Václav Rojík
20. 6. 2008 23:29
Turecko - Chorvatsko 2:1 po penaltovém rozstřelu
Fotbalisté Turecka oslavují postup do čtvrtfinále po dalším neuvěřitelném obratu. | Foto: Reuters

Vídeň - Fotbalisté Turecka předvedli na Euru další neskutečný obrat a po výhře v penaltovém rozstřelu nad Chorvatskem postupují do semifinále, kde se utkají s Německem. Po devadesáti minutách gól nepadl a za stavu 1:1 po prodloužení rozhodly pokutové kopy.

Chorvaté prožívají podobný šok jako čeští fotbalisté po zápase s Turky. Velkou většinu zápasu měli navrch a minutu před koncem prodloužení je dostal do vedení střídající Ivan Klasnič. Jenže prakticky hned po výkopu srovnal na 1:1 rovněž střídající Semih Sentürk.

V penaltovém rozstřelu pak Chorvaté naprosto selhali, když Modrič ani Rakatič vůbec netrefili branku. Skvělým zákrokem pak rozhodla brankářská dvojka Rüstü Recber, jenž lapil pokutový kop Petričovi.

Turecký kouč Fatih Terim musel oproti zápasu s Českou republikou zamíchat se sestavou. Chyběl totiž distancovaný brankář Volkan Demirel a Mehmet Aurelio. Zranění byli stopeři Güngör a Servet.

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Do turecké branky se postavil Rüstü Recber, jenž si připsal 117. start v národním týmu, čímž se stal rekordmanem v historii turecké reprezentace.

A moc nechybělo, aby inkasoval už po šesti minutách hry. Rakitič zpětnou přihrávkou našel na malém vápně Srnu, před nímž na malém vápně na poslední chvíli odkopával Hakan Balta.

Utkání začalo ve slušném tempu a nebezpečnější byli svěřenci Slavena Biliče. Ukázali větší tah na branku a přímočařejší hru s častými náběhy za obranu.

Obrovskou příležitost ale spálili Chorvaté na konci úvodní dvacetiminutovky. Parádní centr zleva poslal do vápna Luka Modrič a po zaváhání stopera Gökhana nastřelil zblízka břevno osamocený Ivica Olič. Sekundu na to přestřelil hlavou Kranjčar zcela odkrytou branku.

Ivica Olič se v první půli ocitl v obrovské šanci.
Ivica Olič se v první půli ocitl v obrovské šanci. | Foto: Reuters

Turci se od prvních minut soustředili spíše na poctivou defenzivu a v první půli se připomenuli až v jejím závěru, když brankáře Pletikosu vystrašil dalekonosnou ranou Mehmet Topal. Mířil jen o pár decimetrů vedle tyče.

Chorvaté sahali po výhře

I po přestávce začali aktivněji Chorvaté a blízko úvodního gólu měl znovu Olič. Ve vápně přehodil gólmana Rüstüho, jenž však stačil míč mírně ztlumit a útočník Hamburku následně z úhlu za brankovou čáru míč nedostal.

Pak byly na dlouhou dobu vidět jen taktické šachy. Chorvaté sice útočili, ale téměř vždy do zformované turecké obrany.

Jiskřit se znovu začalo až v poslední dvacetiminutovce. Po pěkné kombinaci Chorvatů pálil nad z hranice šestnáctky Rakitič. Stejný hráč vzápětí našel centrem Oliče, jenž pálil těsně vedle.

Čtěte více:
Němci jdou do boje o medaile. Srazili Portugalsko
Němci děkují Sweinsteigerovi. A kancléřce Merkelové

V poslední desetiminutovce měl na noze rozhodující gól Srna, jehož přímý kop z pětadvaceti metrů skvěle vyrazil Rüstü.

Už se zdálo, že si Turci znovu schovali drtivý úder na poslední minuty. Jinak neviditelný „český kat" Nihat nebezpečně centroval ve vápně soupeře, jenže z protiútoku měli stoprocentní šanci Chorvaté.

Mladen Petrič dokonal chorvatský kolaps v penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále Eura proti Turecku. | Foto: Reuters

Olič si naběhl za obránce na centr Modriče, jenže sám před brankou prověřil Rüstüho jen nedůrazným pokusem.

Hrdinou nakonec Rüstü

Po devadesáti minutách nakonec gól nepadl a do prodloužení vstoupili aktivněji Turci. Zlobil zejména střídající útočník Semih Sentürk.

Pořádně vystrašil Pletikosu jedovatou střelou zpoza šestnáctky také Tuncay, jehož rána skončila těsně vedle tyče.

Jenže to nejdůležitější přišlo až v závěru prodloužení. Modrič nejprve obelstil špatně vyběhnutého Rüstüho a po jeho pasu střídající Ivan Klasnič hlavou skóroval a spustil chorvatskou euforii.

Turci ale rychle rozehráli a Semih Sentürk potrestal zaváhání stoperů a bez přípravy napálil míč přesně do šibenice.

Zápas dospěl do penaltového rozstřelu. A Chorvaty hned na úvod rozesmutněl Modrič, jenž netrefil branku, stejně jako ve čtvrté sérii Rakitič.  Za Turky úspěšně zvládli penaltu Adra, Sentürk i Altintop. Za Chorvaty se trefil jen Srna a rozstřel definitivně rozhodl Rüstü, jenž vystihl pokus Petriče.

Chorvatsko - Turecko 1:1 (0:0, 0:0) 1:3 po pokutových kopech
119. Klasnić - 120. Sentürk. Penalty proměnili: Srna - Arda Turan, Sentürk, Altintop. Neproměnili: Modrić, Rakitić, Petrić.
Chorvatsko: Pletikosa - Čorluka, Šimunič, R. Kovač, Pranjič - Srna, Modrič, N. Kovač, Rakitič - Kranjčar (64. Petrič) - Olič (97. Klasnić).
Turecko: Rüstü - Altintop, Zan Gökhan, Asik Emre, Hakan - Mehmet Topal (76. Semih Sentürk)- Sabri, Tuncay, Arda Turan - Kazim Kazim (60. Ugur Boral), Nihat (120. Karadeniz).