24. 6. 2008 6:00
Jaké byly klíčové okamžiky Eura?
Turci se postarali o největší senzace turnaje
Turci se postarali o největší senzace turnaje | Foto: Reuters

Bern/Vídeň - Fotbalové Euro 2008 už má na programu jen semifinále a finále a o dramatické a překvapivé momenty nebyla v uplynulých sedmnácti dnech rozhodně nouze. Jaké byly zásadní momenty v dosavadním průběhu šampionátu?

Čeští reprezentanti se loučili s mistrovstvím už po bojích ve skupinách. Tentokrát se nestali černým koněm ME, ale naopak na jejich úkor se urodilo jedno z největších překvapení šampionátu.

Senzací turnaje se stali fotbalisté Turecka. K příjemným překvapením se řadí i tým Ruska. Pověst turnajového mužstva naopak úspěšně hájí Němci, jenže ani oni nepropluli boji ve skupině bez zaváhání.

Zklamáním naopak byly výkony obou finalistů posledního MS Itálie a Francie.

Eurem zahýbalo hned několik momentů. Které to byly?

Turci zopakovali zázrak. Chorvaté padli hůř než Češi
Němci jdou do boje o medaile. Srazili Portugalsko

Freiovy slzy - Mistrovství Evropy mělo za sebou zhruba 40 minut od svého zahájení a na basilejském stadionu se stihla odehrát malá sportovní tragédie. Kapitán Švýcarů Alexander Frei měl táhnout domácí tým, jenže ještě před koncem první půle opouštěl stadion v slzách. Po střetu se Zdeňkem Grygerou si poranil kolenní vazy natolik, že pro něho šampionát skončil. Smůla pronásledovala celý švýcarský tým. Po nešťastných porážkách od Česka a Turecka se stal prvním vyřazeným celkem ze šampionátu.

Italský kolaps - Úřadující mistři světa z Itálie se řadili k horkým adeptům na medailové příčky. Ale výprask 0:3 od Nizozemců v jejich úvodním utkání způsobil na mistrovství senzaci. Zároveň naznačil, že tentokrát to Donadoniho svěřenci zřejmě moc daleko nedotáhnou.

Chorvaté vrátili Němce zpátky na zem
Chorvaté vrátili Němce zpátky na zem | Foto: Reuters

Basilejský liják - To, jaké příroda přichystala počasí pro zápas Švýcarska s Tureckem, se jen tak nevidí. Průtrž mračen doslova bombardovala trávník basilejského St. Jakob Parku. Švýcaři dali úvodní gól zápasu, když Yakin dorazil do branky míč, který se po centru na místě zastavil v louži na malém vápně. Turci nakonec zápas otočili, ale kouč Fatih Terim přesto prohlásil, že už nikdy nechce, aby jeho mužstvo muselo hrát v bazénu.

Německé vystřízlivění - Němci byli před turnajem nejčastěji pasováni na budoucího mistra Evropy. Po úvodní snadné výhře nad Poláky však přišlo vystřízlivění. Skvěle hrající Chorvaté předčili Löwův tým ve všech směrech a bronzové medailisty z posledního MS posadili zpátky na zem. Porážka 1:2 byla pro Němce vzhledem k průběhu zápasu ještě hodně milosrdná.

Čtěte více: Další šok: Nizozemce vyřadil ruský rychlík Aršavin

Buffon hrdinou - Italové po dalším matném výkonu byli v utkání proti Rumunsku krůček od vyřazení v turnaji. Deset minut před koncem zápasu za stavu 1:1 kopal Rumun Mutu penaltu. Kdyby dal, poslal by s největší pravděpodobností mistry světa domů už po druhém zápase ve skupině. Jenže brankář Buffon skvělým zákrokem v kombinaci s notnou dávkou štěstí penaltu chytil. Italové nakonec ze skupiny postoupili, zatímco Rumuni ne.

Turecký obrat číslo jedna - Rozhodujícím gólem na 2:1 v nastavení zápasu se Švýcary naznačili Turci, s čím hodlají na šampionátu uspět. Opravdovou bombu si ale připravili na závěrečný duel skupiny A proti České republice. V zápase, v němž pro oba týmy znamenalo postup do čtvrtfinále jedině vítězství, vedli Češi čtvrt hodiny před koncem 2:0 a v 87. minutě ještě drželi postupový výsledek 2:1. Jenže Brücknerovi svěřenci nejenže ztratili vedení, ale díky dvěma slepeným gólům Nihata prohráli 3:2 a do čtvrtfinále postoupili Turci.

Francouzi na ME zklamali
Francouzi na ME zklamali | Foto: Reuters

Francouzské zklamání - Finalisté posledního MS se překvapivě prezentovali na Euru jako jeden z nejslabších týmů. Ze tří zápasů dali jediný gól a zmar mistrů světa z roku 1998 korunoval vlastní gól vyhasínající hvězdy Thierry Henryho, který dal definitivní razítko na vyřazení Francouzů už po bojích ve skupině.

Turecký obrat číslo dva - To, co předvedli  Turci proti České republice, historie evropských mistrovství nepamatuje. Uplynulo však jen několik dní a muži od Bosporu předvedli podobný kousek. Ve čtvrtfinále proti Chorvatsku prohrávali gólem Ivana Klasniče ze 119. minuty 0:1. Zápas byl de facto rozhodnutý, Chorvaté už slavili postup. Jenže po bleskově rozehrané standardní situaci srovnal ve druhé minutě nastaveného času druhého prodloužení Semih Sentürk. Turci pak následně zcela ovládli penaltový rozstřel.

Ruská smršť - S ruským týmem se na mistrovství moc nepočítalo. Jeho ambice ještě poklesly po vysoké porážce 1:4 od Španělů. Nakonec ale kouč Hiddink dovedl své mužstvo do čtvrtfinále, kde vyřadilo favorizované Holanďany. V prodloužení Rusové ofenzivní smrští soupeře doslova uštvali.

Sázka na Aršavina - Takovou důvěru, jakou má Andrej Aršavin od trenéra Guuse Hiddinka, by mu mohli ostatní hráči závidět. Útočníka Petrohradu vzal kouč na turnaj i přesto, že měl dvouzápasový distanc. Aršavin se však za důvěru bohatě odměnil. Skóroval hned v prvním zápase proti Švédsku a trefil se i ve čtvrtfinále proti Nizozemsku.