Osmifinále Eura je blízko. Bod proti Chorvatům trefil zkrvavený Schick

Patrik Schick proti Chorvatsku vstřelil svůj třetí gól na turnaji.
I tak ale mohli Češi před svými fanoušky v ochozech stadionu Glasgow slavit důležitou remízu 1:1.
Proto také tato chorvatská fanynka musí doufat, že její miláčci v posledním zápase skupiny D porazí Skotsko.
Český výběr má tak velmi blízko k postupu do vyřazovací fáze.
Penaltový faul na Patrika Schicka v zápase Chorvatsko - Česko na ME 2020
18. 6. 2021 19:53
Český národní tým ve svém druhém utkání na fotbalovém mistrovství Evropy remizoval s Chorvatskem 1:1, a má velmi blízko k postupu do osmifinále.

Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého poslal v Glasgow v 37. minutě do vedení z penalty Patrik Schick, který navázal na dvě branky z pondělního vítězného duelu se Skotskem a s třemi góly vede střeleckou tabulku turnaje. Dvě minuty po pauze vicemistři světa z roku 2018 srovnali zásluhou Ivana Perišiče.

Český tým má v součtu s úvodní výhrou 2:0 nad Skotskem na kontě čtyři body a vede tabulku skupiny D o skóre před Anglií. Chorvaté dnes získali první bod a jsou třetí. K postupu by mohly národnímu výběru stačit i nynější čtyři body, neboť vedle prvních dvou celků z každé skupiny postoupí do osmifinále i nejlepší čtveřice z třetích míst.

Reprezentanti zakončí skupinu v úterý zápasem v Londýně proti Anglii, a pokud uhrají aspoň remízu, zajistí si nečekané prvenství v tabulce. Národní celek usiluje o první postup do vyřazovací fáze od roku 2012, na minulém Euru ze skupiny neprošel. Ve druhém utkání tehdy rovněž remizoval s Chorvatskem (2:2).

"Máme velkou radost, protože remíza s takhle silným soupeřem je velmi cenná. Radovali jsme se v kabině, ale ještě to není jisté. Musíme počkat, jak se to vyvine," řekl Šilhavý na on-line tiskové konferenci.

Oproti pondělnímu vítěznému vstupu do turnaje proti Skotsku udělal jednu změnu v základní sestavě, v záloze Holeš nahradil Krále. Do chorvatské zahajovací jedenáctky se vrátil uzdravený Lovren.

Do hlediště vzhledem ke koronavirovým omezením mohlo maximálně 12 tisíc diváků, kvóta ale zůstala nezaplněná kvůli povinnosti podstoupit desetidenní karanténu po příjezdu do Skotska. Oba tábory měly v Hampden Parku jen ostrůvky fanoušků.

Český celek začal velmi aktivně a proti technicky vybaveným Chorvatům v čele s hvězdou Realu Madrid Modričem celý první poločas lépe kombinoval. Už ve třetí minutě Coufalovu střelu srazil mimo obránce, v 19. minutě Schick ve vápně špatně trefil míč. Na opačné straně úřadující vicemistři světa zajímavě rozehráli přímý kop, Vaclík ale po signálu a Perišičově pokusu zasáhl.

V závěru první půle národní tým otevřel skóre. Ve 34. minutě po rohovém kopu inkasoval Schick ve vzdušném souboji od Lovrena ránu loktem do obličeje a španělský sudí Cerro Grande po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu.

Přestože pětadvacetiletý útočník po soupeřově faulu krvácel z nosu, vzal si míč a z pokutového kopu zamířil k opačné tyči, než kam skočil brankář Livakovič. Český celek na Euru proměnil v součtu s rozstřely 24. penaltu po sobě, neprosadil se jen z té první.

"Věřil jsem si na to. Tekla mi krev z nosu, ale zase úplně knokautovaný jsem nebyl. Jsem útočník, chci dávat góly, když mi to tam padá. Tak jsem na penaltu chtěl jít," řekl Schick v České televizi.

Za reprezentaci skóroval počtrnácté a ve třetím zápase po sobě a osamostatnil se v čele střelecké tabulky Eura. Naposledy dal český hráč na velkém turnaji více gólů v roce 2004, kdy Baroš s pěti brankami vládl kanonýrům na šampionátu v Portugalsku.

Prakticky ihned mohl odpovědět Rebič, ze strany před Vaclíkem ale zamířil vedle. Srovnat dokázali Chorvaté až na startu druhé půle, do které poslali dva střídající hráče.

Na Kramaričovu rychlou rozehrávku přímého kopu za obranu si ve 47. minutě naběhl Perišič, udělal kličku Coufalovi, který uklouzl, a střelou na zadní tyč srovnal. Křídelník Interu Milán 29. reprezentačním gólem potvrdil pozici nejlepšího střelce z aktuální nominace. Šilhavého výběr poprvé na turnaji inkasoval.

"Myslím si, že kdybych tam špatně neuklouzl, ještě bych Perišiče stihl zblokovat. Ale na to se nemůžu vymlouvat. Špatně jsem se obul na druhý poločas a on to bohužel proměnil," vyčítal si Coufal.

Vrátit vedení mohl českému týmu Souček, jeho přízemní pokus v 52. minutě ale minul tyč. Poté Bořila v dobré pozici zablokoval obránce. V závěru mohli rozhodnout i Chorvaté, kteří stejně jako soupeři k zápasům na Euru létají a trénují ve vlasti. Střídající Vlašič ale v 73. minutě mířil nad a Petkovičův pokus srazil Kalas.

"Vzhledem k průběhu zápasu bychom byli radši za tři body, ale i tak jsme neprohráli druhé utkání po sobě. Myslím, že jsme dobře rozjetí, a doufáme, že nám to bude stačit," uvedl český kapitán Vladimír Darida.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Chorvatsko - Česko 1:1 (0:1)

Branky: 47. Perišič - 37. Schick z pen. Rozhodčí: Grande - Yuste, Fernández - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: Lovren - Masopust, Bořil, Hložek. Diváci: 5607 (omezený počet).

Chorvatsko: Livakovič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol - Modrič, Kovačič (87. Brozovič) - Perišič, Kramarič (62. Vlašič), Brekalo (46. Ivanušec) - Rebič (46. Petkovič). Trenér: Dalič.

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Holeš (63. Král), Souček - Masopust (63. Hložek), Darida (87. Barák), Jankto (74. Ševčík) - Schick (74. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.