V úterním semifinále proti Španělům, mistrům Evropy z let 2008 a 2012, je Itálie mírným favoritem.
Podle serveru The Analyst, který zkoumá fotbal pomocí statistik, má dokonce našlápnuto k titulu. Výzkumníci jí dávají téměř 40procentní šanci, zatímco Anglii "jen" 29procentní.
Není divu. Italové už 32 zápasů v řadě nepoznali přemožitele. Posledních 13 duelů vyhráli. Na Euru se započtením kvalifikace zvítězili dokonce 15krát za sebou, což je rekord.
Chvalozpěvy na "squadru azzurru" však místy přehluší tvrdá kritika. Naposledy se ozvala po čtvrtfinále proti silné Belgii. Italové zaslouženě vyhráli 2:1, když soupeř skóroval akorát z penalty, ale pomohli si i okatým zdržováním hry. Co jedni považují za chytrost, je podle jiných podvádění.
Zdržovací taktika naplno propukla zhruba v 76. minutě za stavu 2:1, kdy Leonardo Spinazzola houkl na střídačku, že nemůže dál pokračovat. Nutno dodat, že rozhodně nesimuloval. Při nahánění Thorgana Hazarda si přetrhl achilovku a nosítka skutečně potřeboval.
To ale nemění nic na tom, že zbytek zápasu moc fotbalu nepřinesl. Server The Athletic spočítal, že míč byl ve hře jen v devíti ze závěrečných 21 minut.
Belgičané měli hru natolik rozkouskovanou, že už si nevytvořili souvislejší tlak. Asi největší šanci na vyrovnání měl Kevin De Bruyne, který v čase 88:24 vybojoval faul kousek od vápna a následně sám zahrával přímý kop.
První pokus mu ale zhatil útočník Domenico Berardi, který proti kopu vyběhl nesmyslně brzy a po zásluze dostal žlutou kartu.
Pak Itálie střídala.
Napodruhé už De Bruyneho nikdo "neotravoval", a tak nacentroval do vápna. Jenže ne moc úspěšně - pro pomalý míč si šel brankář Gianluigi Donnarumma. Do rukavic ho nelapil, ale po kontaktu, který nevypadal moc nebezpečně, se skácel k zemi a s bolestí ve tváři čekal na doktora. Když konečně vykopl od brány, ukazovala časomíra 92:40.
Jediný přímý kop tak v podstatě zabral víc než čtyři minuty.
Donnarumma rozhodně nebyl jediným polehávajícím Italem. Nejvíc pobavil už v první půli Ciro Immobile, jenž se po drobném kontaktu svíjel v soupeřově vápně. Jakmile ale Itálie v pokračující hře otevřela skóre, Immobile vyskočil a běžel slavit k rohovému praporku.
"Ani se tomu nechci smát, protože je to ubohé," kroutil hlavou ve studiu BBC bývalý anglický reprezentant Alan Shearer.
Italská hra v závěru vedla k ještě ostřejším reakcím. "Mám současný italský tým rád a myslím si, že to celé vyhraje, ale tohle herectví už začíná být směšné," prohlásil Rob Tanner z The Athletic.
Bývalý novinář Keith Andrew byl ještě ostřejší: "Přestože Itálie hraje skvělý fotbal, nemůžu jí fandit. Soustavně simuluje a podvádí."
Ne všechny ale počínání "squadry azzurry" pohoršuje. "Skvělý výkon od italského mužstva," hodnotila čtvrtfinále fotbalová celebrita Gary Lineker. "Válením se a všemi těmi šáškárnami na konci můžou leckoho štvát, ale rozhodně vědí, jak dotáhnout zápas do konce, když vedou."
A co na kritiku říkají samotní Italové? Třeba počínání Immobileho, jenž přestal polehávat krátce po italském gólu, okomentoval obránce Leonardo Bonucci následovně: "Radost utišila jeho bolest. Ciro je slušný kluk, tyhle věci se na hřišti prostě stávají. Také jsme si z něj dělali srandu."