Velký obrat Sparty v závěru dokonal střídající Brabec, který je údajně na odchodu do Anderlechtu

Horor se šťastným koncem. Tak si Letenští zachránili Evropu a zřejmě i místo trenéru Ščasnému
Pražané v dramatické odvetě čtvrtého předkola doma s dánským klubem Sönderjyske prohrávali už o dva góly, ale nakonec vyhráli 3:2.
Hrdinou Letenských se stal střelec vítězné branky Jakub Brabec.
Sparta, které chyběl zraněný záložník Dočkal, nastoupila s pěti změnami oproti úvodnímu duelu. V obraně hrála ruská posila Karavajev, v útoku dostal nečekaně šanci debutant v základní sestavě Pulkrab.
Domácí se rozjížděli pomalu, jakoby si bez svého tvůrce hry Dočkala nevěděli rady. V sedmé minutě Frýdek hlavičkoval nepřesně,...
25. 8. 2016 21:52
Fotbalisté Sparty zvládli odvetu proti dánskému Sönderjyske a po domácím vítězství 3:2 si zajistili místenku v základní skupině Evropské ligy. Postupovou branku vstřelil hlavou střídající Jakub Brabec, jenž by měl podle pozápasových informací přestoupit do Anderlechtu Brusel.

Praha - Fotbalisté Sparty postoupili do skupiny Evropské ligy. Pražané v dramatické odvetě čtvrtého předkola doma s dánským klubem Sönderjyske prohrávali už o dva góly, ale nakonec vyhráli 3:2. Vítězný gól vstřelil v 85. minutě střídající Jakub Brabec.

"Byla to spíš otázka vůle a obrovské touhy po tom zopakovat tu minulou sezonu (postup do čtvrtfinále Evropské ligy). Určitě to nebyl žádný excelentní výkon. Tak to někdy je," řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Start jako v Dánsku

Sparťané si z Haderslevu přivezli nadějnou bezbrankovou remízu a do odvetného zápasu na Letné vstoupili podobně jako v Dánsku. Spartě tentokrát chyběl zraněný Dočkal a v základní sestavě se představili Karavajev s Pulkrabem, ale stejně jako před týdnem Pražané svého soupeře po nervóznějším začátku přehrávali. V zajímavé šanci střílel Šural v záklonu po přihrávce od Frýdka mimo branku.

Postupem času se obraz hry změnil a Sönderjyske začalo svou typicky důraznou hrou plnou soubojů sparťany pořádně trápit. Po přihrávce Absalonsena do velkého vápna se k zakončení tlačil Klöve, jenže si při tom pomohl faulem na Kadlece. Jinak ovšem skotský rozhodčí Madden k nelibosti sparťanů tvrdou hru pouštěl, což svědčilo zejména hostujícímu celku.

Dva kiksy v rozehrávce přinesly šok

Svěřenci trenéra Ščasného vstupovali do odvety s tím, že by jim inkasovaná branka cestu do základní skupiny Evropské ligy pořádně zkomplikovala, nicméně před přestávkou museli unést rovnou dvojnásobnou ránu. Hostům nejdříve nabídl balon Kadlec a následně marně stíhal Mikaela Uhreho, který se štěstím protlačil míč za Koubka a poslal Sönderjyske do vedení.

Za dalších pět minut zmrazila Letnou druhá branka dánského vicemistra a Sparta byla rázem na pokraji vyřazení. Obrovskou hrubku při rozehrávce tentokrát vyrobil další zkušený obránce Holek, na pravém křídle se potom uvolnil Troels Klöve, vnikl až do pokutového území a přesnou přízemní střelou překonal Koubka podruhé. Sparťané museli k postupu třikrát skórovat.

"Pořád říkám, že Dočkal je naprosto klíčový hráč pro nás, co se týče zakládání a vedení útoku. Najednou všichni kluci čekali, kdo si ten balon vezme. Byli jsme pomalí, nebyli jsme brzo v soubojích," konstatoval Ščasný.

Důležitý Lafatův gól do šatny

Minutu před koncem prvního poločasu se poprvé v zápase prosadili také domácí. Druhý rohový kop v krátké době rozehrál Karavajev přesným centrem na hlavu Davida Lafaty, jenž zamířil mimo dosah Skendera a vykřesal gólem na 1:2 naději pro druhou půli. Tu začala Sparta se třemi útočníky, když nevýrazného Marečka vystřídal Juliš.

Na začátku druhého poločasu se čekal mohutný tlak Sparty, ta ale nezačala v podobném duchu, v jaké ukončila první půli. Dlouhé minuty se nemohla prosadit před branku Sönderjyske a sama měla co dělat s nebezpečnými výpady hostů. Uhreho přihrávku před prázdnou branku zastavil obranným skluzem Holek, o minutu později střílel Madsen po dlouhém vhazování Kanstrupa nad Koubkovu branku.

Šural vyrovnal, Koubek udržel naděje

Divokou tříminutovku, v níž sparťané přečkali dvě velké šance Sönderjyske, uzavřel gólem na 2:2 na Josef Šural. Reprezentační záložník si naskočil na přímý kop Frýdka a Skendera pokořil znovu přesnou hlavičkou. Sparta byla na koni a pokračovala ve velkém tlaku, nicméně Dánové tento nápor brzy otupili.

Deset minut před koncem přišla velká chvíle brankáře Koubka, který po rohu Romera zneškodnil hlavičku Dal Hendeho, jenž zakončoval ve stoprocentní šanci. Brankář Sparty předvedl fantastický reflexní zákrok a vyrazil míč před sebe, odkud Kanstrup z dorážky přestřelil.

Hrdinou se stal Brabec

V závěrečných minutách se Sparta nadechla k velkému náporu a v 85. minutě přišla kýžená třetí branka. Trenér Ščasný poslal na hřiště Jakuba Brabce, který pelášil rovnou do šestnáctky. Dlouhé vhazování prodloužil Dal Hende právě k Brabcovi, jenž v náběhu usměrnil míč hlavou za Skendera. Sparta udeřila potřetí v zápase hlavou a definitivně otočila skóre.

"Já tam přišel hlavně s tím dát gól, což se mi povedlo. Ale myslím si, že to bylo tím, že hned po střídání byla standardka. Oni nevěděli, kam poběžím a že se tam vůbec ocitnu. Naštěstí mě to takhle trefilo a pak už to nešlo nedat," popsal vítěznou trefu Brabec.

Čtyřminutové nastavení vypadalo pro Pražany dlouho bez větších problémů, jenže v samém závěru se sparťané nevyvarovali několika zaváhání ve vlastní šestnáctce. Brankář Skender posunul míč hlavou na Uhreho, a ten z voleje naštěstí pro Spartu minul branku. O postupu Letenských do základní skupiny Evropské ligy rozhodl střídající Jakub Brabec, který je podle slov trenéra Ščasného po zápase na odchodu do Anderlechtu Brusel. Sparťané si zahrají v hlavní fázi Evropské ligy potřetí za sebou.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Sönderjyske 3:2 (1:2)

Branky: 44. Lafata, 69. Šural, 85. Brabec - 35. Uhre, 40. Klöve. Rozhodčí: Madden - Stewart, Carr (všichni Skot.). ŽK: Vácha, Karavajev, Koubek - Romer. První zápas: 0:0, postoupila Sparta. Diváci: 13.685.

Sparta: Koubek - Karavajev (85. Brabec), Holek, Kadlec, Costa - Mareček (46. Juliš), Vácha - Šural, Lafata, Frýdek - Pulkrab (82 Zahustel). Trenér: Ščasný.

Sönderjyske: Skender - Pedersen, Kanstrup, Maak, Dal Hende - Drachmann, Romer (83. Mattila) - Klöve (76. Kroon), Absalonsen (87. Luijckx) - Madsen, Uhre. Trenér: Michelsen.