Nguyena utěšoval vzor: Schmeichel mohl jít slavit, ale ukázal, že je i super člověk

Marek Janoš Marek Janoš
6. 10. 2022 22:06
Na utkání s Nice bude chtít brankář fotbalového Slovácka Filip Nguyen co nejrychleji zapomenout. V důležitém souboji Evropské konferenční ligy český tým prohrál 0:1 po slabé střele Pépého, která ovšem domácímu gólmanovi propadla do sítě.
Foto: Reuters

Utkání Slovácka s francouzským soupeřem příliš vzrušení dlouho nepřinášelo. Oba týmy hrály z pevných obran a brankáři se moc nezapotili. 

Až do 54. minuty. Na pravé straně dostal o trochu více prostoru Nicolas Pépé a po výměně míče s Leminou se odhodlal ke střele zpoza vápna. Ta mu nesedla ideálně, mířila přímo na Nguyena. Před brankářem ovšem lehce skočila a mezi nohama se mu prokutálela za čáru.

Hráči francouzského týmu se po rozpačité chvíli rozeběhli slavit. Naopak Nguyen zůstal zdrceně stát opřený o tyčku, hleděl do země. Sám nejspíš nevěřil tomu, co se právě stalo.

"Udělal jsem chybu. Střela přede mnou skočila. Srazil jsem si míč mezi nohy a než jsem si uvědomil, kde je, už jsem se pro něj nestihl vrátit," soukal ze sebe nešťastník.

"Už jsem přemýšlel, jak míč rozehraju, protože takových balonů na nás chodí stovky a my, gólmani, bychom je měli chytat," přiznal.

Po utkání byl gólman Slovácka viditelně zlomený. Jen chvíli po závěrečném hvizdu se za ním vydala jedna z největších hvězd týmu Nice. Dánský brankář Kasper Schmeichel sice utkání strávil na lavičce, ale i tak se Nguyenovi sportovním gestem zapíše do paměti.

"Příjemně mě to překvapilo, že za mnou přišla taková ikona. Snažil se mě povzbudit. Říkal, že jsme lidi a chyby se dějí. Není to samozřejmost, že za vámi tak velký gólman přijde," potěšilo jinak zklamaného brankáře.

Gesto vítěze Premier League na něj udělalo velký dojem. "Je to můj nejoblíbenější gólman, doufal jsem, že bude chytat. Bohužel to nevyšlo, ale přestože nechytal, přišel za mnou. Mohl jít do šatny slavit vítězství, ale rozhodl se mě podpořit. Ukázal, že není jen super gólman, ale i super člověk," ocenil Nguyen.

Slovácko v závěru utkání ještě sahalo po bodu, ale Kalabiška ve velké šanci mířil mimo. "Mrzí mě, že takto laciný gól nakonec rozhodl zápas, kluci odevzdali dobrý výkon," hodnotil trenér Martin Svědík.

"Chyby se stávají. Na této úrovni to jde daleko více vidět. Je to o všem o to smutnější, že to rozhodlo zápas. Trápí nás to už delší dobu," mrzelo kouče Slovácka.

"Měli jsme alespoň na bod, mrzí mě to. Věřili jsme, že se otevřou okna v obraně, ale hodil jsem do toho vidle. Porážku beru na sebe," dodal Nguyen.

Pro Nguyena nešlo o první zaváhání v sezoně, svou šanci nevyužila ovšem ani dvojka Tomáš Fryšták. V Kolíně nad Rýnem nepředvedl jistý výkon a inkasoval čtyři branky. I proto Nguyena chyba hodně štvala a i dlouho po konci duelu s Nice zůstal ve středovém kruhu s rukama v bok.

Fanoušci i přes porážku vyvolávali jeho jméno a ke Nguyenovi chodili se slovy podpory také spoluhráči. "Chtěl bych všem poděkovat, že mě podpořili," ohlédl se třicetiletý gólman za zápasem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy