Do Prahy přijede Platini. Vylosuje tu malé české Euro 2015

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 9. 2014 13:45
Za devět měsíců startuje největší fotbalová akce, jakou kdy pořádala ČR, mistrovství Evropy hráčů do 21 let
Michel Platini v listopadu zavítá do Prahy. Nebude chybět u losu ME hráčů do 21 let
Michel Platini v listopadu zavítá do Prahy. Nebude chybět u losu ME hráčů do 21 let | Foto: Reuters

Praha - Tři města. Čtyři stadiony. Osm účastníků. Jeden šampion. A čtyři kvalifikovaní pro olympiádu v Riu.

To je v kostce fotbalové mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které v příštím roce uspořádá Česká republika.

"Půjde o největší pořadatelský projekt českého fotbalu v historii," říká Petr Fousek, šéf organizačního výboru šampionátu.

A význam turnaje podtrhne i blížící se návštěva Michela Platiniho, prezidenta UEFA. Do Prahy přijede 6. listopadu, aby pomohl rozlosovat 8 účastníků šampionátu do dvou skupin.

Jeho návštěva vyvrcholí galavečerem ve Španělském sále Pražského hradu, kde by se špičky evropského fotbalu měly potkat s vrcholnými představiteli České republiky.

Pražská skupina A se bude hrát na stadionech na Letné a v Edenu. Moravská pak v Olomouci a Uherském Hradišti.

Slováci by museli zdolat Italy

Česko je pořadatelem turnaje, proto tým trenéra Jakuba Dovalila neabsolvoval kvalifikaci, hrává jen přátelská utkání a při losu bude nasazen do čela pražské skupiny.

"Doufám, že nedopadneme jako Dánové v roce 2011. Těm se na turnaji, který pořádali, nepodařilo postoupit do semifinále a na atmosféře a návštěvnosti turnaje se to projevilo negativně," připomíná Fousek.

"Malé" Euro hráčů do 21 let odstartuje 17. června 2015. Bude se hrát vlastně měsíc poté, co zemi zachvátí šílenství v druhém nejpopulárnějším sportu, v květnu se zde totiž odehraje mistrovství světa v ledním hokeji.

Přesto pořadatelé doufají, že fanouškům zbude ještě dostatek elánu k tomu, aby podpořili i fotbalová "lvíčata". "Na minulém šampionátu v Izraeli měli na pěti zápasech návštěvu převyšující 30 000 diváků. Tak velké stadiony k dispozici ani nemáme, ale přesto věříme, že si turnaj cestu k lidem najde a hlediště se zaplní," říká Fousek. Cena vstupenek dosud stanovena nebyla.

Návštěvnosti by určitě pomohlo, kdy by se na turnaj podařilo postoupit Slovákům. Jenže ty čeká v barážovém kole kvalifikace velmi těžký soupeř, a to Itálie.

Jistou účast mají pouze Češi, čtrnáct týmů postoupilo do baráže a z jednotlivých dvojiček se v říjnu urodí zbývajících 7 účastníků.

Barážové dvojice sestavil los následovně: Slovensko-Itálie, Francie-Švédsko, Dánsko-Island, Anglie-Chorvatsko, Nizozemsko-Portugalsko, Ukrajina-Německo a Srbsko -Španělsko.

Organizační výbor pracuje s rozpočtem kolem 140 milionů korun. "Je koncipován tak, aby byl vyrovnaný. Rozhodně nepředpokládáme, že by akce měla být ztrátová," říká Fousek.

Ten dnes slavnostně spustil i oficiální web turnaje www.u21euro2015.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy