Provod či Sima si udělali v Evropě jméno. O hráče Slavie bude zájem, předpovídá Čech

ČTK ČTK
16. 4. 2021 14:04
Podle bývalého reprezentačního brankáře a vítěze Ligy mistrů Petra Čecha doplatili fotbalisté Slavie ve čtvrtfinále Evropské ligy s Arsenalem na zlepšenou efektivitu londýnského celku. Určitou roli mohla sehrát i absence potrestaného Ondřeje Kúdely. Účinkování českého mistra v soutěži považuje i tak za úspěšné a věří, že o slávisty bude zájem.
Petr Čech
Petr Čech | Foto: Reuters

"Slavia měla v evropských pohárech vynikající sezonu a procházela po velice kvalitních výkonech a výsledcích. Hlavní rozdíl ale teď byl, že zatímco Arsenal v úvodu prvního zápasu své šance neproměnil a Slavia jej pak potrestala, v odvetě své první šance hned využili. V této fázi soutěže hraje efektivita obrovský rozdíl," řekl Čech při dnešním on-line představení projektu Volkswagenu Zažij Euro.

Znát mohla být při obranné hře i absence Ondřeje Kúdely, který obdržel od UEFA desetizápasový trest za rasistickou urážku Glena Kamary v odvetném osmifinále s Glasgow Rangers.

"Je složité to komentovat na dálku, protože jsem na místě nebyl a člověk nemůže hádat, co bylo řečeno a co ne. Trest je však jasný a věřím, že je to pro všechny hráče věc k zamyšlení. Všichni chápeme, že jsou na hřišti emoce, ale jsou také věci, které tam nepatří. Znovu však opakuji, že se těžko hodnotí něco, u čeho člověk nebyl. UEFA udělala své rozhodnutí, vyřkla tresty a věřím, že tím bude tato kauza uzavřena," uvedl Čech.

Další hojně diskutovanou situací v utkání v Glasgowě byl střet útočníka Rangers Kemara Roofa a Ondřeje Koláře, po němž brankář Slavie utrpěl zlomeninu čelní dutiny. Šestadvacetiletý gólman musí od té doby chytat s maskou a ochrannou helmou stejně jako dříve Čech, kterého v roce 2006 zranil svým zákrokem Stephen Hunt.

"Z pohledu brankáře musím říct, že těch situací na hraně je během sezony spousta. Je to bohužel úděl brankáře, že může nastat chvíle, kdy je míč mezi dvěma protihráči a jeden z nich udělá v plném běhu špatné rozhodnutí. Myslím, že v tomto případě ztratil hráč trochu orientaci, byl příliš zahleděný na míč a pak si toho druhého ani nevšiml," uvedl Čech.

Kolářovi přál brzké uzdravení a potěšilo ho, když viděl jeho brzký návrat na hřiště. Ví, že chytání s helmou a maskou není nic příjemného. "Člověk si na to musí zvyknout, protože je jiné s tím trénovat a pak následně hrát. Ondra má však výhodu, že teď nejsou na stadionu diváci a není tam takový hluk, jelikož by se tím vnímání ještě více změnilo," řekl bývalý reprezentant, jemuž prý maska vadila víc než helma.

Stejně jako Kolář si podle něj udělali v Evropě jméno i další hráči, jako Abdallah Sima nebo Lukáš Provod. "Tím, že se jim a týmu dařilo, začalo se o nich mluvit. Jsou ale i další hráči, kteří budou mít na konci sezony nabídky. Může jim i pomoci fakt, že Tomáš Souček nebo Vladimír Coufal prožívají v Anglii skvělou sezonu. Skauti ví, že jsou fyzicky připravení a v zápase s vysokou intenzitou obstojí," dodal bývalý gólman Arsenalu a nyní člen vedení Chelsea.

Čtyři roviny Kúdelovy obhajoby. Právník detailně popsal „verzi bez rasismu“ | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy