Do Prahy přijede Platini. Vylosuje tu malé české Euro 2015

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 9. 2014 13:45
Za devět měsíců startuje největší fotbalová akce, jakou kdy pořádala ČR, mistrovství Evropy hráčů do 21 let
Michel Platini v listopadu zavítá do Prahy. Nebude chybět u losu ME hráčů do 21 let
Michel Platini v listopadu zavítá do Prahy. Nebude chybět u losu ME hráčů do 21 let | Foto: Reuters

Praha - Tři města. Čtyři stadiony. Osm účastníků. Jeden šampion. A čtyři kvalifikovaní pro olympiádu v Riu.

To je v kostce fotbalové mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které v příštím roce uspořádá Česká republika.

"Půjde o největší pořadatelský projekt českého fotbalu v historii," říká Petr Fousek, šéf organizačního výboru šampionátu.

A význam turnaje podtrhne i blížící se návštěva Michela Platiniho, prezidenta UEFA. Do Prahy přijede 6. listopadu, aby pomohl rozlosovat 8 účastníků šampionátu do dvou skupin.

Jeho návštěva vyvrcholí galavečerem ve Španělském sále Pražského hradu, kde by se špičky evropského fotbalu měly potkat s vrcholnými představiteli České republiky.

Pražská skupina A se bude hrát na stadionech na Letné a v Edenu. Moravská pak v Olomouci a Uherském Hradišti.

Slováci by museli zdolat Italy

Česko je pořadatelem turnaje, proto tým trenéra Jakuba Dovalila neabsolvoval kvalifikaci, hrává jen přátelská utkání a při losu bude nasazen do čela pražské skupiny.

"Doufám, že nedopadneme jako Dánové v roce 2011. Těm se na turnaji, který pořádali, nepodařilo postoupit do semifinále a na atmosféře a návštěvnosti turnaje se to projevilo negativně," připomíná Fousek.

"Malé" Euro hráčů do 21 let odstartuje 17. června 2015. Bude se hrát vlastně měsíc poté, co zemi zachvátí šílenství v druhém nejpopulárnějším sportu, v květnu se zde totiž odehraje mistrovství světa v ledním hokeji.

Přesto pořadatelé doufají, že fanouškům zbude ještě dostatek elánu k tomu, aby podpořili i fotbalová "lvíčata". "Na minulém šampionátu v Izraeli měli na pěti zápasech návštěvu převyšující 30 000 diváků. Tak velké stadiony k dispozici ani nemáme, ale přesto věříme, že si turnaj cestu k lidem najde a hlediště se zaplní," říká Fousek. Cena vstupenek dosud stanovena nebyla.

Návštěvnosti by určitě pomohlo, kdy by se na turnaj podařilo postoupit Slovákům. Jenže ty čeká v barážovém kole kvalifikace velmi těžký soupeř, a to Itálie.

Jistou účast mají pouze Češi, čtrnáct týmů postoupilo do baráže a z jednotlivých dvojiček se v říjnu urodí zbývajících 7 účastníků.

Barážové dvojice sestavil los následovně: Slovensko-Itálie, Francie-Švédsko, Dánsko-Island, Anglie-Chorvatsko, Nizozemsko-Portugalsko, Ukrajina-Německo a Srbsko -Španělsko.

Organizační výbor pracuje s rozpočtem kolem 140 milionů korun. "Je koncipován tak, aby byl vyrovnaný. Rozhodně nepředpokládáme, že by akce měla být ztrátová," říká Fousek.

Ten dnes slavnostně spustil i oficiální web turnaje www.u21euro2015.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy