Praha - Fotbalovou Slavii čeká příští úterý, tedy 3. listopadu, další soudní řízení v otázce její insolvence. Jenže řady jejích protivníků už výrazně prořídly.
Zdá se, že insolvenční požár, který vzplál za předchozího majitele klubu, tedy Aleše Řebíčka, už se novým vlastníkům, tedy Jiřímu Šimáněmu a čínské skupině CEFC, daří hasit velmi účinným způsobem.
Aktuální pohled do insolvenčního rejstříku prozrazuje, že své návrhy podané ve věci slávistické insolvence v těchto dnech stáhly společnosti Online Services a Gamma Enterprises.
Mezi nevypořádanými pohledávkami už by tak měly zbývat jen ty, které u soudu přihlásili Zbyněk Kusý, někdejší generální ředitel Slavie, a společnost Eden Arena, jež provozuje stadion, na kterém Slavia hrává své ligové zápasy.
Hlavní požár uhasili před datem 15. září
Připomeňme, že na začátku celého příběhu byla pohledávka, kterou uplatňoval Zbyněk Kusý. Ten část z ní prodal společnosti Online Services se sídlem na Samoe. Na základě jejich návrhu, ke kterému se pak přidávali další věřitelé, zahájil soud se Slavií v uplynulých měsících insolvenční řízení, které do klíčového bodu došlo 15. září. V ten den se mělo rozhodovat, jestli klub začne řídit insolvenční správce.
"Já jsem původně do Slavie vstupovat nechtěl, ale musel jsem. Jinak by 15. září Slavia skončila," říká k tomu podnikatel Jiří Šimáně.
Přizval ke spolupráci čínskou společnost CEFC, kterou v Česku zastupuje Jaroslav Tvrdík. A nejenže od Aleše Řebíčka Slavii koupili, ale bleskově též vyřešili řadu předtím dlouho nesplácených závazků klubu.
Na to, aby splatili závazky po splatnosti vůči Městské části Praha 10 či řadě bývalých hráčů potřebovali zhruba 40 milionů korun (více zde). Zbývající pohledávky, uplatňované vůči ní, pak Slavia rozporovala, ale deklarovala zároveň soudu, že na jejím účtu deponovali noví vlastníci takové prostředky, že by klub případně byl schopen i tyto částky uhradit.
Soudní líčení v dané věci tak bylo odročeno na 3. listopadu. Soud už si však nyní může odškrtnout další věřitele, kteří své insolvenční návrhy stahují.
Advokát Jiří Holas, zastupující Online Services, napsal soudu, že na pokyn svého klienta bere návrh zpět: "V průběhu insolvenčního řízení se podstatně změnily okolnosti, za kterých byl insolvenční návrh 3. června podán. Dlužník byl v úpadkové situaci od doby zahájení insolvenčního řízení až do data 11. září, resp. 14. září, kdy zřejmě noví investoři, jak ostatně plyne z dokumentů předložených dlužníkem, poskytli dlužníku dostatek finančních prostředků (v řádu několika desítek milionů Kč) na zaplacení všech pohledávek," píše Holas.
"Je zřejmé, že pokud nyní dlužník disponuje finančními rezervami v řádu několika
desítek milionů Kč, v důsledku změny akcionářské struktury a vstupu strategického investora z Čínské lidové republiky, je nadbytečné, aby soud projednával tento návrh, když je zřejmé, že úpadek by prohlášen nebyl."
Zbývají dvě pohledávky
Uplatňovaná pohledávka Online Services činí 7,3 milionu korun. Stejně tak stáhla svůj návrh na vyhlášení úpadku Slavie i cateringová společnost Gamma Enterprises, která napsala soudu, že jí Slavia uhradila 155 099 korun. A svůj spor se Slavií už tedy Gamma nehodlá nadále řešit v rámci tohoto insolvenčního řízení.
Ve hře už by tedy měly zbývat jen dvě pohledávky. Jednu vůči Slavii uplatňuje Zbyněk Kusý (17,5 milionu korun), druhou pak společnost Eden Arena. Část její pohledávky (3,115 milionu korun) už Slavií zaplacena byla, spornou zůstává suma 2 941 656 korun.