V hlavní roli Krejčí. Zavinil penaltu, pak dvakrát udeřil. Sparta porazila Limassol

21. 9. 2023 22:56
Fotbalisté Sparty po obratu zvítězili doma v úvodním utkání skupiny Evropské ligy nad Arisem Limassol 3:2. Hosty poslal do vedení Alexandr Kokorin z penalty, brankami ve 20. a 25. minutě ale domácí kapitán Ladislav Krejčí otočil skóre. Triumf Pražanů v souboji úřadujících mistrů svých zemí stvrdil po změně stran další stoper Martin Vitík, v závěru snížil střídající Shavy Babicka.
Ladislav Krejčí po svém druhém gólu
Ladislav Krejčí po svém druhém gólu | Foto: Reuters

Sparta neprohrála ani sedmé pohárové utkání s kyperským soupeřem, z toho pošesté vyhrála, a ideálně se naladila na nedělní ligové derby na hřišti městského rivala Slavie. Aris, který hraje hlavní fázi některého z pohárů poprvé, prohrál venku v evropských soutěžích čtvrtý z dosavadních pěti duelů.

"Solidní zápas z naší strany, byli jsme lepší. Vyhráli jsme naprosto zaslouženě, přestože jsme si to sami zkomplikovali prvním gólem. Poté ale hráči ukázali mentální sílu, drželi se plánu a vytvořili si velké šance. Dali jsme pěkné góly ze standardek, v nichž jsme se v poslední době trápili," řekl dánský trenér Pražanů Brian Priske na tiskové konferenci.

Letenští se v dalším zápase Evropské ligy představí za dva týdny na stadionu Betisu Sevilla. Skupinu C doplňují Glasgow Rangers, kteří dnes v souběžně hraném utkání porazili doma španělský tým 1:0.

Sparťanští fanoušci ve 13. soutěžním utkání po sobě vyprodali Letnou (17.371 diváků). Priske udělal oproti nedělní ligové výhře 5:0 nad Slováckem pět změn v sestavě, soutěžní debut v zahajovací jedenáctce Sparty si odbyl ekvádorský reprezentant Preciado.

Už po necelých třech minutách se Haraslín položil hlavou do Kuchtova centru, ale hostující brankář a kapitán Vaná si poradil. V deváté minutě Krejčí ve vápně trefil Brorssona a rozhodčí Brisard odpískal penaltu, kterou proměnil někdejší ruský reprezentant Kokorin. Další šanci si po rohovém kopu vypracoval Aris, jenže Bengtsson přestřelil.

Krejčí zaváhání nejprve napravil ve 20. minutě, kdy si naběhl na Kairinenův centr od rohového praporku a hlavou srovnal. O pět minut později dokonal český reprezentant obrat. Po Haraslínově dlouhém autovém vhazování stoper Arisu Uroševič pouze odvrátil míč ke Krejčímu, který prostřelil gólmana.

V 31. minutě odstoupil kvůli zranění záložník Kairinen, jehož nahradil Sadílek. Poté Laci zamířil pouze do boční sítě, Kuchta zase po chybné rozehrávce Vany přestřelil.

Úvod druhého poločasu nabídl opatrnou hru od obou týmů. Po hodině se po Sadílkově špatné rozehrávce nečekaně dostal k balonu na hranici vápna Bengtsson, jenže gólman Vindahl díky včasnému výběhu jeho pokus zastavil.

V 67. minutě přidali domácí pojistku. Po centru střídajícího Birmančeviče z rohu se míč s pomocí Olatunjiho dostal na zadní tyč, odkud přesně vypálil stoper Vitík. "Vůbec se nezlobím, že jsem na gól na Letné čekal tak dlouho, když jsem ho dal v takovém zápase," prohlásil Vitík. Sparta doma v této pohárové sezoně ve třech duelech nastřílela 10 branek.

Po dalším rohu hlavičkoval Krejčí, hattrick mu ale překazil Vaná. Následně Birmančevič připravil palebnou pozici pro Zeleného, ale hostující brankář vytáhl balon na roh. Letenští si závěr utkání zbytečně zkomplikovali, jelikož v 90. minutě ranou zpoza vápna snížil Babicka.

Sparta ale vedení udržela a doma vyhrála i čtvrtý pohárový duel nad některým z kyperských mužstev. Priskeho svěřenci ovládli páté soutěžní utkání v řadě a nastříleli v nich 17 branek.

"Dokázali jsme eliminovat jejich silné stránky, co se týče rychlých brejků. Dopředu jsme byli nebezpeční. Sice jsme si spíš pomohli standardkami, ale každý zápas je jiný. Jsem rád, že jsme tak kompatibilní a dokážeme si pomoct více věcmi. Svědčí to o naší síle," uvedl Krejčí.

Utkání 1. kola skupiny C fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Aris Limassol 3:2 (2:1)

Branky: 20. a 25. Krejčí, 67. Vitík - 11. Kokorin z pen., 90. Babicka. Rozhodčí: Brisard - Auger, Berthomieu - Wattellier (video, všichni Fr.). ŽK: Krejčí, Sörensen, Pavelka - Špilevskij (trenér), Kokorin. Diváci: 17.371.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Krejčí - Preciado, Laci (78. Pavelka), Kairinen (31. Sadílek), Zelený - Kuchta (65. Karabec), Haraslín (65. Birmančevič) - Olatunji (78. Sejk). Trenér: Priske.

Limassol: Vaná - Boakye, Brorsson, Uroševič, Caju - Szöke (66. Brown), Struski - Mayambela (85. Moucketou-Moussounda), Kokorin (75. Stepiňski), Bengtsson (85. Montnor) - Gomis (66. Babicka). Trenér: Špilevskij.

Glasgow Rangers - Betis Sevilla 1:0 (0:0).

Branka: 68. Sima.

1. Sparta Praha 1 1 0 0 3:2 3
2. Glasgow Rangers 1 1 0 0 1:0 3
3. Aris Limassol 1 0 0 1 2:3 0
4. Betis Sevilla 1 0 0 1 0:1 0