Chtějí revoluci: Video do české ligy. Čech projektu fandí

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 9. 2012 13:30
Systém 12 kamer by přišel na 1,8 milionu korun, na každém ze šestnácti stadionů
Petr Čech hovoří o tom, že jednoznačně preferuje zavedení videa ve fotbale | Video: Aktuálně.cz

Praha - Stane se česká Gambrinus liga nejprogresivnější fotbalovou soutěží světa? Stačila by "drobnost": začít v ní o penaltách, ofsajdech a faulech rozhodovat podle videozáznamu.

Systém 10-12 kamer, který by obsáhl celé hřiště a nabídl sudím záběry, podle nichž by se dalo relevantně rozhodnout, nabízí českému i světovému fotbalu bývalý sudí Robert Henn.

Svůj systém dlouhodobě testuje v přenosech z ligy, které přináší skupina Nova. Záběry ale zatím (?) slouží jen pro televizní diváky, sudí podle nich sporné situace dosud nerozhodují.

Čech: Jsem jednoznačně pro video

"Já jsem jednoznačně pro zavedení techniky, která by fotbalovým sudím pomohla činit správná rozhodnutí," podporuje iniciativu i Petr Čech, brankář Chelsea a české reprezentace (video s názorem Petra Čecha nahoře v článku).

Henn navázal úzkou spolupráci se senátorem Marcelem Chládkem (ČSSD). Ten má k fotbalu blízko, působí v orgánech pražské Dukly. A proč zrovna senátor? "Projednávali jsme i možnost, že by se sám stát podílel na financování video systému pro celou Gambrinus ligu," sdělil Henn deníku Aktuálně.cz.

Na kolik by ta "novota" přišla? "Ta částka je podle mě překvapující: jen 1,8 milionu korun s DPH na jeden komplet. V porovnání s tím, co by to fotbalu přineslo, je ta částka směšná," říká Henn.

Zaplatí stát fotbalu systém za 28,8 milionu korun?

"Senátor Chládek mi sdělil, že tato částka vynásobená počtem 16 oddílů Gambrinus ligy by mohla být financována ze státních peněz, právě pro výjimečnost a jedinečnost tohoto projektu," dodává Henn.

Celkem by tedy projekt přišel na 28,8 milionu korun.

Otázka zavedení videa ve fotbale se řeší léta, emoce vzkypí vždy, když na nějaké velké akci padne gól, který sudí buď uznají, či neuznají, přičemž je ovšem televizní technika usvědčí z chyby.

Velkou diskusi rozpoutala zejména neuznaná branka Anglie v utkání s Německem na mistrovství světa 2010.

Komise IFAB, která o změnách fotbalových pravidel rozhoduje, letos připustila možnost používání dvou systémů, hlídajících ovšem výhradně brankovou čáru. A konkrétně skutečnost, zda míč tuto čáru celým objemem přešel či nepřešel. Jedním z těchto systémů je Jestřábí oko, známé z tenisu.

Jestřábí oko hlídá jen čáru, český systém vše

Hennův systém podle slov svého tvůrce umožňuje komplexní rozhodování zápasu podle videa. "Branková technologie, kterou schválila mezinárodní pravidlová komise IFAB a poté FIFA, stojí zhruba 5 milionů korun. A systém hlídá pouze brankovou čáru, která řeší pouze desetinu problému celého utkání," upozorňuje Henn.

Otázkou je, zda by česká Gambrinus směla pro rozhodování svých zápasů nasadit jiný video-systém, než ten, který homologovala FIFA.

"Naše liga je ligou České republiky. Máme svoje vlastní orgány, ty bychom přece nepotřebovali, kdyby vše řídila jen FIFA. Když jsem osobně mluvil s jedním z členů UEFA, tak mi jasně sdělil, že si ve svých soutěžích můžeme testovat, co uznáme za vhodné - a poté můžeme UEFA či FIFA předložit, jak to u nás funguje," míní Henn.

Jenže samotná Fotbalová asociace ČR z Hennova nápadu právě kvůli jeho nekompatibilitě s nařízeními FIFA nijak nadšená není. "Nebudeme se tím zabývat, dokud tento projekt nedovolí FIFA, respektive její pravidlová komise. Nebylo by vhodné, abychom se do podobných akcí pouštěli bez jejího souhlasu," řekl ČTK mluvčí FAČR Kolář.

Čech o výhodách videa nepochybuje

"Když sudí ve fotbale rozhodne špatně, může ovlivnit výsledek utkání nebo jeho průběh. Navíc se sám dostává pod tlak, když se celý stadion otáčí proti němu," glosuje věc ze svého pohledu Petr Čech, brankář Chelsea.

"Pro mě jako pro hráče by bylo lepší vědět, že sudí udělal rozhodnutí správně - a mít to potvrzené od video-rozhodčího. Protože člověk se jinak cítí poškozený..." líčí Čech. "Když se sudí splete třeba v nějakém velkém finále, tak ovlivní práci celého týmu lidí během celého roku. A to je pak velké zklamání. Proto jsem rád, že se o videu začíná seriózně uvažovat, že by se tohle mohlo změnit."

A co si o zavedení videa ve fotbale myslíte vy? Jste pro variantu FIFA, nebo tu českou? A co si myslíte o tom, zda by měl projekt zaplatit český stát? Diskutovat můžete v diskusi pod článkem i na facebookovém profilu jeho autora Luděk Mádl - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy