Bad Waltersdorf - Na fotbalové Euro či MS se čeští reprezentanti tradičně a pokaždé chystají v Rakousku. I letos. Tentokrát však něco chybí.
Co? Scenérie zasněžených horských vrcholků.
Jen zavzpomínejte. Trenéři Uhrin, Chovanec i Brückner vozili tým před velkým turnajem do tyrolského Seefeldu (1180 metrů nad mořem).
Toliko před Eurem 2008 se jelo do korutanského Bad Kleinkirchheimu (1087 m. n m.) S Brücknerem a spol. se tam tehdy mimochodem přijel "oplácávat" i Jörg Haider, tehdy korutanský hejtman a navýsost kontroverzní politik.
Bílek: Týden by nic neřešil
Letos ale volil Michal Bílek Bad Waltersdorf, letovisko ve Štýrsku, ležící jen 291 metrů nad hladinou moře.
Dušan Uhrin st. už minulý týden vyjádřil názor, že sám by tým před velkým turnajem určitě odvezl do hor, i kvůli okysličení krve. Když k němu totiž dojde, napomáhá vylepšení vytrvalostních parametrů.
Bílek to odmít, když řekl: "Nemyslím si, že týden soustředění ve vysokohorském prostoru by na to měl vliv."
A podle expertů, které deník Aktuálně.cz oslovil, má pravdu.
Lička: V horách byste musel i spát. Měsíce
"Nechal jsem si to vysvětlit od lidí, kteří tomu rozumí. A ti mluví o tom, že náležitého okysličení krve dosáhnete jen tehdy, pokud dva až tři měsíce působíte výš než 1000 metrů nad mořem. A musíte tam i spát," říká Verner Lička, který Uhrinovi dělal asistenta při stříbrné jízdě na Euro 1996.
Tehdy se ale ještě horskému prostředí přičítal zázračný vliv. "Já jsem byl s reprezentací ve Vysokých Tatrách před olympiádou v Moskvě i ME v Itálii 1980. Pozitivně tam na nás působilo i to krásné prostředí a na naše podmínky luxusní hotel," vzpomíná Lička.
Zidane a spol. pobývali hodně vysoko
Do Tater jel i poslední federální výběr, který hrál na MS v roce 1990, také v Itálii. A lékařem výpravy byl tehdy Pavel Malovič. "Za ty roky se ukázalo, že vysokohorská nebo středohorská příprava nemá takový efekt, jak se předpokládalo," říká slovenský expert, který i dnes intenzivně spolupracuje s UEFA.
"Třeba Francouzi jezdili dlouho do střediska Font Romeu položeného až 2000 metrů nad mořem, v Pyrenejích, to už pak má nějaký význam. To je vysoko. Ale hráči by tam každopádně museli být aspoň deset dní, aby to mělo nějaký smysl," dodává Malovič.
"A pozor," dodává slovenský expert: "Pět až sedm dní po návratu z vysokohorského prostředí na vás přijde útlum. A to by teď před Eurem určitě nebylo žádoucí."
Chovanec: Bílek to udělal správně
Český kemp v Bad Waltersdorfu si zjevně vytkl za cíl jiný účel než okysličování krve. "Je to hlavně regenerační záležitost. A jsou tam krátce, necelý týden, takže tady nemá smysl uvažovat, jestli jste na horách, nebo ne," podotýká Jozef Chovanec, který vedl českou reprezentaci na Euro 2000.
"Do Seefeldu už jsme nechtěli jezdit, někteří hráči už tam byli i šestkrát, protože tam jezdí třeba i Sparta, tak aby měli zase jiné prostředí," vysvětluje manažer reprezentace Vladimír Šmicer.
Sluneční výheň "Rosu" a spol. netrýzní
"Rakouské hory volí mnohé reprezentační týmy, ale i před sezonou také klubové celky z Anglie i odjinud i z toho důvodu, že v horách je příjemněji. Nemusí tam čelit intenzivním teplotám jako třeba ve Španělsku," doplňuje ještě Verner Lička jedno plus pro hory.
V Bad Waltersdorfu bylo včera sice slunečno, ve stínu však naměřili ucházejících 26 stupňů Celsia.