Ostatní chuligáni ruské fanoušky provokují, tvrdí Lavrov. Nad tím nelze zavírat oči

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2016 17:07
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se zastal zadržených fanoušků ruské fotbalové reprezentace. Jejich zadržení je podle Lavrova nepřijatelné. Současně také poukázal na to, že příslušné organizace neřeší provokace, které údajně měly ruské chuligány rozběsnit.
Sergej Lavrov
Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Moskva - Zatčení čtyřicítky ruských fotbalových fanoušků, které francouzská policie podezřívá z účasti na násilnostech během evropského šampionátu v Marseille, je "absolutně nepřijatelné". Řekl to dnes v parlamentu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj ruské fanoušky provokují fotbaloví příznivci z jiných zemí, nad čímž "nelze zavírat oči". Ruské ministerstvo zahraničí si zároveň předvolalo francouzského velvyslance v Moskvě a pohrozilo zhoršením vtahů obou zemí.

Jako příklad uvedl šéf ruské diplomacie záběry, na nichž tito fanoušci dupou po ruské vlajce. Také podle něj urážejí ruské politické i sportovní vedení.

Ministr sportu Vitalij Mutko dnes prohlásil, že kvůli neustálým provokacím podle něj nelze vyloučit, že násilné incidenty za účasti Rusů se budou opakovat. "Ať se stane cokoli, je okamžitě jasné, že vinni jsou Rusové," uvedl Mutko, citovaný agenturou TASS. Ve Francii je podle něj 15 000 až 20 000 Rusů, z nichž většina se "přijela podívat na dobrý fotbal".

Francouzský velvyslanec Jean-Maurice Ripert se dnes na základě ruského předvolání kvůli zatčení ruských fanoušků dostavil na ruské ministerstvo zahraničí. "Bylo mu zdůrazněno, že rozněcování protiruských pocitů kolem účasti ruské reprezentace na fotbalovém mistrovství Evropy může výrazně zhoršit francouzsko-ruské vztahy," uvedl podle AFP ruský úřad v prohlášení.

Napětí se dnes snažil mírnit mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Doufá, že nedojde k dalším excesům a že úřady budou při vyšetřování násilností měřit všem stejným metrem. Disciplinární komise UEFA v úterý potrestala ruskou reprezentaci za řádění fanoušků podmíněným vyloučením z mistrovství Evropy.

Policie v úterý zadržela autobus se 43 Rusy během jejich cesty do Lille na dnešní zápas se Slovenskem. Kvůli výslechu je policisté eskortovali do Marseille a podle agentury AFP už některé fanoušky propustili.

V Marseille vznikaly nepokoje mezi britskými a ruskými fanoušky už od čtvrtka. V pátek došlo ke střetu táborů obou fanoušků, jeden Brit byl vážně zraněn a v sobotu bylo při střetech zraněno 31 lidí, především Britů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy