Šok pro Angličany. Legia Varšava ve skupině Konferenční ligy porazila Aston Villu

21. 9. 2023 21:13
Fotbalisté Dinama Záhřeb na úvod "plzeňské" skupiny C Evropské konferenční ligy rozdrtili doma Astanu 5:1 i díky dvěma penaltám Bruna Petkoviče. Legia Varšava, za kterou v 67. minutě naskočil do hry český útočník Tomáš Pekhart, nečekaně porazila Aston Villu 3:2.
Oslava fotbalistů Legie po zápase
Oslava fotbalistů Legie po zápase | Foto: Reuters

Dinamo Záhřeb, které přešlo do Konferenční ligy po vyřazení od Sparty v závěrečném předkole Evropské ligy, proti Astaně nastoupilo v krátké době už podruhé. V létě kazašského šampiona hladce vyřadilo ve dvojutkání kvalifikaci Ligy mistrů a roli favorita potvrdilo i tentokrát.

Chorvatský reprezentant Petkovič nejprve ve 43. minutě z penalty mířil přesně pod břevno a po změně stran z druhého pokutového kopu poslal gólmana na opačnou stranu. Dinamo dominovalo a na 3:0 zvýšil povedenou střelou Bulat. Astana v 78. minutě snížila, ale domácí po inkasovaném gólu znovu přidali a skórovali ještě dvakrát. Kazašského soupeře porazilo Dinamo o čtyři branky stejně jako při vítězství 4:0 v kvalifikaci Ligy mistrů.

Legia překvapila sedmý tým minulé sezony anglické ligy svižným nástupem a během úvodních 26 minut dvakrát skórovala. Favorizovaná Aston Villa dokázala ještě do pauzy pokaždé srovnat, ale v 51. minutě rozhodl druhým gólem v utkání Muci. Pekhart na rozdíl od závěrečného předkola, v němž skóroval, tentokrát přišel na trávník až v polovině druhého dějství.

Finalista minulého ročníku Fiorentina uhrála jen bod v Genku. Belgický celek srovnal na 2:2 pět minut před koncem. Barák, který měl v poslední době zdravotní problémy, se na trávník na rozdíl od posledního duelu v Serii A nedostal ani jako střídající hráč.

Trnava se střídajícím záložníkem Erikem Danielem utrpěla debakl 0:4 v Razgradu s Ludogorcem. Daniel přišel na hřiště v 57. minutě. Trnava v té chvíli v Razgradu už prohrávala 0:2 poté, co dvakrát rychle inkasovala po přestávce. Bulharský šampion pak přidal ještě další dva góly.

Přemožitel Bohemians 1905 z 2. předkola norský celek Bodö/Glimt jen remizoval bez branek v Luganu. Domácí záložník Macek oproti neúspěšné kvalifikaci Evropské ligy tentokrát v úvodu skupinové fáze Konferenční ligy do hry nezasáhl.

Slovenský mistr Slovan Bratislava doma po obratu udolal Klaksvík 2:1. Hosté při premiéře týmu z Faerských ostrovů ve skupinové fázi soutěží UEFA nenavázali na senzační tažení z letošní pohárové kvalifikace, v níž vyřadili dva favority.

Nevídaný obrat předvedl Zrinjski Mostar. Bosenský šampion v poločase prohrával doma s vysoce favorizovaným Alkmaarem 0:3, ale po změně stran čtyřmi brankami otočil stav na 4:3.

1. kolo skupin fotbalové Evropské konferenční ligy:

Skupina A:

Slovan Bratislava - Klaksvík 2:1 (0:0)

Branky: 54. Weiss, 74. Čavrič - 49. Pavlovič.

1. Lille 1 1 0 0 2:0 3
2. Slovan Bratislava 1 1 0 0 2:1 3
3. Klaksvík 1 0 0 1 1:2 0
4. Olympija Lublaň 1 0 0 1 0:2 0

Skupina B:

Maccabi Tel Aviv - Breidablik 3:2 (3:1)

Branky: 11. Macon, 25. Zahavi, 32. Biton - 44. a 55. Olsen.

Dinamo Záhřeb - Astana 5:1 (1:0)

Branky: 43. a 53. obě z pen. Petkovič, 58. Bulat, 85. Marin, 90.+3 Halilovič - 78. Hovhannisjan.

Legia Varšava - Aston Villa 3:2 (2:2)

Branky: 26. a 51. Muci, 3. Wszolek - 6. Duran, 39. Digne.

Zrinjski Mostar - Alkmaar 4:3 (0:3)

Branky: 48. a 81. Kožulj, 68. Čorluka, 71. Hrvanovič - 10. Van Brederode, 32. Mijnans, 44. De Wit.

1. Zrinjski Mostar 1 1 0 0 4:3 3
2. Legia Varšava 1 1 0 0 3:2 3
3. Alkmaar 1 0 0 1 3:4 0
4. Aston Villa 1 0 0 1 2:3 0

Skupina F:

Genk - Fiorentina 2:2 (1:2)

Branky: 12. Zeqiri, 85. McKenzie - 7. a 23. Ranieri.

Ferencváros Budapešť - Čukarički 3:1 (2:1)

Branky: 44. Varga z pen., 45.+7 Owusu, 79. Pešič - 26. Ivanovič.

1. Ferencváros Budapešť 1 1 0 0 3:1 3
2. Fiorentina 1 0 1 0 2:2 1
Genk 1 0 1 0 2:2 1
4. Čukarički 1 0 0 1 1:3 0

Skupina G:

Eintracht Frankfurt - Aberdeen 2:1 (1:1)

Branky: 11. Marmúš z pen., 61. Koch - 22. Polvara.

HJK Helsinky - PAOK Soluň 2:3 (1:0)

Branky: 36. Bande, 90.+9 Radulovič z pen. - 55. Kulierakis, 81. Despodov, 90.+4 Thomas.

1. PAOK Soluň 1 1 0 0 3:2 3
2. Eintracht Frankfurt 1 1 0 0 2:1 3
3. HJK Helsinky 1 0 0 1 2:3 0
4. Aberdeen 1 0 0 1 1:2 0