Mimořádná zpráva

Anglie se těžko vzpamatovává z kolapsu s Islandem. Je to naše nejhorší porážka, píše Lineker

Sport Sport
28. 6. 2016 8:05
Fotbalisté Anglie sklízí na ostrovech kritiku za výkon v osmifinále Eura proti Islandu, se kterým vypadli po porážce 1:2. Podle Shearera nebo Ferdinanda je na vině i trenér Roy Hodgson, který ale po pondělní prohře rovnou rezignoval.
Zklamaný Wayne Rooney
Zklamaný Wayne Rooney | Foto: Reuters

Lille - Měli nejmladší tým na Euru, moc se toho od nich nečekalo, ale porážka od Islandu je i tak příliš velký šok. V Anglii se fanoušci ani odborníci nemohou vzpamatovat z překvapivého vyřazení Albionu od ostrovanů, jejichž stát má jen něco přes dvacet tisíc registrovaných fotbalistů.

"Je to nejhorší porážka v naší historii. Anglii porazila země, která má více vulkánů než profesionálních fotbalistů. Skvělá hra, Islande," napsala po pondělní porážce 1:2 na Twitteru anglická fotbalová legenda Gary Lineker.

Další angličtí experti byli ve své kritice ještě mnohem tvrdší. "Byli jsme totálně mimo, celých 90 minut absolutně beznadějní. Už po třech utkáních ve skupině jsem říkal, že jsme nebyli dostatečně dobří, a neviděl jsem to ani teď," zlobil se někdejší reprezentant Anglie Alan Shearer v rozhovoru pro BBC.

Krátce po zápase na tiskové konferenci rezignoval hlavní trenér Albionu Roy Hodgson a právě on to teď v kritice nejvíce schytává. "Přišlo mi, že to způsobil, byl takticky nešikovný. V nominaci byli hráči, kteří si to nezasloužili, jak mohl jet například Jack Wilshere? A můžeme pokračovat dál, proč Harry Kane, útočník, zahrává rohové kopy?" spílá trenérovi Shearer.

Ne všichni si ale vysloužili jen výtky, světýlko naděje pro reprezentační roky budoucí vykřesal teprve osmnáctiletý útočník Manchesteru United Marcus Rashford, který naskočil v závěru zápasu a dařilo se mu dělat rozruch v pokutovém území Islandu, i když bez konečného efektu.

"Trenér ho tam poslal na pár posledních minut a stihl toho víc než kdokoli jiný na hřišti. Ostatní hráči byli pod tlakem a výkonnostně propadli," dodává Shearer.

Shearer by si na trénování Anglie troufl

Angličané tak prodlouží nyní už dvacetileté čekání na medaili z evropského šampionátu. Dvakrát se jim na Euru podařilo postoupit alespoň do čtvrtfinále, letos na turnaji se 24 účastníky do první osmičky nepronikli.

"Bylo to trapné. Nebyla tam žádná filozofie, tým proti Islandu nepředvedl nic nápaditého nebo překvapivého," smutnil bývalý reprezentant Rio Ferdinand.

Sám ale ocenil obětavou hru Islandu. "Hráli starým modelem rozestavení 4-4-2, člověk by řekl, že takhle už dnes nejde hrát, ale oni ukázali, že to jde," chválí Ferdinand. "Islanďané byli úžasní, každý jeden z nich, všichni bojovali za tým," doplnil ho Shearer.

Anglie nyní bude řešit otázku, kdo nahradí Hodgsona na lavičce národního týmu. A sám Shearer by si na tuto pozici troufl. "Asi před pěti lety jsem s vedením svazu mluvil a říkal jsem jim, že bych do toho šel; odpověděli, že nemám dost zkušeností, teď to zkusím znovu," říká muž, který v minulosti pouze krátce vedl Newcastle United.

"Už jsme vyzkoušeli zkušené trenéry, zahraniční kouče, teď by to chtělo mladého dynamického člověka, který zná talentované naděje národního týmu," myslí si Ferdinand.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Štafeta dorostenců získala na juniorském MS v biatlonu stříbro

Česká biatlonová výprava se zásluhou štafety dorostenců dočkala na juniorském mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide první medaile. Postarali se o ni Ondřej Mánek, Josef Kabrda a Jonáš Mareček, kteří si doběhli pro stříbro v závodě na 3×7,5 kilometru.

Čeští mladíci navázali na své předchůdce z roku 2018, kdy v Estonsku skončili druzí Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík. Zlato dnes získali Norové, bronz Rusové.

V juniorské kategorii se zatím o nejlepší český výsledek postarala Tereza Vinklárková pátým místem ve vytrvalostním závodu na 12,5 km. Dorostenec Mareček doběhl na stejné distanci čtvrtý. Šampionát potrvá do neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy