Drama při Euru: Češi dvakrát v historickém žebříčku

25. 6. 2008 13:00
UEFA vybrala dva zápasy českých fotbalistů
Petr Čech už marně zasahuje proti úspěšně zakončené akci Nihata.
Petr Čech už marně zasahuje proti úspěšně zakončené akci Nihata. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští fotbalisté jsou již z Eura 2008 dávno doma, na šampionátu však přes brzké vyřazení stačili zanechat nesmazatelnou stopu. Jejich zápas s Tureckem byl na oficiálních stránkách UEFA vyhodnocen jako nejdramatičtější duel v historii ME.

Nutno dodat, že především zásluhou Turků, kteří stihli od 87. minuty výsledek utkání otočit dvěma brankami Nihata Kahveciho z 1:2 na 3:2. A to ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávali 0:2.

Deset momentů, které zahýbaly Eurem 2008
Turci zopakovali zázrak. Chorvaté padli hůř než Češi

Hned po tureckém zázraku ze Ženevy figuruje na druhém místě ve výběru nejdramatičtějších zápasů historie Eura duel České republiky s Nizozemskem starý čtyři roky.

Brücknerovi svěřenci tehdy v Portugalsku prohrávali ve druhém zápase skupiny po devatenácti minutách 0:2 a zdálo se, že jsou zralí na pořádný debakl. Jenže pak nastartoval Pavel Nedvěd památný obrat, který dokonal v závěru Milan Baroš a Vladimír Šmicer.

Mnozí fanoušci se shodují, že v tomto utkání předváděla česká reprezentace možná nejhezčí a nejkvalitnější fotbal ve své historii.

UEFA do svého výběru zařadila mimo jiné také finálový zvrat z Eura 2000, kdy Francouzi vyfoukli titul již oslavujícím Italům. Zlatým gólem v prodloužení rozhodl v Nizozemsku David Trezeguet.

Ze stejného turnaje mezi nejdramatičtějšími zápasy figuruje také přestřelka mezi Španělskem a Jugoslávií.

Španělé tehdy potřebovali k postupu ze skupiny nutně vyhrát, jenže ještě v 90. minutě vedli Jugoslávci 3:2. V nastavení však zásluhou proměněné penalty Gaizky Mendiety a pohotového voleje Alfonsa Péreze vydřeli Španělé vítězství.

Všechna zmíněná utkání patří mezi ta, o nichž si bude vyprávět ještě několik generací fotbalových fanoušků. Jejich společným mottem by se mohl stát výrok tureckého kouče Fatiha Terima po zápase s Českou republikou: "Nikdy se nevzdáváme."