Slavia postupuje. V posledních vteřinách duelu v Tiraspolu rozhodl z penalty Tijani

30. 11. 2023 22:56
Fotbalisté pražské Slavie v předposledním utkání skupiny Evropské ligy po obratu a proměněné penaltě v páté minutě nastavení vyhráli v Tiraspolu nad Šeriffem 3:2 a zajistili si postup do jarní vyřazovací části soutěže.
Slavia Praha - Baník Ostrava (Muhamed Tijani)
Slavia Praha - Baník Ostrava (Muhamed Tijani) | Foto: Milan Kammermayer

Pražany poslal v 19. minutě do vedení Václav Jurečka, domácí pak na přelomu poločasů otočil stav poté, co se trefili Cristian Tovar a Jerome Ngom Mbekeli. V 78. minutě ale vyrovnal Christos Zafeiris a v závěru nastavení dokonal obrat z pokutového kopu střídající Muhamed Tijani. Červenobílým na lavičce scházel kvůli zlomenině nosu hlavní trenér Jindřich Trpišovský a zastoupil ho asistent Jaroslav Köstl.

Slávisté si v pátém utkání skupiny připsali čtvrtou výhru a mají velmi blízko k prvnímu místu, které znamená postup přímo do osmifinále. Před druhým AS Řím drží dvoubodový náskok. V závěrečném duelu skupiny český vicemistr za dva týdny přivítá Servette Ženeva. Už před zápasem měli Pražané jistotu nejméně třetí příčky a účasti ve vyřazovací fázi Evropské konferenční ligy, v pohárech si zahrají na jaře potřetí za poslední čtyři sezony. Slavia navázala na vítězství 6:0 z říjnového domácího vzájemného duelu proti Tiraspolu.

"Čekali jsme, že to do posledního kola bude souboj o lepší skóre. Teď to je jasně postavené tak, že když doma vyhrajeme, jsme první ve skupině. To bych považoval za mimořádný úspěch," citoval slávistický web Köstla z tiskové konference.

Pražané v Tiraspolu ze zdravotních důvodů vedle kouče Trpišovského postrádali mimo jiné defenzivní oporu Holeše nebo záložníka Ševčíka. Slávističtí trenéři znovu vsadili na rozestavení s třemi stopery a jedním z nich byl kapitán Bořil.

Červenobílí na poloprázdném stadionu začali lépe a v sedmé minutě měli první šanci. Zafeiris však skákavou střelou z vápna trefil pouze tyč. Po čtvrthodině Jurečkovu ránu vytáhl domácí brankář. Rakouský rozhodčí po zásahu videorozhodčího ještě přezkoumával u monitoru lehkou teč rukou v podání Artunduagy, ale penaltu pro Pražany nakonec nenařídil.

V 19. minutě se Vršovičtí dočkali vedení. Bořilův přízemní centr z levé strany pohotově sklepl patičkou do sítě Jurečka a skóroval ve čtvrtém soutěžním utkání po sobě. "Soustředil jsem se na to, abych byl ve správný moment na přední tyči, protože Béřa odcentroval skvěle. Chtěl jsem míč korigovat, trefit branku, to se mi povedlo," těšilo Jurečku.

V 37. minutě mohl zvýšit Dumitrescu, brankáře Kovala ale zblízka po centru z pravé strany neprostřelil a první gól za mužstvo z Edenu nedal. Zdálo se, že hosté půjdou v poločase do kabin s vedením, ale v třetí minutě nastavení moldavský šampion, který vloni v kvalifikaci Ligy mistrů vypadl s Plzní, srovnal. Na Ricardinhův centr z přímého kopu z hloubi pole si naběhl obránce Tovar a přesnou hlavičkou k tyči překonal brankáře Mandouse.

"Do zápasu jsme velmi dobře vstoupili a kombinační hrou jsme se dostávali do šancí, které jsme ale až na jednu bohužel neproměňovali. Z první vážnější situace, což byl přímý kop, jsme inkasovali, což nás do druhé půle trochu rozhodilo," připustil Köstl.

O pauze na dálku hovořil s Trpišovským. "Nakonec jsme to zvládli zajistit tak, aby komunikace probíhala. Mluvili jsme spolu o poločase, naposílal nám nějaké návrhy. Během druhé půle s ním pak komunikovali kluci na lavičce. Řešili jsme střídání i zakládání útoku. Do řízení zápasu se Jindra zapojoval výrazně," přiblížil Köstl.

Sedm minut po pauze promáchl na zadní tyči Bořil a za další čtyři minuty bylo s favoritem ještě hůř. Střídající Ankeye se protáhl po levé straně a připravil snadný gól pro Mbekeliho. Chvíli nato mohl srovnat Douděra, ale ze strany napálil jen břevno.

Pražané se dočkali až v 78. minutě. Zafeiris z přímého kopu těsně za vápnem zamířil přesně k tyči a srovnal. Norský záložník dal za Slavii třetí soutěžní gól v sezoně. "Tohle je pozice, kterou trénuji, abych byl připravený, až na ni přijde. Pro mě to bylo perfektní. Byl to opravdu důležitý gól. Měl jsem několik šancí, nastřelil jsem v úvodu tyč. Dvě tři střely byly horší, tak jsem si řekl, že teď musím zkrátka skórovat, jinak mě ostatní zabijí," řekl s úsměvem Zafeiris klubové televizi.

Pražanům by vzhledem k remíze Servette Ženeva s AS Řím stačila k postupu i remíza, v samém závěru ale ještě dokázali strhnout vítězství na svou stranu. V poslední ze tří minut nastavení fauloval ve vápně pronikajícího Provoda Artunduaga a Tijani poslal z penalty brankáře na opačnou stranu.

Nigerijský útočník skóroval poprvé od začátku září. "Řešili jsme, kdo bude kopat, protože byli určení hráči, kteří hráli od začátku. (Trenér brankářů) Štěpán Kolář ale klukům řekl, ať to kopne ten, kdo si věří, já do toho vůbec nezasahoval. Tijani proměňuje penalty docela pravidelně," uvedl Köstl.

Slavia tak i podruhé ve skupině Tiraspol porazila a částečně mu oplatila smolné vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů z roku 2009, kdy vypadla po remízách 0:0 venku a 1:1 v Edenu. Pražané potvrdili dobrou aktuální formu a zvítězili popáté z posledních šesti soutěžních duelů.

Šeriff Tiraspol - Slavia Praha 2:3 (1:1)

Branky: 45.+3 Tovar, 56. Mbekeli - 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen. Rozhodčí: Ciochirca - Weiss, Obritzberger - Kijas (video, všichni Rak.). ŽK: Apostolakis, Talal, Badolo, Artunduaga - Dumitrescu, Tijani.

Tiraspol: Koval - Apostolakis, Tovar, Garananga, Artunduaga - Mbekeli, Ricardinho (74. Paiva, 90.+1 Vardar), Badolo, Talal, Joao Paulo - Luvannor (46. Ankeye). Trenér: Pylypčuk.

Slavia: Mandous - Masopust, Ogbu, Bořil - Douděra, Zafeiris, Oscar, Dumitrescu (61. Wallem) - Provod - Van Buren (70. Chytil), Jurečka (70. Tijani). Trenér: Köstl.

Servette Ženeva - AS Řím 1:1 (0:1). Branky: 50. Bedia - 22. Lukaku.

1. Slavia Praha 5 4 0 1 13:4 12
2. AS Řím 5 3 1 1 9:4 10
3. Servette Ženeva 5 1 2 2 4:9 5
4. Šeriff Tiraspol 5 0 1 4 5:14 1