Fotbalová pravidla: Víte kdy rozhodne skóre, penalty či los?

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 6. 2012 11:32
Podívejte se na výňatek nejdůležitějších pravidel, jež ovlivní vývoj fotbalového Eura 2012.
Znáte před startem Eura fotbalová pravidla?
Znáte před startem Eura fotbalová pravidla? | Foto: Eduard Erben

Praha - Může rozhodnout každý gól, celkové skóre i vzájemný zápas, ale také penaltový rozstřel nebo dokonce los. Vyznáte se před startem mistrovství Evropy ve fotbale v pravidlech dokonale?

Projděte si v přehledu Aktuálně.cz ty nejzásadnější regule, které budou na Euru rozhodovat o osudech jednotlivých fotbalových reprezentací.

Postup:

Ze čtyř základních skupin postupují vždy první dva celky do čtvrtfinále. Pokud budou mít na konci skupin dva či více týmů stejný bodový zisk, o jejich umístění rozhodují kritéria v tomto pořadí:

1. více získaných bodů ve vzájemných zápasech

2. lepší celkové skóre ze vzájemných zápasů

3. více vstřelených branek ve vzájemných duelech

4. lepší celkové skóre

5. více vstřelených branek

6. umístění v žebříčku koeficientů UEFA pro národní týmy

7. umístění v pořadí fair play turnaje

8. los

Kdy se kopou penalty?

Pokud by došlo k tomu, že by vzájemný duel měl rozhodnout o postupujícím ve chvíli, kdy by oba celky měly po prvních dvou zápasech stejně bodů, stejné skóre i stejný počet vstřelených branek, tak by v případě remízy rozhodoval o postupujícím penaltový rozstřel.

Vyřazovací část

Pokud se ve vyřazovací fázi nerozhodne během 90 minut, následuje prodloužení 2 x 15 minut a případný penaltový rozstřel.

Červené a žluté karty:

Po obdržení dvou žlutých karet ve dvou různých zápasech má hráč automaticky zákaz startu v dalším utkání. To samé se opakuje při čtvrté žluté kartě a každé následující. Pokud má hráč po čtvrtfinálových zápasech jedno napomenutí, maže se mu a nepřenáší si ho do semifinále.

V případě potrestání červenou kartou má hráč automaticky zastavenou činnost na další utkání. Disciplinární komise UEFA může trest navýšit podle závažnosti provinění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy