlouhým odkopem. Opět je k vidění pasáž, kdy se hra uklidňuje a vyčkává se na chybu soupeře.

66.

Hovorka perfektním skluzem odklidil míč do bezpečí, v opačném případě by se Tomasov dostal do zajímavé příležitosti.

67.

Jovović se snaží operovat v rohu hřiště, kde mu na pomoc nepřišel nikdo ze spoluhráčů. Následně se probít do vápna pokoušel také Holeš, ale ani z této akce nezaprší.

68.

Hra se teď opět odehrává kolem půlky hřiště. Astana se snaží kombinovat a neustále hledat mezírky v obraně Jablonce.

69.

Trávník dobře centroval do předbrankového prostoru, kam si výborně naběhl útočník Doležal. Ten se v tomto území octnul úplně osamocen a pouhé centimetry mu scházely k tomu, aby na skvělý centr dosáhl hlavou.

70.

Domácí teď reklamují neodpískaný zákrok na Jangu. Sudí nepřipouští žádné diskuze a zákrok označil za čistý.

71.

Střídání v týmu FC Astana: Richarda de Oliveiru nahradí Serikžan Mužikov.

72.

Po tvrdém souboji zůstává na hrací ploše ležet Hovorka. Ošetření potřebovat nebude a hra bude za malý moment pokračovat.

72.

Střídání v týmu FK Jablonec: Eduarda Sobola nahradí Miloš Kratochvíl.

73.

Rukavina předvedl na půlce zákrok, za něhož jej rozhodčí pořádně pokáral. Žlutit se zatím nebude, srbský obránce však z této situace vychází s důrazným varováním.

74.

Nešťastný odraz při snaze Jablonce o založení útoku znamená to, že se míč dostává opět na nohy domácích.

75.

Jablonec v defenzivní činnosti nepolevuje a Astana to má v přechodu to útoku nesmírně těžké.

76.

Považancova nahrávka na Hovorku nebyla vůbec dobrá. Z autového vhazování se poté míč rychle dostal na Jangu, který vyslal na Hrubého lehkou střelu, se kterou si brankář Jablonce poradil.

78.

Doležal se dostal až za obranu Astany a nebýt faulu Aničiće, mohl se dostat i k zakončení. Tento zákrok bude oceněn žlutou kartou.

78.

Za zmiňované zatažení Doležala obdržel Marin Aničić žlutou kartu.

79.

Střídání v týmu FC Astana: Pedra Henriqueho nahradí Roman Murtazajev.

81.

Astana se snažila zaútočit po levé straně. Míč mířící na Mužikova doběhl Holeš, který jej ale pouze vrátil soupeři.

82.

Hráči Astany nadále čekají na rozjetí nějaké útočné akce, přes urputnou obranu Jablonce to mají nesmírně těžké. Teď opět došlo k tomu, že se míč dostal až k brankáři Erićovi. Ten míč uvedl do hry dlouhým výkopem.

83.

Hrubý dokázal před napadajícím Jangou ukrýt míč ve svých rukavicích a dlouhým vyhozením rychle rozehrát.

84.

Hanousek operoval s míčem u postranní čáry a postupně se dokázal probojovat až k rohovému praporku. Tam o míč nakonec přišel.

85.

Marin Tomasov si dobře naběhl do pokutového území. Toho si dobře všiml Zajnutdinov a poslal mu skvělý míč. Ke štěstí hostů chyběly prvně jmenovanému pár centimetrů, aby míč zasáhl.

86.

Míč teď vyvezl Lischka a hra se i díky Jovovićovi dostala až k pokutovému území domácích. Ke střele se ale jablonečtí fotbalisté nedostali.

87.

Astana teď sype do šestnáctky jeden míč za druhým. Domácí diváci jsou ve varu a Jablonec je pod velkým tlakem. Z útočné aktivity Astany pramení druhý roh v krátké době.

88.

Tak to je pro Jablonec krutá rána. Tomasov se na pravé straně dostal k přetaženému centru a ačkoliv mohl sám zakončovat, tak míč ještě geniálně poslal lépe postavenému JEVGENIJI POSTNIKOVOVI, který zachoval chladnou hlavu a poslal míč do horních pater branky - 2:1.

90+1.

Jablonec bude mít na pokus o vyrovnání ještě minimálně 3 minuty.

90+1.

Těsně za šestnáctkou si míč na střelu navedl Trávník, jeho pokus byl ale zblokován.

90+2.

Kratochvílův centr našel pouze dobře připraveného Eriće. Brankář domácích samozřejmě s rozehrávkou vůbec nespěchá.

90+3.

Astana drží míč přesně tam, kde potřebuje, tedy na půli soupeře.

90+3.

Konec zápasu.

Nelze říci, že by český celek v tomto utkání zklamal. Ačkoliv měla Astana více ze hry a do útoku se hnala častěji, Jablonec se prezentoval skvělou defenzivní hrou a obdržená branka v závěru utkání je pro svěřence trenéra rady možná až příliš krutá. Rozhodující gól vstřelil Jevgenij Postnikov a Jablonec tak i po tomto zápasu stále čeká na první výhru ve skupině.

Statistiky zápasu:

Držení míče: 57:43
Střely celkem: 10:13
Střely na branku: 6:1
Žluté karty: 2:1

To je ode mne pro tuto chvíli vše, přeji hezký zbytek dne. Na počtenou.

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy