Další díl fotbalové nenávisti. Hvězdný Bale dráždí Angličany, ti tvrdí: Wales nemáme rádi

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 6. 2016 6:00
Nejemotivnější skupina fotbalového Eura připravila další lahůdku, souboj Anglie s Walesem. Oba tábory se před čtvrtečním duelem vůbec nešetří. Hlavní roli hraje hvězdný Velšan Gareth Bale.
Sestřelí Gareth Bale také Angličany?
Sestřelí Gareth Bale také Angličany? | Foto: Reuters

Lens - Jednoznačně nejemotivnější základní skupinou fotbalového Eura je "béčko", s Anglií, Ruskem, Slovenskem a Walesem.

O nenávisti mezi prvními dvěma jmenovanými zeměmi už byly popsány stohy papíru, drsné potyčky fanoušků měly za následek dokonce podmínečné vyloučení Ruska z turnaje. Teď ale přichází na řadu další velká rivalita.

Je tady souboj mezi dvěma týmy z britského království. Nicméně nějakou sounáležitost tady příliš nehledejme, Angličané a Velšané už před čtvrtečním odpoledním zápasem v Lens rozjeli nevídanou psychologickou válku přes média.

Bale: Máme víc hrdosti a vášně

Ve středu dění stojí Gareth Bale. Největší hvězda Walesu pomohl gólem k úvodní výhře svého týmu nad Slovenskem a nyní už si brousí zuby na hrdý Albion. A v očekávání velkého boje pouští z úst vyjádření, které všechny Angličany pořádně dráždí.

"Myslím si, že máme více vášně a hrdosti než Angličané," řekl ofenzivní klenot Realu Madrid. A na otázku novináře, kdo z anglických fotbalistů by se dostal do reprezentace Walesu, odpověděl bez váhání: "Žádný."

Poté své vyjádření poopravil, podle něj bylo vytržené z kontextu. "Nikdy jsem neřekl, že vášeň a hrdost nemají. Jen si myslím, že my máme vášně a hrdosti víc. To je celé. Lidé rádi vytrhávají věci z kontextu, ale já si stojím za svým. Nebyl jsem nezdvořilý, to není pravda," řekl Bale.

Hodgson: Baleovy výroky byly neuctivé

Angličany přesto neobměkčil. Vyjádřil se dokonce i jindy distingovaný trenér Roy Hodgson, který označil Baleovy výroky za neuctivé. Ještě dál pak zašel Jack Wilshere. Záložník anglické reprezentace natvrdo řekl: "Angličané nemají Velšany moc rádi, to se ví. A máme mnohem lepší tým, než oni."

Na emocemi nabitý match je zaděláno, oba celky požene speciální motivace. Wales neporazil Anglii od roku 1984, tehdy rozhodl debutující legendární útočník Mark Hughes. Od té doby ale ve čtyřech utkáních proti Albionu Velšané neskórovali.

Kdo jiný by mohl nelichotivou bilanci změnit, než výběr trenéra Colemana, který dokázal poprvé v historii dostat "draky" na Euro? Tak samozřejmě uvažují fanoušci namlsaní výhrou 2:1 nad Slovenskem.

Coleman: Kvůli tomuhle cirkusu jsme Anglii nechtěli

"Anglie je větší země, mohou si vybírat z více hráčů. Ale my cítíme, že jsme tu mezeru mezi námi zmenšili. Známe jejich přednosti a víme, že jsou dobří. Ale vidíme i jejich slabiny. A o těch teď pochopitelně mluvit nebudu," řekl ještě šestadvacetiletý Bale.

Den před utkáním byl kouč Walesu Chris Coleman na tiskové konferenci tázán, zda se právě prostřednictvím své superstar snaží podkopat Angličany kontroverzními výroky. Odpověď byla kategorická.

"Oni si to myslí? Je to jejich názor. Já myslím, že tohle všechno je irelevantní, nepodstatné. Jenom slova, bla bla bla. Řeči, kterým nepřikládám žádnou důležitost. Nechtěli jsme Anglii právě kvůli tomuhle cirkusu před zápasem. Ale co, až zítra sudí foukne do píšťalky, začne ten správně britský fyzický boj," lákal Coleman fanoušky na třaskavou podívanou.

Jeho protějšek Roy Hodgson dal jasně najevo, že jeho tým je na soupeře dokonale připravený. "Nemohou nás ničím překvapit. Budou hrát stejně, jak hrají celou dobu pod Colemanem. Neočekávám žádné změny v sestavě ani v taktice," podotkl anglický lodivod.

Pravděpodobné sestavy:

Anglie: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Rooney, Dier, Alli - Lallana, Kane, Sterling (Sturridge)

Wales: Ward - Davies, Williams, Chester, Tayloer - Ledley, Allen, Ramsey, Gunter - Bale - Robson-Kanu.

 

Právě se děje

Další zprávy