Kovář pomohl Bayeru udržet stoprocentní úspěšnost. Za Linec se trefil Talovjerov

9. 11. 2023 23:48
Fotbalisté Bayeru Leverkusen jsou po čtyřech kolech v Evropské lize jediným týmem bez ztráty bodu. Lídr bundesligy vyhrál s českým reprezentantem Matějem Kovářem v brance na půdě Karabachu 1:0 díky penaltě, kterou v nastaveném čase proměnil Nigerijec Victor Boniface.
Čeští fotbalisté Adam Hložek a Matěj Kovář slaví s fanoušky vítězství Leverkusenu v Evropské lize nad Karabachem | Foto: Reuters

Karabach je na domácí půdě těžkým oříškem, dodneška na ní držel sérii 13 zápasů v evropských pohárech bez porážky.

Ani Leverkusen na něj dlouho nemohl najít recept. Mezi tyčemi domácích čaroval ruský gólman Luněv, který byl loni náhradníkem právě v Leverkusenu.

Jenže pět minut před koncem se zranil a Gugešašvili, který ho vystřídal, čisté konto neudržel.

Z penalty nařízené za ruku ho překonal Boniface svým třetím gólem v soutěži. Adam Hložek se na hřiště dostal jen na poslední minutu a Patrik Schick, který před dvěma týdny proti stejnému soupeři odehrál půlhodinu, je opět na marodce.

West Ham oplatil Olympiakosu dva týdny starou porážku z Pirea a prodloužil domácí vítěznou sérii v pohárech na devět utkání. Jediný gól dal Brazilec Paquetá, který skóroval i v obou předchozích zápasech Evropské ligy. Vladimír Coufal odehrál celé utkání, Tomáš Souček nastoupil na posledních deset minut.

LASK Linec získal první body v soutěži díky výhře nad belgickým Unionem St.Gilloise 3:0. Pomohl k ní v nastavení prvního poločasu hlavičkou po rohovém kopu Ukrajinec Talovjerov, který je v Linci na hostování ze Slavie.

Hosté jsou sice díky sedmizápasové vítězné šňůře doma v čele ligové tabulky, ale v Evropské lize se jim po druhé porážce postup hodně vzdálil.

Atalanta Bergamo porazila Strum Štýrský Hradec 1:0 a s deseti body má jistý postup do jarní vyřazovací fáze. Vyhlášené kanonýry zastoupil sváteční střelec, albánský obránce Djimsiti dal za víc než pět let v Bergamu jen šest branek.

Bez bodu už zůstává jen švédský mistr Häcken, který v severském derby podlehl norskému Molde 1:3.

Fotbalisté Toulouse minule na liverpoolském Anfield Road prohráli 1:5, ale v odvetě si vedli mnohem lépe. Nejprve Nor Dönnum obral o míč váhajícího řeckého obránce Tsimikase a poslal je do vedení.

Trenér Liverpoolu Klopp šetřil některé opory, tři z nich včetně nejlepšího střelce Salaha hned po přestávce nasadil do hry, ale místo vyrovnání přišel druhý gól z kopačky Nizozemce Dallingy.

Pak sice naděje hostů oživila vlastní branka venezuelského záložníka Cásserese, jenže vzápětí hned po svém příchodu na hřiště po další chybě obrany zvýšil Kamerunec Magri na 3:1.

Portugalec Jota zápas zdramatizoval, v nastavení se hosté dokonce radovali z vyrovnávací branky, ale ta nebyla uznána, protože Quansah si pomohl rukou.

Ajax Amsterdam v domácí lize po angažování nového trenéra, bývalého reprezentanta Johna van 't Schipa, už díky dvěma výhrám opustil poslední příčku, ale na Evropu to stále nestačí. Doma s Brightonem prohrál 0:2.

Domácí se v úvodu dožadovali penalty, ale videorozhodčí jim nedal za pravdu. Vzápětí dal gól na druhé straně Španěl Fati, který se proti Ajaxu zapsal mezi střelce i doma. Adingra z Pobřeží slonoviny výhru pojistil a Brighton je při své premiéře na evropské scéně na nejlepší cestě do vyřazovací fáze.

Hráči Servette Ženeva si ve skupině G, kterou vede Slavia, připsali první výhru. Přitom zápas v Tiraspolu pro ně nezačal dobře, domácí Šeriff, který po debaklu v Edenu vyměnil trenéra, vedl 1:0 zásluhou kamerunského útočníka Mbekeliho.

Ale hostům patřil finiš, šest minut před koncem vyrovnali a gólem z penalty v nastavení výsledek otočili. Hráči moldavského týmu nepříznivý vývoj neunesli a dva z nich uviděli červenou kartu.

Betis Sevilla si ve skupině C, v níž hraje i Sparta, udržel první místo díky domácí výhře 4:1 nad Arisem Limassol. Podle výsledku to tak nevypadá, ale lídr kyperské ligy, který dosud jako jediný v soutěži porazil Glasgow Rangers, potrápil i dalšího favorita.

Hned dvakrát slavil vstřelený gól, ale videorozhodčí v obou případech odhalil předchozí ofsajd. Regulérní góly pak dávali jen domácí a to ještě Francouz Fekir čtvrt hodiny před koncem hned po svém příchodu na hřiště neproměnil penaltu. Až v závěru zmírnil prohru Arisu Angličan Brown.

Izraelský klub Maccabi Haifa byl dodneška jediný týmem v soutěži bez vstřelené branky, ale v utkání s Villarrealem nulu na kontě smazal. Postaral se o to přesnou hlavičkou senegalský obránce Seck.

Šanci vyrovnat měl Trigueros, ale neproměnil penaltu. Vítěz Evropské ligy z roku 2021 však přece jen odpor soupeře zlomil a zvítězil 2:1.

Vzhledem ke konfliktu v Izraeli se hrálo na neutrální půdě v kyperské Larnace, oba soupeři se střetnou ještě 6. prosince v odloženém utkání ve Španělsku.

Pekhart i Zmrhal asistovali

Útočník Tomáš Pekhart pomohl asistencí k výhře Legie Varšava 2:0 nad týmem Zrinjski Mostar. Na gól přihrál i záložník Jaromír Zmrhal při remíze Slovanu Bratislava 1:1 s Lille.

Legia Varšava zdolala Mostar i podruhé a výrazně se přiblížila postupu. Pekhart ve 14. minutě po rohovém kopu v krkolomné pozici prodloužil míč na zadní tyč, kde ho poslal do sítě Augustyniak. Po půlhodině hry zvýšil z penalty Josué.

Polský celek je s devíti body v čele skupiny E společně s Aston Villou, která zvládla 2:1 domácí duel s Alkmaarem.

Slovan Bratislava udržel remízou s Lille druhou příčku ve skupině A. Slovenským šampionům zařídil bod v 80. minutě po Zmrhalově přihrávce před bránu Čavrič, jenž je se čtyřmi zásahy v čele tabulky střelců soutěže.

Stejně gólů má na kontě i nigerijský útočník Orban z Genku, který dnes nastřílel hattrick při výhře 3:2 na půdě Breidabliku.

Trnava v sestavě s českým obráncem Erikem Danielem remizovala 1:1 na hřišti Nordsjaellandu a získala první bod, ztratila ale šanci na účast ve vyřazovací fázi. Na Ingvartsenův gól z pokutového kopu odpověděl po změně stran bývalý plzeňský útočník Ďuriš.

Záložník Antonín Barák zůstal celý zápas na lavičce Fiorentiny při výhře 1:0 na půdě srbského klubu Čukarički. "Fialky" vedou vyrovnanou skupinu F o dva body před Ferencvárosem a Genkem, jejich vzájemný duel dnes skončil remízou 1:1. Ani jeden z prvních tří týmů dosud neprohrál, poslední Čukarički jsou bez bodu.

Fotbalová Evropská liga - 4. kolo skupin:

Skupina A:

West Ham - Olympiakos Pireus 1:0 (0:0)

Branka: 75. Paquetá.

Freiburg - Bačka Topola 5:0 (1:0)

Branky: 24. Röhl, 56. Eggenstein, 69. Weisshaupt, 80. Adamu, 90.+2 Doan.

Branky: 15. Fati, 53. Adingra.

AEK Atény - Olympique Marseille 0:2 (0:1)

Branky: 25. Mbemba. 90.+3 Sarr.

1. Marseille 4 2 2 0 10:6 8
2. Brighton 4 2 1 1 8:5 7
3. AEK Atény 4 1 1 2 5:8 4
4. Ajax Amsterodam 4 0 2 2 4:8 2

Skupina C:

Glasgow Rangers - Sparta Praha 2:1 (2:0)

Betis Sevilla - Aris Limassol 4:1 (1:0)

Branky: 34. Iglesias, 64. Ruibal, 79. Roca, 90.+4 Ezzalzouli - 84. Brown.

1. Betis Sevilla 4 3 0 1 7:3 9
2. Glasgow Rangers 4 2 1 1 4:3 7
3. Sparta Praha 4 1 1 2 5:6 4
4. Aris Limassol 4 1 0 3 5:9 3

Skupina D:

Sporting Lisabon - Čenstochová 2:1 (1:0)

Branky: 14. z pen. a 52. z pen. Goncalves - 71. Rundič. ČK: 13. Racovitan (Čenstochová).

Bergamo - Sturm Štýrský Hradec 1:0 (0:0)

LASK Linec - Saint-Gilloise 3:0 (2:0)

Branky: 24. Horvath z pen., 45.+4 Talovjerov, 77. Zulj.

Toulouse - Liverpool 3:2 (1:0)

Branky: 36. Dönnum, 58. Dallinga, 76. Magri - 74. vlastní Cásseres, 89. Jota.

1. Liverpool 4 3 0 1 12:5 9
2. Toulouse 4 2 1 1 6:8 7
3. Saint-Gilloise 4 1 1 2 3:7 4
4. Linec 4 1 0 3 5:6 3

Skupina F:

Rennes - Panathinaikos Atény 3:1 (1:1)

Branky: 9. Rieder, 65. I. Salah, 70, Blas z pen. - 34. Joannidis. ČK: 33. Belocian (Rennes).

Maccabi Haifa - Villarreal 1:2 (1:0)

Branky: 32. Seck - 83. Baena, 87. Sörloth.

1. Rennes 4 3 0 1 8:3 9
2. Villarreal 3 2 0 1 3:3 6
3. Panathinaikos Atény 4 1 1 2 4:5 4
4. Maccabi Haifa 3 0 1 2 1:5 1

Skupina G:

Slavia Praha - AS Řím 2:0 (0:0)

Servette Ženeva - Šeriff Tiraspol 2:1 (0:1)

Branky: 84. Rouiller, 90. Bedia z pen. - 13. Mbekeli. ČK: 90.+1 Zohouri, 90.+8 Kiki (oba Šeriff).

1. Slavia Praha 4 3 0 1 10:2 9
2. AS Řím 4 3 0 1 8:3 9
3. Servette Ženeva 4 1 1 2 3:8 4
4. Šeriff Tiraspol 4 0 1 3 3:11 1