Video povoleno = pád Berbrovy temné říše. Před Spartou je ale akutnější otazník: Co s Lafatou?

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 3. 2016 6:00
Šéfové světového fotbalu povolili testování technologie, která by rozhodčím pomáhala řídit zápasy. Možnost manipulovat zápasy prostřednictvím sudích se výrazně omezí.
Roman Berbr odmítá, že by měl na české rozhodčí jakýkoli vliv. Mnozí to vidí jinak
Roman Berbr odmítá, že by měl na české rozhodčí jakýkoli vliv. Mnozí to vidí jinak | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Uložte si do paměti fotbal, jak ho znáte teď. Už brzy bude totiž úplně jiný. Takřka absolutní moc, kterou si nad ním, kdykoli se jim zachtělo, uzurpovali rozhodčí, brzy vyprchá. A nejen v české Synot lize. Prostě všude.

Ta zpráva v záplavě biatlonových a tenisových výsledků o víkendu poněkud zapadla. Přitom jde o předzvěst totální revoluce.

"Mezinárodní pravidlová komise IFAB v sobotu v Cardiffu schválila testování videa ve fotbale v přípravných zápasech. Do soutěžních utkání by mohlo být nasazeno v sezoně 2017/18. Video se bude využívat jen ve čtyřech případech: na posuzování gólu, vyloučení, penalty a u chybného určení viníka. U ofsajdů se s videem zatím nepočítá." Tolik zpráva ČTK.

Ano, jde teprve o testování a v jeho průběhu se budou teprve hledat i optimální procedury, jak v průběhu zápasu video reálně používat.

Padaly třeba návrhy, že každý z koučů by měl mít limitovaný počet možností, třeba třikrát za poločas, požádat o přezkum sporné situace. Pravidlo by pak fungovalo podobně jako u tenistů, když vyzývají ke kontrole jestřábí oko. Pokud jim dá za pravdu, dostávají další šanci jej v nouzi oslovit.

To vše jsou zatím jen dohady a vize, nicméně už velmi, velmi blízké. Kupříkladu s otázkou, jestli penalta byla, či nebyla nařízena správně, by sudím mělo video podle zveřejněného časového plánu teoreticky pomáhat už na Poháru FIFA 2017 v Rusku. Vždyť to je vlastně jen za pár měsíců!

Až doposud blatterovská FIFA povolovala použití technologie pouze na hlídání brankové čáry. Jestli přes ni míč přešel, či nepřešel celým svým objemem. Rozšíření působnosti technologií na posuzování penalt a vyloučení je samozřejmě dramatický skok vpřed.

Stačilo by video na penaltu z Boleslavi?

Ofsajdy zatím na "novém technologickém repertoáru" nefigurují, ale je tu asi dobrý důvod domnívat se, že jde jen o otázku času. Pak už se třeba nebudeme muset rozčilovat nad tím, že nějaký pan Caletka mává na Letné ofsajd pokaždé, když míč letí dopředu, jako teď v utkání s Jabloncem.

Na to, aby se pomocí technologií rozsoudil nejtvrdší oříšek kola, kterým byla situace v utkání Mladá Boleslav - Slavia, kdy po Chramostově pádu domácí kopali penaltu a ještě byl slávista Frydrych vyloučen, bude ovšem asi potřeba průkaznějších záběrů ve srovnání s těmi, co dokázala nabídnout Česká televize.

Bývalý rozhodčí a propagátor videa ve fotbale Robert Henn každopádně říká, že vyvíjet nějaké speciální technologie není zapotřebí, že stávající televizní technika postačuje. Záleží samozřejmě na počtu kamer a jejich rozmístění.

Vědomí odhalených příkladů z minulosti mnohé z nás vede k nejistotě, zda i mnohé současné zápasy v České republice nemohou být rozhodčími manipulovány. Dokonce se před časem v České televizi vysílala reportáž, ve které utajení svědci hovořili o systému tzv. jízdného, které prý má inkasovat skupina lidí vedená Romanem Berbrem, nyní místopředsedou Fotbalové asociace ČR. A to za tím účelem, aby soutěže dopadly tak, jak je oním jízdným předplaceno. Roman Berbr i Miroslav Pelta, předseda asociace, to samozřejmě označují za naprostý nesmysl.

Až chyby rozhodčích, ať už úmyslné, nebo neúmyslné, odhalí a opraví video, podstatné části všech těchto dohadů se každopádně jednou provždy zbavíme. A Berbrova údajná temná říše, ať už je vybájená, nebo reálná, se jednoduše rozpadne. Zmizí jako hrad z písku, když ho smete přílivová vlna.

A třeba pak zjistíme, že se Romana Berbra všichni léta báli jen proto, že to tak prostě chtěl...

Ano, máte pravdu, ďábel si vždycky cestu najde. Pořád tu zbude spousta možností nějak "kouzlit". Nicméně ty opravdu zásadní instrumenty, kterými rozhodčí může hrubě ovlivnit zápas, tedy penalty a vyloučení, by měly být už v blízké budoucnosti ohlídané. Alespoň v lize, samozřejmě. Co vlastně přinesla o víkendu?

Lafata dohnal Siegla. Má ale formu?

Sparta-Jablonec 2:1. Domácím se počtvrté v této ligové sezoně stalo, že u nich doma na Letné otevřel skóre soupeř. Proti Brnu i Teplicím otočila Sparta skóre raz dva, s Baníkem (!) se v úvodu sezony trochu trápila. Proti soupeři, ze kterého se časem vyklubal podzimní zoufalec, se gólově prosadila až v 80., 84. a pak 90. minutě.

Proti Jablonci musela Sparta čekat na spásný vítězný gól až do minuty devadesáté. Dočkala se, ale před zápasy s Laziem každopádně zjistila, že se zase musí vrátit z výšin trochu na zem.

(Oprávněná) chvála po postupu přes Krasnodar a herní pauza způsobená odložením zápasu na Julisce způsobily své. Spartě v úvodu utkání scházela koncentrace a dynamika. A mohla děkovat osudu, že v té fázi inkasovala jen jednu branku.

Jak Jablonci ubývaly síly, získávala Sparta na převaze, postupně utahovala šrouby, až nakonec přišla relativně šťastná chvíle, kdy se balon ideálně odrazil Váchovi proti noze - a Letná slavila vítězný, navíc spektakulární gól.

Jenže některé otazníky zůstaly. Podle mě jeden hlavní: David Lafata. Na jednu stranu byl jeho vyrovnávací gól už jeho 170. v lize a 176. započítávaným do Klubu ligových kanonýrů, čímž se Lafata v historické bilanci dotáhl na sparťanskou superlegendu jménem Horst Siegl.

Zároveň se ovšem vynořila otázka, jestli je Lafata v dané situaci pro Spartu útočníkem číslo 1 pro zápas s Laziem. Jeho výkon proti Jablonci totiž nebyl přesvědčivý. A to z objektivních důvodů, Lafata dlouhodobě bojuje se zdravotními problémy a v poslední době mnoho netrénoval. Viditelně mu proto chyběla síla.

Pozor, nikde není psáno, že za pár týdnů z něj zase může být superstar, ale momentálně je prostě jeho forma diskutabilní. Takže znovu: Bude hrát ve čtvrtek v základu proti Laziu? Trenér Ščasný se tváří tak, že Lafata je sparťanskou jistotou. Velmi bych se ale divil, kdyby nezvažoval i jiné varianty. Byť omezené faktem, že s Laziem nesmí hrát Šural.

Nová móda: Proti Plzni s torzem

Plzeň-Příbram 4:0. Fajn, dosud nepřesvědčivá Plzeň hrála ve druhé půli pěkně, dovolila si i luxus další zahozené penalty... Jenže hrajete vždycky to, co vám soupeř dovolí. A Příbram ve svém nedělním složení, bez Bednáře, Pilíka, Štípka, Suchana či operovaného Dosoudila, dovolovala opravdu mnohé.

Nic proti skvělým příbramským mládežníkům, zápas jim určitě přinesl další velkou školu. Je ale otázkou, zda některé (trenérské?) tahy v lize nezavánějí poslední dobou znehodnocováním soutěže. Třeba Teplice přijely do Plzně bez Vachouška a Ljevakoviče, podle zlých jazyků proto, aby se ti dva nevykartovali před zápasem proti Liberci. S vědomím, že v Plzni toho nejspíš stejně Tepličtí moc neuhrají.

Podobně Bednář a Pilík chytili čtvrtou žlutou kartu v soutěži zrovna před utkáním v Plzni. Náhoda? Tak určitě...

Mladá Boleslav - Slavia 2:1. Zatímco v boji o titul se neděje nic nového (pokaždé když oba aspiranti nastoupí, bodují naplno), tak v bojích o Evropskou ligu se to mele.

Třetí je aktuálně Mladá Boleslav (38 bodů), čtvrtý navzdory pouhé remíze se Slováckem pak Slovan Liberec (36 bodů), přičemž ambiciózní Slavia (33) je až pátá. Což na EL stačit může, ale také nemusil, záleží na vývoji v Mol Cupu.

Navíc má Slavia po remíze 1:1 v Edenu a sobotní porážce 1:2 v Mladé Boleslavi s tímto klubem nyní už horší bilanci vzájemných zápasů.

Hodně se v sobotu diskutoval Chramostův pád, z něhož vzešla penalta a Frydrychovo vyloučení. Jist jsem si jen tím, že Chramosta pád hodně přihrál. Jestli ho Frydrych zároveň penaltově fauloval, to z dostupných záběrů vážně neumím rozsoudit. Nicméně Chramosta své pověsti "letce" každopádně dostál stoprocentně...

Jenže Slavia neprohrála jen kvůli tomuto momentu. Padla i proto, že předtím hrála příliš pasivně: 21 procent držení míče v první půli, žádné střelecké pokusy, prostě slabota. V deseti, když jí začalo téct do bot, to pak najednou šlo. Jenže čáru přes rozpočet udělal Slavii dalším inkasovaným gólem Pavlenka. Sorry, ale tohle brankář týmu s evropskými ambicemi chytat musí, byť je to brankář náhradní.

Sigmě chybí bojovníci. A taky obrana

Liberec-Slovácko 0:0. Historické bilance jsou většinou k ničemu, ale fakt, že Slovácko u Nisy neslavilo výhru  ještě ani v jediném ze svých 14 pokusů, už asi o něčem svědčí. Bez Doška a Diviše Moravané hlavně bránili. A úspěšně. I proto, že je mdlý Slovan pořádně smáčkl do svěráku až v posledních minutách, ale to už bylo pozdě.

Jihlava-Olomouc 2:1: Nechme stranou podivnosti, že za hosty hrál Vepřek s odmáznutou čtvrtou žlutou kartou, jakožto i Hála, který měl být před týdnem správně vyloučen, a věnujme se podstatě. Sigmě už jde fakt o kejhák.

Bilanci vzájemných zápasů s Vysočinou má teď sice shodnou, rozdíl celkového skóre jakbysmet, jenže to nejpodstatnější falíruje. Sigma po porážce ztrácí už 4 body. Přitom domácím k výhře stačilo zdánlivě málo, párkrát zacentrovat z křídla před bránu, kde volný útočník dvakrát pohodlně skóroval

Sigmě chybí bojovníci a celá defenziva (snad s výjimkou brankáře, byť Buchta, tentokrát také zrovna neexceloval). Pro klub, který vychoval Ujfalušiho, Kováče, Rozehnala či Kalase, dost tristní zjištění.

Brno-Zlín 2:0. Jarní bilance hostí: ve 4 zápasech 0 bodů, 1 vstřelený gól. A co na podzim tak opěvovaný Zlín nyní čeká? Po cestě do Edenu přijede Sigma, po výletu do Jablonce se dostaví Plzeňští, pak zase do Teplic... No... Jen aby se s s těmi 24 podzimními body cítili Zlínští pořád stejně komfortně jako teď.

Bohemians-Teplice 1:1. Na podzim si Severočeši nechali dát v nastavení dva góly od Sigmy, tentokrát si v posledních vteřinách při vyrovnávacím gólu Potočného rvali chlupy "klokani". Přitom i 20letý Schick po utkání do kamery správně řekl, že stačilo podržet balon na útočné polovině u soupeřova praporku. Za šílené taktické chyby se holt platí.

Ostrava-Dukla 1:2. Ten, kdo po minulé domácí výhře Baníku nad Zlínem začal ještě fantazírovat o záchraně, už se asi zklidnil. Nicméně Petrželovi chlapci sehráli s Duklou sice prohranou, leč důstojnou partii. I to je pro ně solidní zpráva. A 5300 fanoušků v hledišti to, myslím si, chápe. A těší se, jak příště zkusí Baník zkomplikovat doma život Teplicím.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy