Fandové defenzivního fotbalu se radují. Na Euru padá nejméně branek od roku 1980

19. 6. 2016 10:38
Fandové defenzivního pojetí fotbalu mají na letošním evropském šampionátu žně. Ve Francii totiž padá nejméně branek od roku 1980. V dosavadních 24 utkáních se brankový průměr na zápas zastavil na 1,96 gólu na utkání. Na předchozím evropském mistrovství v Polsku přitom padalo o půl gólů na zápas více.
Defenzíva především.
Defenzíva především. | Foto: Reuters

Paříž - Dosavadní průběh fotbalového mistrovství Evropy ve Francii přinesl nejméně branek od roku 1980. Ve 24 zápasech úvodních dvou kol základních skupin padlo jen 47 branek, což je průměr 1,96 gólu na utkání. To je zhruba o půl gólu na utkání méně než na předchozích šampionátech i předloňském mistrovství světa, kde padalo 2,67 branky na utkání. Průměr pod dva góly spadl naposledy na Euru 1980 v Itálii.

Podle odborníků je na vině nový formát šampionátu, který se rozrostl o osm týmů. Na turnaj se tak dostaly i celky, které spoléhají zejména na defenzivu. Navíc nově postoupí i čtyři týmy ze třetích míst ve skupinách, proto je důležité nemít vyloženě špatné skóre. Proto mnoho týmů hraje především na remízu.

Německý kouč Löw mluví o ultradefenivě

"Jsou tu týmy, která hrají ultradefenzivně. Ale dělají to dobře. Týmy jako Albánie nebo Wales jsou velice dobře vybavené pro obranu, vidí v tom svou šanci. Proto všichni dávají maximálně dva góly za zápas," uvedl německý trenér Joachim Löw. Tři branky v zápase dali zatím jen Španělé a Belgičané.

Opatrné taktiky potvrzuje i skutečnost, že 70 procent branek padá ve druhých poločasech a 28 procent dokonce až po 87. minutě. Tedy ve chvíli, kdy jeden z týmů tlačí ve snaze srovnat či rozhodnout. Na předchozích šampionátech to bylo většinou jen jedenáct procent gólů, ty navíc často nebyly rozhodující, ale týmy jen navyšovaly vedení.

Tentokrát hned osm ze 13 gólů v závěrečných minutách bylo buď na remízu, nebo na vítězství a celkem přinesly svým týmům 18 bodů. Poznali to i čeští fotbalisté, kteří nejprve prohráli se Španělskem 0:1 gólem Gerarda Piquého v 87. minutě. Následně vybojovali v poslední minutě remízu s Chorvatskem po penaltě Tomáše Necida. Francie vybojovala dvě výhry v poslední minutě.

Když neinkasujete, neprohrajete

"Týmy brání v deseti a čekají na šanci. Rozhoduje se většinou až v úplném závěru. Hlavní je neprohrát. V play off se to změní. Tam bude cílem vyhrát," řekl Löw.

Na nízkém počtu gólů se projevuje i fakt, že zatím střelecky mlčí největší hvězdy šampionátu. Na gól stále čekají Portugalec Cristiano Ronaldo, Švéd Zlatan Ibrahimovic, Polák Robert Lewandowski, Němec Thomas Müller či Angličan Harry Kane, kteří jsou nejlepšími střelci evropských soutěží.

Týmy na šampionátu jsou na ně velmi dobře připraveny. Polsko to řeší tím, že Lewandowski slouží jako návnada a uvolňuje prostor pro spoluhráče. "Je vidět mnoho vyrovnaných zápasů. Projevuje se, že týmy měly spoustu času na to se na soupeře ve skupině připravit," řekl trenér Itálie Antonio Conte.

Bilanci by mohly změnit závěrečné duely ve skupinách, ve kterých budou hrát týmy na postup. Většina z nich potřebuje vyhrát, buď aby postoupily, nebo aby uhájily lepší nasazení do osmifinále.