ME ve fotbale • Skupina A • 20:45, zápas skončil

Česko - Polsko

Česko
1:0
Polsko
72. Jiráček

Vítejte u online reportáže z utkání skupiny A na evropském šampionátu, ve kterém se střetnou týmy České republiky a Polska.

Klíčová bitva o postup do čtvrtfinále je tady. Šanci protáhnout se do vyřazovacích bojů mají stále ještě všechny týmy skupiny A. Pojďme si shrnout, co všechno stačí Čechům k postupu. 

V první řadě nesmí prohrát. V tom případě by šli dál Poláci. Na druhou stranu českému mužstvu stačí jakákoli výhra. Dá se říct, že postupová by byla i remíza, ovšem za předpokladu, že Řekové neporazí Rusy.

Podívejte se detailně na postupovou matematiku všech skupin.

Bílkův výběr ale řeší problém, jak rychle uzdravit achilovku kapitána Tomáše Rosického. Nejistý byl i start gólmana Petra Čecha, ten ale už ve čtvrtek slíbil, že k sobotnímu utkání nastoupí. Domácímu Polsku sebevědomí nechybí a na svého soupeře si věří. Záložník Rafal Murawski dokonce rozvedl myšlenku, že zranění Rosického by mohla být je strategická hra českého týmu.  

Tomáš Rosický děkuje fanouškům na konci poločasu během utkání Řecko - Česká republika v základní skupině A na Euru 2012.
Tomáš Rosický děkuje fanouškům na konci poločasu během utkání Řecko - Česká republika v základní skupině A na Euru 2012. | Foto: Eduard Erben

Česká republika se s Polskem utkala celkem pětkrát a vždy v těchto utkáních zvítězil domácí tým. Naposledy to bylo v kvalifikační skupině na MS 2010. Češi prohráli venku 1:2 a doma zvítězili 2:0. Góly dávali Plašil a Necid, tedy oba současní reprezentanti. Zajímavostí je, že i kdyby toto pravidlo domácích výher platilo, stejně nemůžeme s přesností říct, kdo dnes uzme tři body. Utkání se sice hraje v Polsku, ale v zápise jsou jako domací tým vedeni Češi.

O souběžně hraném utkání Řecko - Rusko vás budeme průběžnými vstupy v tomto onlinu také informovat. Podobné zpravodajství budou dostávat i čeští reprezentanti přímo na trávníku. Tedy ne od nás, ale od trenérské lavičky, jak nám přiznal manažer českého týmu Vladimír Šmicer.

Všichni fanoušci čekají na to, zda do zápasu nastoupí Tomáš Rosický. Zdá se ale, že nás čeká špatná zpráva. Více v našem článku.

Sestava Česko: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček, Kolář, Pilař – Baroš.

Český tým zpívá hymnu před utkáním skupiny A s Polskem na Euru 2012.
Český tým zpívá hymnu před utkáním skupiny A s Polskem na Euru 2012. | Foto: Reuters

Sestava Polsko: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Dudka, Blaszczykowski, Polanski, Murawski, Obraniak, Lewandowski

Špatná zpráva se tedy potvrdila. Místo Rosického se v základu objeví Daniel Kolář, kterého určil trenér Bílek jako prvního náhradníka za zraněného českého špílmachra. 

Daniel Kolář si zpracovává míč během utkání Řecko - Česká republika v základní skupině A na Euru 2012.
Daniel Kolář si zpracovává míč během utkání Řecko - Česká republika v základní skupině A na Euru 2012. | Foto: Eduard Erben

Polská sestava také skýtala jeden otazník a to na brankařském postu. Před Szczesnym, který pykal za červenou kartu z prvního zápasu, dostal přednost Tyton, který se trenérům zřejmě osvědčil v utkání proti Rusku.

Čtvrthodinu před zápasem se ve Vratislavi zatáhlo a trávník skrápí déšť. Doufejme, že se z toho nevyklube taková bouřka jako včera při zápasu Francie s Ukrajinou. 

Jedenáctky obou týmů už míří na trávník, Češi v červeném, Poláci v bílém. Následují samozřejmě hymny.

Kapitáni si podali ruce s Craigem Thomsonem, skodským rozhodčím, který bude dnešní zápas řídit. Zápas může za chvíli začít.

1.

Utkání začalo.

2.

Limberský začal zápas faulem. Z následné standardní situace bylo před Čechem pořádně horko. Dudka nakonec zastřihal ve vzduchu, ale míč trefil jen boční síť.

Polský fotbalista Dariusz Dudka zkouší nůžky proti České republice v utkání skupiny A na Euru 2012.
Polský fotbalista Dariusz Dudka zkouší nůžky proti České republice v utkání skupiny A na Euru 2012. | Foto: Reuters
4.

To mohla být kopie druhého gólu do sítě Řeků! Gebre Selassie prošel opět krásně z pravé strany do pokutového území a dával pod sebe na hranici pokutového území. Tečovanou přihrávku Pilař z voleje netrefil.

6.

Obraniak zahrával další přímý kop a opět provětral boční síť české branky.

8.

Zajímavá příležitost Polska. Obraniak našel rozběhnutého Blaszczykowského a ten ztroskotal na rychle vyběhnuvším Čechovi. To byl pohotový zákrok českého brankáře!

Český brankář Petr Čech likviduje nájezd Poláka Jakuba Blaszczykowskiho v utkání skupiny A na Euru 2012.
Český brankář Petr Čech likviduje nájezd Poláka Jakuba Blaszczykowskiho v utkání skupiny A na Euru 2012. | Foto: Reuters
9.

O průnik se pokusil Pilař, ale proti přesile neuspěl.

10.

Velká hrubice v defenzívě českého týmu! Plašil doslova namazal Lewandovskimu a ten se řítil málem sám na Čecha. Jeho střela nakonec mířila vedle. Takové chyby by se nemusely vyplatit.

12.

Limberský byl v souboji s Blaszczykowskim o krok později a dostává žlutou.

13.

Z následné standardky opět plynulo velké nebezpečí pro Petra Čecha. Boenisch naštěstí neseřídil kopačky přesně.

14.

Pokud se vám z uplynulých situací zdá, že česká obrana zatím nestíhá, tak máte pravdu. Obránci zatím hrozivě propadají v soubojích.

16.

Limberský z obrany vyvezl míč hluboko na útočnou polovinu, svou akci ovšem nepodpořil dobrou přihrávkou.

18.

Statistika střel zatím vypovídá o všem - 5:0 pro Poláky.

21.

Polsko má obrovský tlak. Češi nejsou schopni přelést přes polovinu hřiště. Rychle se zbavují míče. 

22.

Boenisch se opět zastřeloval a tentokrát mnohem přesněji v předchozím případě. Čech musel vytáhnout míč na roh.

23.

Murawski zastavil Baroše v brejku a za to se dává žlutá karta.

25.

Jediný, kdo se zatím opravdu snaží o nějaký útok z české strany je Pilař. Je na to ale bohužel sám.

Polský fotbalista Lukasz Piszczek se snaží obehrát Václava Pilaře v utkání skupiny A s Českou republikou na Euru 2012.
Polský fotbalista Lukasz Piszczek se snaží obehrát Václava Pilaře v utkání skupiny A s Českou republikou na Euru 2012. | Foto: Reuters
26.

Po Hübschmannově dobrén obranném zákroku se Češi řítili do útoku. Baroš se ovšem ocitl v ofsajdu a tak bylo po akci.

29.

Limberský vybojoval roh. Z něj ale nic nebezpečného nevyplynulo. To větší nebezpečí hrozí z oblohy. Nad Vratislaví totiž zuří bouřka a proudy vody padají na trávník.

31.

Jiráček s Gebre Selassiem zaměstnávali možná minutu téměř čtyři polské bránící hráče u rohového praporku. Nakonec ale přesile přeci jen podlehli.

Český fotbalista Theodor Gebre Selassie vrávorá vedle Poláka Roberta Lewandowskiho  v utkání skupiny A na Euru 2012.
Český fotbalista Theodor Gebre Selassie vrávorá vedle Poláka Roberta Lewandowskiho v utkání skupiny A na Euru 2012. | Foto: Reuters
33.

Zdá se, že Češi přečkali úvodní tlak Polska a dostávají se trochu do hry. Držení míče už mají na své straně 56:44.

35.

Pokud ale jde o střely, tak je to stále velký rozdíl - 7:1 pro Polsko. A neudělá s tím nic ani Kolář, který neprošel v souboji jeden na jednoho.

37.

Krásný centr Plašila na Baroše, který se zjevil za obranou Polska úplně sám. Na míč ale o pár centimetrů nedosáhl.

Česká republika - Polsko v utkání skupiny A na Euru 2012.
Česká republika - Polsko v utkání skupiny A na Euru 2012. | Foto: Reuters
39.

Plašil při zakončení podklouzl, ale paradoxně o to nebezpečnější střela byla, protože chytila faleš a ještě byla tečovaná jedním z obránců. Tyton si ale poradil.

41.

Agilní Pilař se dostal ke střele rovnou dvakrát. Jedna byla zblokována, druhá zase slabá a polský gólman ji snadno pokryl. 

43.

Murawski napálil míč do nohou Kadlece. Následný rohový kop Poláci nevyužili podle představ.

45.

Vypadá to, že se před koncem poločasu počasí umoudřilo. Po bouřce zbyl jen promočený trávník.

Konec prvního poločasu.

První poločas by se dal rozdělit na dvě části. V tém první měli Poláci obrovský tlak, ke kterému mu pomohli Češi mizerným výkonem. Ale zhuba od 25. minuty se začalo blýskat na lepší časy a to doslova. Český tým stáhl i deficit v počtu střel na 5:8 z jejich pohledu.

Horší zprávou může být to, že se gólem do šatny dostali do vedení Řekové v souběžně hraném zápasu s Ruskem. Autorem branky byl Karagunis. Za tohoto stavu by českému týmu nestačila ani remíza 0:0.

46.

Začal druhý poločas.

47.

Češi začali rohovým kopem. Domácí obrana ale Plašilův centr odvrátila.

48.

Polanski vyfasoval žlutou za faul na Pilaře. Pokud by Polsko postoupilo, tak by tento polský záložník ve čtvrtfinále nehrál.

50.

Limberský si zahrál na Usaina Bolta, předběhl dva polské hráče a vydřel roh. Jenže, co je to platné, když si z něj Češi žádnou větší příležitost nevypracují.

52.

A další roh po sražené Barošově střele, Plašila ale mají Poláci zřejmě přečteného. Opět nic.

54.

Limberský zatím jednoznačně patří k těm lepším hráčům. Vlétl za odraženým balonem jako dravec a pokusil se vystřelit šajtlí přes obránce. Trefil sice jen boční síť, ale snaha se cení.

Polské střídání. Trenéři stahují Polanského a nasazují Grosického.

Zprávy z utkání Řecko - Rusko: V 56. minutě stále 1:0 pro Řeky, kteří tedy zatím drží postupový výsledek.

58.

Držení míče se na české straně stále zvyšuje, nyní už je na 58 procentech. Jen aby ta aktivita vydržela.

61.

Skvělého Limberského zastavil Wasilewski těsně před pokutovým územím a dostává žlutou.

63.

Během několika desítek vteřin měli Češi k dispozici dvě standardní situace, z každé strany jednu. Ale ze vzduchu dnes reprezentantům není přáno.

65.

Další přímý kop českého týmu už zaváněl gólem. Sivok z těsné blízkosti hlavo trefil jen gólmana Tytona. Ten ani nevěděl, jak balon vyrazil.

68.

A další šance. Tentokrát Češi měli slibný brejk, na jeho konci vzal odpovědnost na sebe Baroš. Jeho střela ale neměla razanci ani ten správný směr. Gebre Selassie byl dobře naběhnutý a pokud by přihrávku dostal, pravděpodobně by šel sám na gólmana. Škoda!

72.

Češi vedou 1:0. Tentokrát už se brejk povedlo zakončil na výbornou. Baroš navedl míč do nitra pokutového území, dal pod sebe a dílo dokonal po efektní zasekávačce Petr Jiráček. České góly zřejmě dávají jen explzeňáci.

Poláci reagují rošádou. Na lavičce už sedí Obraniak a Murawski. Místo nich běží do pole BrožekMierzejewski.

77.

Baroš v další obrovské příležitosti. Po hrubce domácí obrany běžel už sám na Tytona, jenže polský gólman včas vyběhl.

80.

Český tým je zatím jednoznačně lepší a vedení si zaslouží. Jiráček teď leží na hřiští, poté co hlavou zblokoval tvrdou ránu. Vypadá to, že bude v pořádku. 

Český fotbalista Petr Jiráček padá přes Sebastiana Boenische a sleduje je Theodor Gebre Selassie v utkání skupiny A na Euru 2012.
Český fotbalista Petr Jiráček padá přes Sebastiana Boenische a sleduje je Theodor Gebre Selassie v utkání skupiny A na Euru 2012. | Foto: Reuters

Střídá i česká lavička. Prozatimní hrdina Petr Jiráček si půjde odpočinout, nahradí ho bývalý plzeňský kolega František Rajtoral. Trenér Bílek asi už myslí na čtvrtfinále, Jiráček by v případě inkasování žluté karty nemohl hrát.

85.

Napětí stoupá. Polsku se krátí čas a zdá se, že to zavírá ústa i místním fanouškům. Ty jsou čím dál méně slyšet.

87.

Wasilewski hlavičkoval po standardní situaci hodně nebezpečně, jenže z ofsajdu.

A Češi opět mění hráče. Za Václava Pilaře přichází Jan Rezek

88.

Po drobné strkanici rozhodčí uděluje žluté karty po jedné na každé straně. A to Blaszczykowskimu a Plašilovi.

90.

Žlutá karta i na konto Perquise.

A další střídání českého mužstva. Pekhart nahoru a Baroš dolů.

90+1.

Nastavovat se budou čtyři minuty. Míč mají Češi.

90+2.

Pokud takto stav vydrží, Češi vyhrají skupinu a půjdou do čtvrtfinále z lepší pozice.

90.+4.

Žlutou kartu ještě vyfasoval Pekhart.

Konec zápasu.

Radost propuká naplno. Češi ubránili jednogólové vítězství. I díky Kadlecovi, který v posledních vteřinách vyhlavičkoval míč z prázdné branky po střele Blaszczykowskiho. Češi postupují z prvního místa a budou čekat na svého čtvrtfinálového soupeře.

To je pro dnešek vše. Slavte, jak uznáte za vhodné a u dalšího online přenosu napočtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy