Lafata: Góly musíme získat zpět ztracenou důvěru fanoušků

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 10. 2012 18:30
David Lafata má na kontě devět branek, v nedělním zápase s Českými Budějovicemi navíc svému Jablonci zařídil dvěma góly výhru 2:1, díky čemuž se Severočeši udrželi v čele tabulky.
David Lafata věří, že dostane šanci prokázat svou ligovou střeleckou formu
David Lafata věří, že dostane šanci prokázat svou ligovou střeleckou formu | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Žádná novinka, na reprezentační sraz přijíždí s vizitkou nejlepšího střelce české ligy.

David Lafata má v ligové sezoně na kontě devět branek, v nedělním zápase s Českými Budějovicemi navíc svému Jablonci zařídil dvěma góly výhru 2:1, díky čemuž se Severočeši udrželi v čele tabulky.

"Ztratili jsme těžce získanou důvěru"

Jednatřicetiletý útočník proto věří, že svou střeleckou formu potvrdí i v domácím dvojzápase v kvalifikaci o MS proti Maltě a Bulharsku.

Národní tým totiž na vstřelený gól čeká už více než čtyři kompletní zápasy. Navíc po zářijové domácí prohře s Finskem 0:1 sklidil od fanoušků velkou kritiku.

"Atmosféra byla po Euru a Dánsku dobrá, bohužel jsme se po zápase s Finskem vrátili tam, kde jsme byli po Španělsku," připomněl duel z loňského září, kdy Češi museli po domácí prohře 0:2 čelit velké kritice fanoušků.

Lafata proto věří, že spolu s ostatními hráči přispěje v následujícím dvojzápase k tomu, aby fanoušci opět za týmem "šli".

"Tu důvěru, kterou jsme si pracně vydobyli, tak jsme jedním zápasem ztratili. Teď ji musíme získat po dobrých výkonech zpět," věří Lafata.

"Tu krizi musíme zlomit šmudlou"

Podle něj není důležité, kdo a jakým způsobem gól vstřelí.

"Není to o nějakém jednom hráči, ve fotbale se to občas stává, že nedáte dlouho gól. Bude proto jedno, kdo ho dá. Momentálně nám to tam v reprezentaci sice vůbec nepadá, ale věřím, že to brzo zlomíme," řekl Lafata na pondělním setkání s novináři.

"Většinou to tak bývá, že se to zlomí nějakým odrazem nebo vlastňákem, někdy takovou šmudlu prostě potřebujete, abyste udolali soupeře, který se jen brání," dodal jablonecký útočník.

Právě od fotbalistů Malty se v pátek v Plzni tuhá defenziva očekává.

"Tři body s nimi jsou povinnost. Teď jde o to, abychom povinnost splnili. Všechno ostatní bude ztráta. Budou asi betonovat, ale musíme je porazit, jestli chceme myslet na postup na mistrovství světa," zdůraznil autor 111 ligových gólů.

"V Jablonci mám tři čtyři šance za zápas, takže je pravděpodobnější, že se něco ujme. V reprezentaci mám maximálně jednu šanci a tu prostě musím využít," vysvětlil Lafata rozdíl v obou týmech.

"I když nenastupuju, naštvanej nejsem"

I proto ví, že ani devět ligových branek mu základní sestavu v reprezentaci automaticky nezaručí.

I když dostává nominace do reprezentace pravidelně, v základní sestavě se v soutěžním utkání objevil pouze loni na jaře v kvalifikaci proti Lichtenštejnsku.

"Kromě zápasu na Ukrajině a s Finskem jsem vlastně naskakoval jen na minuty, je to hodně o tom, komu trenér věří. Když mi trenér řekne, že s Maltou půjdu hrát, budu určitě rád, když ne, určitě se neurazím a budu čekat na šanci," přiznal útočník, který vstřelil v reprezentaci tři góly.

"I když moc nenastupuju, naštvanej nejsem. Mám věk na to, že jsem rád, že jsem ve svém věku vůbec pozvanej do reprezentace. Kdybych byl mladší, tak bych to bral jinak, ale každej trenér má někoho jinýho na koho sází," nebere Lafata svou roli reprezentačního náhradníka jako potupu.

"Sám totiž vím, jak to funguje u nás. V Jablonci jsou mladí kluci asi taky naštvaní, že hraju v útoku pořád jenom já a oni se na hřiště nedostanou," dodal.

"Štěstí, že se mluví o Spartě a Plzni"

A právě v Jablonci si nyní užívá. Jeho tým už se třetím týdnem drží na čele tabulky.

"Samozřejmě ty góly, co jsem dal, jsou příjemné, ale tím, že jsme na prvním místě ligy, to je asi úplně nejlepší. Takový pocit jsme si v Jablonci moc neužili a užíváme si ho. Ta největší pozornost je upřena na Spartu a Plzeň. Mělo by se nám hrát dobře, když se o nás zatím ještě moc nemluví."

"Docela mě proto překvapilo, že jsme byli v prvním poločase nervóznější než Budějovice, které hrají o záchranu. Museli jsme si něco říct a myslím, že za druhej poločas jsme vyhráli zaslouženě," řekl bývalý hráč Českých Budějovic, Xanthi a Austrie Vídeň.

Velké závěry ale z toho, že Jablonec v posledních týdnech vévodí soutěži, dělat nechce.

"U nás má snad jen Karel Piták nějaký tituly, takže si vůbec nějak to první místo nepřipouštíme. Navíc až po pauze se teprve ukáže, na co opravdu máme, jedeme do Plzně, máme doma Slavii," připomněl Lafata ligový los Jablonce.

"Víc diváků? Ledaže by přijel Jágr"

Proto ani nechtěl příliš mluvit o tom, zda má Jablonec slíbené za titul nějaké speciální prémie od majitele klubu a zároveň předsedy českého svazu Miroslava Pelty.

"O nějakých prémiích pan Pelta nemluvil, on teď u nás moc nebejval, takže si musíme počkat," vtipkoval Lafata.

"On teď má uplně jiné starosti, takže to chápu. Jediné prémie, které rozděloval, jsou za čtvrtfinále Eura v reprezentaci," dodal.

Jediné, co ho mrzí, je, že do jablonecké Chance areny nechodí víc lidí. Na duel s Českými Budějovicemi přišly jen dvě tisícovky diváků.

"Asi se u nás budou muset naučit dělat led, aby se přitáhl Jágr a lidi konečně přišli," reagoval Lafata na slova jabloneckého kapitána Pitáka, který tvrdil, že zápas v Jablonci by vyprodal jen Jaromír Jágr.

"V Jablonci je to takový začarovaný, nebylo plno v poháru na Alkmaar, ani když se hrálo o titul. Blízko je Liberec, navíc jsou v Jablonci i další sporty," dodal jablonecký útočník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy