Anglie už se videa nemůže dočkat. Češi řeší, kdo to zaplatí

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 7. 2012 8:00
Videosystém Čecha Roberta Henna by byl lacinější, od FIFA ale nemá zelenou
Terry na Euru vykopnul míč zpoza brankové čáry, ale sudí gól Ukrajině nepřiznali
Terry na Euru vykopnul míč zpoza brankové čáry, ale sudí gól Ukrajině nepřiznali | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Chceme tu technologii v Premier League tak rychle, jak jen to bude možné," říká Alex Horne, generální sekretář anglické ligy.

O čem mluví? Však víte: Čtvrtek 5. července se stal milníkem v historii fotbalu.

Mezinárodní pravidlová komise IFAB povolila možnost užití technologie Jestřábí oko, nebo GoalRef pro posuzování situací, kdy není jisté, zda míč překročil celým objemem brankovou čáru a zda tedy bylo dosaženo regulérního gólu.

První české reakce jsou zatím spíše opatrné. Tuzemské kluby by hlavně zajímalo, kdo by případnou instalaci dané technologie na českých stadionech zaplatil.

Hovoří se totiž o ceně zhruba 5 milionů korun pro vybavení jednoho stadionu.

Svoboda: Třeba na to budou granty

"Zatím je to pro nás velká neznámá. Nemáme žádnou informaci, zda bude FIFA požadovat, aby se ta technologie používala ve všech profi-soutěžích, případně od kdy. Nevíme ani, jestli by to ekonomicky spadlo na bedra klubů, nebo by se na to vypsaly nějaké granty," přemýšlí nahlas Dušan Svoboda, místopředseda FAČR volený kluby I. a II. ligy.

"Neumím teď vůbec odpovědět na to, jak by to bylo finančně náročné," dodává.

Britská média zmiňují náklady, odpovídající zhruba 5 milionům korun.

"Já ten krok vítám, fotbal se díky té technologii posune o kus dál. Ale ta cena se mi nezdá. Šikovní lidé by to určitě uměli udělat výrazně laciněji," míní Jaroslav Starka, šéf příbramského klubu.

Hennův systém je za tři miliony

"My tady v Česku už jeden takový systém připravený máme, to by stálo jen tři miliony, ale je to trochu něco jiného, než s čím teď přišla FIFA," říká František Hradlička, ředitel FK Teplice.

"Takže bychom to mohli používat jen pro interní potřebu."

Má na mysli video-projekt bývalého rozhodčího Roberta Henna, který ale s nyní povolenými technologiemi Jestřábí oko a GoalRef nemá mnoho společného.

A nemá žádnou certifikaci FIFA, takže pro skutečné rozhodování zápasů je nepoužitelný.

Vraťme se k Jestřábímu oku a GoalRef. Jisté je, že přinejmenším jedna z těchto dvou vybraných technologií bude v akci při prosincovém MS klubů v Japonsku.

Závěr FA Cupu už s novou technologií?

Pokud se osvědčí, počítá s ní FIFA na Konfederační pohár, který se za rok hraje v Brazílii jako generálka na MS 2014 - a potom i na šampionát samotný.

Co se týče národních soutěží, nejhlasitěji se k novým technologiím hlásí anglická Premier League.

"Vítáme rozhodnutí IFAB a s oběma provozovateli vybraných technologií chceme okamžitě vstoupit do jednání s cílem zavést novinku v Premier League jak nejrychleji to bude možné," řekl Alex Horne, generální sekretář soutěže.

Angličané naznačili, že by novinku měli rádi instalovanou už na semifinálové duely a finálový mač FA Cupu, pro samotnou Premier League počítají nejspíš se startem v ročníku 2013/14.

Řeší se grafický výstup pro diváky

Dan Johnson, ředitel komunikace Premier League, se na celou věc podíval i z obchodní stránky: "Jsme rádi, že ve hře jsou dvě technologie, i vzhledem k ceně produktu tu tedy vzniká příjemné konkurenční napětí."

Zmínil vizi, že v Anglii by mohl být projekt financován centrálně skrze obchodní sponzoring. 

A dodal, že by uvítal dořešení možného grafického výstupu pro diváky. Jinými slovy: aby fanoušci na stadionu viděli nějaké grafické zobrazení toho, co Jestřábí oko nebo GoalRef zachytí. Podobně jako to známe z fotbalových přenosů.

Jak obě technologie fungují

Jestřábí oko funguje na principu šesti kamer, který sledují brankovou čáru a díky principu triangulace umí bezpečně rozeznat, zda ji balon přešel celým objemem.

GoalRef je technologie, která počítá s čipem umístěným v míči, který vysílá slabé vlny, které zachytává magnetické pole umístěné v brance.

 

Právě se děje

Další zprávy