Nejkomplikovanější Euro v historii, říká muž, který se stará o bezpečí Rosického a spol.

Michal Šenk Michal Šenk
14. 6. 2016 11:01
Martin Synecký má u české fotbalové reprezentace ve Francii na starosti zásadní, i když více méně neviditelnou agendu. Postarat se o to, aby se Rosickému, Čechovi a dalším reprezentantům nic nestalo. "Je to nejkomplikovanější Euro, které jsem zažil," říká.
Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR
Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR | Foto: ČTK

Toulouse (od našeho zpravodaje) - Český hotel Chateau Belmont v Tours se v termínu fotbalového Eura proměnil v nedobytnou pevnost. U zavřené brány stojí policejní vůz a dva ostře ozbrojení policisté. Když český tým vycestoval do Toulouse do hotelu Radisson Blu, vypadalo to stejně. Dostat se k fotbalistům je proto značně obtížné.

Bývá to tak na podobných akcích pravidlem. Letos ve Francii, kde panuje po loňských teroristických útocích v Paříži stále výjimečný stav, kde těsně před startem Eura řádily povodně, kde právě probíhá řada stávek a demonstrací, jde ještě o mnohem přísnější ochranu fotbalových hvězd. Nad klidným spaním české fotbalové reprezentace drží ochrannou ruku bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký.

Už jste musel něco řešit, nějaké riziko, nějaké nebezpečí?

Musel, ale nejsou to veřejné věci. Mělo by to zůstat mezi týmem a pořadateli.

Obecně, jaká jsou rizika, která musíte mít na zřeteli?

Zásadní na tom všem je zabezpečení logistiky, přesuny týmu.

Je toto Euro kvůli řadě faktorů - vyššímu riziku terorismu, stávce zaměstnanců veřejných služeb, nedávným povodním nebo i kvůli čerstvému řádění fanoušků některých týmů - tím pro vaši práci nejnáročnějším?

Ano. Na Francii se to sesypalo ze všech stran. Nezávidím jim to. Mají s tím vším dohromady dost starostí. Z tohoto pohledu je to nejkomplikovanější Euro, které jsem zažil. Za sebou mám asi osm podobně velkých akcí.

Můžete popsat, jak funguje návaznost vaší práce a řízení celého turnaje, se strukturami UEFA, s místními bezpečnostními složkami?

Spolupracujeme v našem týmu přímo s bezpečnostními složkami. Už v naší organizaci kolem týmu je zakomponován styčný důstojník francouzské policie. Přes něj získáváme ty nejčerstvější informace a naopak přes něj posíláme dál informace, které zjistíme, nebo se objeví u nás. UEFA se stará de facto pouze o samotný zápas na stadionu.

Co spolu s francouzskou policií například musíte koordinovat?

Zatím to jsou hlavně drobnější věci. Čerstvě to byla například procházka před utkáním se Španělskem v Toulouse. Ta v našem původním předběžném plánu nebyla. Tento požadavek hráčů vznikl narychlo. A protože jezdím všude vždy den před hráči, bylo možné to v koordinaci s francouzskou policií zařídit. Zajistilo se okolí trasy procházky, tak aby se předešlo všem možným rizikům.

Kromě zmíněného styčného důstojníka, který asi zařídí dle potřeby vaše přání, je v týmu starajícím se o bezpečnost týmu ještě někdo další za francouzskou stranu?

Máme přiděleny ještě dva specialisty z francouzské zásahové jednotky, ti jsou s námi čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. A celý tým kromě toho, co jsem zmínil, a mé osoby obsahuje ještě dva kolegy z agentury G4S, kteří jsou bývalými specialisty od policie.

Zmiňoval jste už některé nutné reakce na situaci, která se mohla jevit jako riziková. Předpokládám ale, že stěžejní penzum práce je prevence, aby se nic špatného nestalo.

Přesně tak, řekl bych, že tak devadesát procent je o tom, připravit vše, aby se nic nemuselo řešit. Na řešení problémů připadá těch zbylých deset procent. Všechno je to o tom, připravit si budoucnost. Euro se řešilo týdny až měsíce dopředu. Jednali jsme se zástupci místní policie, místních samospráv, s hotely.

Krom toho, že okolní rizika "útočí" na tým, může se stát opak, že nějaký problém přijde zevnitř týmu směrem k jeho okolí. Jako například řádění fanoušků některých reprezentací, které se pak může dotknout i samotných fotbalistů. Vzhledem k čerstvým událostem zejména kolem ruských fanoušků, monitorujete více to, kdo jede do Francie fandit Čechům?

Sledujeme to dlouhodobě. Máme poměrně dobré informace o tom, kdo si vstupenky kupuje. Adresný ticketing celkem funguje. Čeští fanoušci jsou navíc mírumilovní. Jsou ochotni cestovat stovky kilometrů napříč Evropou, aby podpořili tým. Nespatřujeme v nich potenciální hrozbu. Snažíme se jim také všemožně pomáhat. Ve městech, kde se hrají zápasy, jsme zřídili takzvané fanambasády, kde jsou k mání všechny potřebné informace, lidé tam najdou pomoc v případě jakéhokoliv problému.

Je možné vyčíslit náklady na zajištění bezpečnosti českého týmu na tomto Euru?

Toho teď nejsme schopni z naší strany, budeme to vědět po Euru. A jsem přesvědčen, že Francie, za níž jde většina nákladů, tuto informaci za sebe nebude veřejně šířit.

Všiml jste si, jak fungují z hlediska zajištění bezpečnosti další reprezentace? Zaregistroval jste u nich něco inspirativního?

Mám pocit, že většina týmů opatření hodně předimenzovává. Španělé, co jsme se s nimi bavili, mají například v týmu pro zajištění bezpečnosti čtrnáct lidí. Šest policistů vlastních, tři policisty francouzské, dalších pět bodyguardů. To mi přijde už zbytečně moc.

 

Právě se děje

Další zprávy