Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Český tým před finále MS 1962 v Chile
Český tým před finále MS 1962 v Chile | Foto: ČTK

MS 1962 v Chile - Československo, Španělsko, Brazílie, Mexiko

Sestavy
Španělsko (konečný výsledek 1:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Brazílie (0:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Mexiko (1:3): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Mašek.
Poznámka: tehdy se nemohlo střídat

Škodolibí fanoušci partě trenéra Rudolfa Vytlačila doporučovali, aby ani na jihoamerickém kontinentu nevybalovala zavazadla, hned prý pojede domů. Ale Čechoslováci porazili Španěly s hvězdami Realu Madrid v sestavě, remizovali s obhájcem titulu a už před závěrečným duelem postupovali.

"Trenér Vytlačil tento fakt vůbec nezdůrazňoval, ani nikdo jiný, nehledělo se na něj," vzpomíná kanonýr Václav Mašek, jenž byl jedinou změnou v sestavě. Vlétl na hřiště plný elánu, hned v první minutě skóroval. Ale nakonec vyhrálo překvapivě Mexiko, které už nemělo žádnou šanci na postup.

Objevovaly se spekulace, že prohra nebyla marná: Brazilci ve čtvrtfinále šli na Anglii, Čechoslováci na průchodnější Maďarsko. "Tak vůbec nikdo neuvažoval, navíc jsme se museli přesunout z Viña del Mar do města Rancagua, což nebylo příjemné," upozorňuje Mašek.

Porážka s Mexikem měla jiné příčiny. "I když se mužstvo téměř nezměnilo, zvolili jsme jinou taktiku," přiznává. "Dobré předchozí výsledky jsme uhráli poctivou až urputnou defenzívou, teď jsme chtěli dokázat, že umíme soupeře i převálcovat útokem, ale nevyšlo to," rozebírá sparťanská střelecká legenda.

Následovníkům na letošním Euru v souboji s Anglií doporučuje jít odhodlaně za výhrou a neohlížet se na jakékoli jiné okolnosti. "Uspět ve Wembley by bylo přece úžasné," zasní se Mašek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy