Sparta má nyní postup ve svých rukou! Doma porazila Betis díky trefě Haraslína

Aktualizováno 30. 11. 2023 23:07
Fotbalisté Sparty porazili doma v předposledním 5. kole skupiny C Evropské ligy Betis Sevilla 1:0 a udrželi se ve hře o postup do jarní vyřazovací fáze soutěže. Jediný gól vstřelil v 54. minutě Lukáš Haraslín. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho oplatili španělskému celku říjnovou prohru 1:2 z jeho hřiště.
Lukáš Haraslín slaví první gól do sítě Betisu
Lukáš Haraslín slaví první gól do sítě Betisu | Foto: Reuters

Čeští šampioni před vyprodanou Letnou s 18.095 diváky zvítězili v "céčku" po třech utkáních. Z třetího místa, které zaručuje účast v nižší Evropské konferenční lize, ztrácejí dva body na dnešního soupeře, o jeden méně pak na Glasgow Rangers, kteří doma remizovali s Arisem Limassol 1:1.

Právě na Kypru Pražané 14. prosince zakončí skupinové boje. Aris je díky bodu ze stadionu Ibrox nadále ve hře o třetí místo, na Spartu ztrácí tři body. Vedoucí tým "céčka" Betis má třetí pohárové jaro za sebou jisté.

Od začátku utkání nastoupil sparťanský kapitán a stoper Krejčí, naopak jeho parťák z obrany Sörensen ze zdravotních důvodů chyběl. První poločas nabídl opatrnou hru z obou stran. Po necelé čtvrthodině zápasu domácí brankář Vindahl vyrazil Fekirovu střelu k tyči. V 27. minutě osmnáctiletý Diao přihrál Iglesiasovi, který se zbavil Vitíka, ale vyběhnutého Vindahla nepřekonal. Na opačné straně Haraslínovu střelu zpoza vápna bez problémů zastavil Silva.

I v úvodu druhého dějství se pokračovalo opatrně, v 54. minutě však Letenští udeřili. Preciado rychle vhodil aut, Kuchta si pokryl míč před dotírajícími Rodríguezem a Rocou, nahrál Haraslínovi a slovenský reprezentant střelou z hranice šestnáctky k tyči rozhodl o triumfu Sparty. V aktuální sezoně zaznamenal Haraslín 11. soutěžní trefu v dresu Pražanů.

"Měl jsem víc možností, mohl jsem si dát balon na levačku, ale řekl jsem si, že to zkusím do protipohybu obránce (Ruibala), což mi vyšlo a konečně jsem to trefil. V prvním poločase jsem to dvakrát trefil do středu brány," řekl novinářům Haraslín.

Krátce nato mohli "Zelenobílí" odpovědět, Diao přihrál před branku, střelu střídajícího Isca však mimo branku odvrátil stoper Panák. Hosté dál pokračovali ve stupňujícím se tlaku, Vindahl vyrazil dalekonosnou ránu Rodrígueze. V 77. minutě obránce Abner nacentroval do šestnáctky na bližší tyč a Iglesias hlavičkoval do boční sítě. Iscův centr zase proletěl nikým netečován těsně vedle sparťanské branky. Uklidnění mohl přinést domácím v závěru duelu Zelený, jenže ve skluzu na zadní tyči na Laciho přihrávku nedosáhl.

"Byl to těžký zápas proti velmi dobrému týmu z La Ligy. Betis má hodně individuálních kvalit, dnes jsme se ale soustředili celých 90 minut. Bojovali jsme společně jako tým, mluvili jsme o tom už před zápasem. Všichni se drželi herního plánu, jak v obraně, tak v útoku. Je to pro nás velký výsledek. Jsem opravdu pyšný na kluky, jak zápas zvládli," prohlásil Priske na tiskové konferenci.

Česká mužstva porazila v pohárech španělského soupeře teprve ve druhém z posledních 22 utkání. Sparta nad španělským celkem uspěla po čtyřech pohárových duelech. Naopak Betis v šestém pohárovém souboji s českým celkem poprvé prohrál.

Sparta doma v této sezoně v dosavadních 13 soutěžních duelech v normální hrací době neprohrála (s FC Kodaň v kvalifikaci Ligy mistrů neuspěla na penalty) a vyhrála tam devět z posledních 10 zápasů. Betis našel přemožitele poprvé od 21. září a 13 soutěžních utkáních.

"Někdy prohrajete, pořád vítězit nemůžeme. To, co tým na hřišti předvedl, mě nechává v klidu," uvedl trenér Betisu Manuel Pellegrini, který v pátém pohárovém zápase proti českému soupeři poprvé nezvítězil.

Utkání 5. kola skupiny C fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Betis Sevilla 1:0 (0:0)

Branka: 54. Haraslín. Rozhodčí: Dabanovič - Todorovič, Janovič (všichni Č. Hora) - Zebec (Chorv., video). ŽK: Birmančevič - Ruibal, Pezzella, Miranda, Rodríguez. Diváci: 18.095 (vyprodáno).

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí - Preciado, Kairinen (89. Pavelka), Laci, Zelený - Birmančevič (82. Sadílek), Haraslín (74. Pešek) - Kuchta (82. Olatunji). Trenér: Priske.

Betis: Silva - Ruibal, Pezzella, Roca, Abner (84. Miranda) - Rodríguez, Guardado (84. Willian José) - Diao (76. Luiz Henrique), Fekir (46. Isco), Ezzalzúlí (70. Pérez) - Iglesias. Trenér: Pellegrini.

Glasgow Rangers - Aris Limassol 1:1 (0:1). Branky: 49. McCausland - 28. Babicka.

1. Betis Sevilla 5 3 0 2 7:4 9
2. Glasgow Rangers 5 2 2 1 5:4 8
3. Sparta Praha 5 2 1 2 6:6 7
4. Aris Limassol 5 1 1 3 6:10 4