"Panebože, to byl gól." Bývalý sparťan vystřihl Trnavě postup parádními nůžkami

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 8. 2023 12:38
Fotbalisté Trnavy ve čtvrteční odvetě třetího předkola Evropské konferenční ligy doma porazili Lech Poznaň 3:1 a přiblížili se tak účasti v základní skupině soutěže. Postup přes polského favorita zařídil překvapivý střelec Lukáš Štetina, navíc krásnými nůžkami. Gólu bývalého sparťana se v úžasu smál i Martin Škrtel.
Obránce Lukáš Štetina v dresu Trnavy.
Obránce Lukáš Štetina v dresu Trnavy. | Foto: Profimedia

Před týdnem fotbalisté trnavského Spartaku padli v Poznani 1:2, doma proto potřebovali k postupu po 90 minutách zvítězit minimálně o dvě branky. A přesně to se jim v elektrizující atmosféře před 16 708 diváky povedlo.

Po poločase vedli po zásahu Kelvina Oforiho, na 2:0 zvýšil ve druhé půli český útočník Erik Daniel. Lech pak sice vrátil do hry Kristoffer Velde, ale v 74. minutě přišla velká chvíle slovenského beka Lukáše Štetiny.

"Panebože, to byl gól! V Trnavě čaruje Lukáš Štetina," křičel radostí slovenský komentátor v přímém přenosu RTVS Šport.

Jednatřicetiletý stoper rozjel akci po pravém křídle a směle pokračoval do šestnáctky. Kristián Koštrna ve skluzu odcentroval z brankové čáry, Štetina se ve vápně uvolnil a akrobatickým způsobem skóroval. Balon ještě lehce tečoval bránící Miha Blažič.

V závěru Trnava náskok udržela a s celkovým skóre 4:3 vyřadila polského favorita, který v minulé sezoně došel v Evropské konferenční lize až do čtvrtfinále.

Po finálním hvizdu zalila Štadión Antona Malatinského vlna euforie.

"Ty kokos! On není stoper, vždyť to je útočník. Všichni jsme zůstali s otevřenými pusami," popisoval Štetinovu rozhodující trefu jeho parťák z obrany Argentinec Nicólas Gorosito.

"To je obránce? Opravdu? Pochvala pro něj, krásný gól," smekl i kouč poraženého Lechu, Nizozemec John van den Brom.

Do mix zóny dorazil po zápase také dobře naladěný Martin Škrtel, jenž oblékal dres Trnavy v sezoně 2021/22 na konci profesionální kariéry.

Do překvapivého střelce Spartaku se hned pustil. "Čekal jsem leccos, ale aby dal Štetina gól nůžkami? To už spíše dá Vlado Weiss gól hlavou než Štetina nůžkami," kroutil hlavou Škrtel.

Štetina, bývalý dlouholetý hráč pražské Dukly i Sparty, který hrál v české lize naposled za Liberec, nastupuje v Trnavě od začátku minulé sezony. V celém jejím průběhu ani jednou neskóroval, zato nyní je střeleckým tahounem Spartaku v předkolech Evropské konferenční ligy.

Brankou se podílel na vyřazení lotyšské Audy ve druhém předkole, před týdnem byl zase v Poznani autorem jediného gólu Trnavy. Nutno dodat, že velmi důležitého, protože Spartak v Polsku prohrával 0:2 a byl pod velkým tlakem Lechu.

Štetina vykřesal naději a o týden později zařídil postup.

Marné je teď polské volání po těsném ofsajdu, který možná gólové parádě Štetiny předcházel. Právě při přihrávce stopera byl na pravé straně v diskutabilním postavení útočník Daniel.

Avšak španělský pomezní rozhodčí praporek nezvedl a VAR v předkolech Evropské konferenční ligy není přítomen. Takže akce pokračovala a ani zpětně nemohl být gól odvolán.

V závěrečném předkole narazí Trnava na ukrajinské Dnipro, tedy klub, který ve třetím předkole Evropské ligy nestačil na pražskou Slavii. Pro Spartak je to jedinečná šance, jak se po pěti letech probojovat do skupinové fáze některého z evropských pohárů.

O to větší, když Dnipro hraje své domácí zápasy v košickém azylu.