Neskutečný gól. Fotbalista se v MLS trefil z přímého kopu od půlicí čáry

6. 10. 2022 10:57
Fotbalista Lucas Zelarayán je novým rekordmanem zámořské soutěže MLS. Arménský záložník se totiž v dresu Columbusu trefil z přímého kopu od půlicí čáry, což je podle statistik soutěže nejdelší vzdálenost, ze které při standardní situaci padl gól.
Gól Lucase Zelarayána | Video: Asociated Press

Ve 36. minutě duelu s Charlotte domácí za bezbrankového stavu zastavili Zelarayána nedovoleným zákrokem u středové čáry.

Sám faulovaný si připravil míč, všiml si, že gólman protivníka Kristijan Kahlina stojí zhruba na penaltě, a tak vyslal projektil přímo na bránu. Střela muže s rukavicemi přeletěla a zapadla do sítě.

Podle údajů MLS pálil záložník Columbusu ze vzdálenosti 51,3 metru. Dosavadní rekord soutěže - tedy alespoň od roku 2010, kdy se statistika sleduje - držel Jamie Smith, jenž se v roce 2011 nemýlil ze vzdálenosti 47,5 metru.

Třicetiletý rodák z argentinské Córdoby Zelarayán, jenž ovšem reprezentuje arménskou vlast svých předků, je specialistou na branky z větší vzdálenosti.

V MLS, kde působí po příchodu z mexické ligy od roku 2020, se prosadil mimo pokutové území už sedmnáctkrát a je v této kategorii rovněž nejlepší v soutěži.

Zápas mezi Charlotte a Columbusem se začal hrát už 30. července, kvůli nepříznivému počasí však tehdy musel být v 16. minutě předčasně ukončen.

Nyní se tedy dohrával zbytek utkání. Domácí ve čtvrté minutě nastavení sice srovnali na konečných 2:2, k tomu, aby si uchovali šanci na postup do play off, však potřebovali vyhrát.

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.