Islanďané: O tom budeme mluvit do konce životů. Anglie si myslela, že to bude procházka parkem

ČTK Sport ČTK, Sport
28. 6. 2016 10:22
Fotbalisté ve své malé zemičce zahájili nefalšované šílenství. Island vyřadil Anglii a postoupil do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Podle hráčů jde o nejvýznamnější moment v dějinách země.
Euforie islandských fotbalistů po postupu neznala mezí.
Euforie islandských fotbalistů po postupu neznala mezí. | Foto: Reuters

Nice - Výhra, na kterou budou vzpomínat po zbytek svých životů. Tak popisují fotbalisté Islandu pondělní historický postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy přes Anglii. Už samotný zápas označovali za nejvýznamnější ve svých dějinách a výhra 2:1 jeho význam ještě mnohonásobně umocnila.

"Toto je den, o kterém budeme mluvit do konce našich životů," prohlásil jeden ze dvou trenérů Islandu Heimir Hallgrímsson. "Hodně jsme na naší hře pracovali a byl to od nás asi zatím nejlepší výkon. V obraně jsme neměli větší problém a sami jsme si vytvářeli šance. Ale věřím, že naše nejlepší utkání teprve přijde. Když zahrajeme na hranici svých možností, tak se můžeme měřit s kýmkoli. Tohle vítězství navíc zvedne hráčům sebevědomí," dodal.

Velkou radost ze svých svěřenců měl i druhý kouč Lars Lagerbäck, který věří, že si hráči svým výkonem řekli o lepší angažmá. "Tato výhra může velmi ovlivnit jejich životy, jelikož si zaslouží lepší smlouvy, než mají nyní," řekl švédský expert.

Skvělý týmový výkon, dobré čtení hry

"Byl to však především skvělý týmový výkon. Vedli jsme si velmi dobře v obraně. Hráči dělali svou práci a dobře četli hru. A i směrem dopředu to bylo dobré. Tento tým ukázal, čeho je schopný," těšilo Lagerbäcka.

Na výhře ho však mrzelo to, že vyřazení Anglie znamenalo konec jeho dlouholetého přítele Roye Hodgsona na lavičce Albionu. "Je to pro nás velké vítězství. Ale na druhou stranu mi je líto Roye Hodgsona. Nebýt jeho, tak bych tady možná ani neseděl. Trénuji i díky němu. Chovám k němu velký respekt," prohlásil Lagerbäck.

Pro vítězství prý bylo klíčové, že se Islandu povedlo rychle odpovědět na penaltu Wayna Rooneyho, když už dvě minuty nato srovnal Ragnar Sigurdsson.

"Klíčové bylo vyrovnání. Vedení Anglie se více projevilo na nich než na nás. Jejich cílem bylo nás hned na začátku odstřihnout a mysleli si, že se jim to povedlo. Jenže my hned srovnali. Kdyby se to nepovedlo, kdo ví, jak by to dopadlo. Z psychologického hlediska to bylo velmi důležité," mínil Hallgrimsson.

A zase úder po dlouhém autu

O vyrovnání se zasloužil stoper Sigurdsson, který zužitkoval dlouhý aut od Arona Gunnarssona a prodloužení Kariho Árnasona. "Je to už druhý nebo třetí gól, co jsme tu vstřelili po autovém vhazování. Je to naše zbraň, takže je to nemohlo překvapit. Prostě jsme to dobře zahráli," pochvaloval si stoper Krasnodaru.

"Angličané si asi mysleli, že to bude procházka parkem. Začali dobře, ale když jsme vyrovnali a chvíli nato skóre otočili, tak je to šokovalo. Začali panikařit. Ale dát gól Islandu je prostě složité," usmíval se Sigurdsson.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy