Dejte už gól! Bílkův tým je impotentní, Straka nabízí lék

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 10. 2012 5:00
Maltě už reprezentace gól dát musí. Straka radí hrát na dva hroty, Bittengel na tři
František Straka jako reprezentační kouč Maltu porazil. Co radí Michalu Bílkovi?
František Straka jako reprezentační kouč Maltu porazil. Co radí Michalu Bílkovi? | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Je to ta nejotřepanější hláška, co ve fotbale můžete zaslechnout. Jenže na Bílkovu reprezentaci teď padne jako ulitá: Kdo nedá gól, nevyhrává.

A Pekhart a spol. nedali gól už nekonečných 378 minut. Neskórovali na Euru proti Portugalsku, v přípravě na Ukrajině, v kvalifikaci MS v Dánsku ani v odfláknutém přátelském duelu s Finskem.

Potíž je v tom, že se "český lev" v pátek utká s Maltou. A je bezpodmínečně nutné, aby si své tupé drápy už konečně nabrousil. Protože jinak se na MS do Brazílie podívá opravdu jen těžko.

Tváře Bílek nevyměnil. Co herní tvář?

Rady, aby svůj střelecky neškodný kádr oživil o nějakou novou tvář, kouč Michal Bílek nevyslyšel.

Náznaky, že by mohl donominovat trondheimského ostřelovače Dočkala, jihlavského kanonýra Tecla nebo snad Ordoše ze Sigmy, zůstaly jen v rovině planých slov.

A Václav Kadlec si výkony proti Bilbau a Baníku návrat do českého A-týmu nevydobyl, pojede s "21" na baráž do Ruska.

Kadlec tedy vypadl, ostatní lidé v týmu zůstali stejní jako posledně. "Takže je potřeba jinak hrát, změnit styl," odtuší snadno František Staka, který už trénoval Spartu i Slavii.

Straka: Chce to duo typu Koller-Baroš

A také reprezentaci. Sice v jednom jediném utkání, ale zato zrovna proti Maltě (1:0, příprava v červnu 2009). Co tedy radí?

"Jednoznačně hrát na dva útočníky. Nejvíc by se na Maltu hodila dvojice podobná tandemu Koller - Baroš," říká Straka.

Jenže kopie takových dvou typů v současném Bílkově kádru nejspíš nejsou. V pokutovém území se nejlíp orientují Pekhart s Lafatou, to Vydra či Rezek pasují spíš na křídlo.

A kombinací Pekhart + Lafata si Straka není jistý. "Oni si jsou dost podobní, museli by si vyhovět, nepřekážet si navzájem v šestnáctce, každý by si musel najít svůj protor a roli. Ale není to nemožné," přemítá Straka nahlas.

"O Grigovi se Skuhravým se před lety také tvrdilo, že spolu nemůžou hrát - a kolik nastříleli gólů!" vzpomíná na legendární dvojici Sparty konce 80. let.

Bittengel: Hrajte agresivně a na tři hroty!

Tomáš Pekhart z Norimberka je opravdu speciální případ. V národním týmu zaznamenal už 16 startů, ale gól ještě nevstřelil.

"To víte, že takové věci fotbalista nosí v hlavě. Ti kluci čtou o tom, jak dlouho už nedali gól, úplně oprostit se od toho asi nemohou. Ale musí je to vyburcovat, aby s tím něco udělali," říká Günter Bittengel, chlapík s dlouholetými zkušenostmi z bundesligy a sportovní ředitel Dukly.

Bílkovi ale radí jiný taktický recept než Straka. Nenavrhuje totiž hru se dvěma útočníky, ale hned se třemi!

Reprezentace přitom nastupuje s křídelními hráči pravidelně. "Ale proti  Maltě to musí být opravdu ostré hroty, vysunuté úplně dopředu. Proti tomuhle soupeři není potřeba tolik zajišťovat jako jindy. S plnou agresivitou se musí tlačit na maximální ofenzivu," nehledá Bittengel kompromisy.

"Vzpomeňte si, jaký tlak dokázala Plzeň vystupňovat, když měla na křídlech Pilaře a Petrželu. Přesně tak musí hrát reprezentace proti Maltě," míní Bittengel, bývalý hráč Uerdingenu.

Lafata: Ať to někdo trefí třeba zadkem

"I kdyby to někdo trefil zadkem, hlavně ať to tam padne," přitakává David Lafata, že takhle už to dál nejde.

Kdyby snad přesto Bílkovi hoši zase gól nedali, překonali by český rekord. Ten činí 459 impotentních minut. Tu sérii rozjel na konci neúspěšné kvalifikace o MS 2010 Ivan Hašek v říjnu 2009 a dokončil Bílek v květnu 2010.

Páteční zápas s Maltou předchází úternímu mači, ve kterém se pak Česko na Letné utká s Bulhary, opět v boji o kvalifikační body.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy