Buď je vedení ligy kompetentní, nebo nikoliv, zlobí se Tvrdík po zrušeném zápase

ČTK ČTK
3. 12. 2023 10:53
Kvůli sněžení a nezpůsobilé hrací ploše byl odložen dnešní zápas 17. kola první fotbalové ligy mezi Zlínem a Slavií. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže. Utkání mělo mít výkop v 18:00, náhradní termín zatím nebyl určen. Pražané už v sobotu na Moravu složitě cestovali autobusem a jejich zástupci zkritizovali vedení LFA.
Lukáš Provod
Lukáš Provod | Foto: Milan Kammermayer

Zápas Zlína se Slavií je šestým odloženým duelem kola, zvládlo se odehrát pouze sobotní utkání mezi Slováckem a Olomoucí (1:1). Obhájce titulu Sparta má nastoupit dnes v Pardubicích. Východočeský klub ráno na sociálních sítích oznámil, že terén byl schválen a od 15:00 se bude hrát.

Pardubičtí přiložili fotografii zeleného trávníku bez sněhu:

Představitelé Zlína na klubovém webu uvedli, že utkání se Slavií bylo odloženo kvůli velkému množství sněhu, jenž nepřestal padat ani během noci. "Ve Zlíně napadlo během noci a dnešního rána 20 centimetrů sněhu. Přestože vytápění jede naplno, ani to nestačí. S ohledem na zdraví hráčů a nevýhodné počasí pro fanoušky nelze zápas odehrát," uvedl Zlín.

Slavia podle svého šéfa Jaroslava Tvrdíka žádala o odložení duelu už v sobotu před odjezdem z Prahy, ale neuspěla. LFA uvedla, že oficiálně žádnou žádost neobdržela. Tvrdík poté odpoledne a večer dokumentoval cestu mužstva autobusem do Zlína, která se kvůli sněžení a ucpané dálnici značně protáhla.

V kritice LFA pokračovalo slávistické vedení i po dnešním rozhodnutí zápas odložit.

"Vzhledem k počasí, předpovědi na sobotu i neděli, regulérnosti celé soutěže, zdraví hráčů a kvůli fanouškům bych odložil celé ligové kolo. Tento návrh jsem včera dlouho před zahájením prvního zápasu tohoto kola směřoval vedení LFA. Procedurálně není nic jako 'oficiální žádost'. Je jen a výhradně na vedení LFA v době kratší než týden do zápasu, jak rozhodne. Je to stejné jako s TV právy. Buď je vedení LFA kompetentní, nebo nikoliv," uvedl na sociální síti X Tvrdík.

O vysílacích právech na první ligu se v poslední době vedly velké diskuze. Před pár dny skončilo výběrové řízení a vítězové jeho hlavních částí, dosavadní vysílatel O2 TV a sázková kancelář Betano, přinesou LFA přes 430 milionů korun ročně, což je téměř třikrát více než dosud. Dříve tendr neprobíhal, s tím ale nesouhlasil mimo jiné Tvrdík. Obrátil se dokonce na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní se o práva nově dvoukolově soutěžilo.

Kritikou LFA nešetřil ani ředitel strategické komunikace Slavie Jakub Splavec. "Od pátku bylo jasné, že to na většině stadionů prostě nepůjde. V zájmu ochrany zdraví hráčů, zachování regulérnosti pro všechny zúčastněné, nezničení už tak zkoušených hracích ploch a atraktivity pro fanoušky na tribunách i u televize jsme se to snažili vysvětlit těm, kteří mají za úkol řídit ligu," uvedl na sociální síti Splavec.

"Ti samí lidé nechali naše kluky odjet do Zlína s tím, že druhý den dopoledne zápas odloží. Místo toho, aby se řídili racionálním úsudkem, hráli si na meteorology a byrokratické mravokárce. Výsledek ať si každý zhodnotí sám. Šťastnou cestu zpět klukům i fanouškům, kteří už ve městě jsou. Jinak už fakt nemám slov," doplnil Splavec.

LFA upozornila, že postupuje podle řádů a při odkladu má vždy poslední slovo hlavní rozhodčí.

"Kvůli dění v posledních hodinách a dnech byla ale LFA v intenzivním kontaktu s kluby v rámci celé ligy. Pokud domácí celek požádal, LFA vyslala na stadion delegovanou osobu, aby situaci posoudila a v případě špatného stavu utkání s předstihem odložila," uvedla asociace na svém webu.

"V případě Zlína ale klub o nic podobného nežádal. Dopředu avizoval, že stav hrací plochy je dobrý a díky příznivé předpovědi by mělo být vše připraveno tak, aby se utkání mohlo uskutečnit bez jakýchkoliv omezení. Bohužel noční sněžení situaci změnilo a i přes všechnu snahu domácího celku nebylo možné hrací plochu uvést do odpovídajícího stavu," doplnila LFA.

Kvůli sněhové kalamitě byly už dříve odloženy sobotní zápasy Českých Budějovic s Hradcem Králové, Jablonce s Teplicemi, Mladé Boleslavi s Karvinou a Bohemians 1905 s Libercem a dnešní utkání Ostravy s Plzní. Po duelu Olomouce se Slováckem hraném na sněhu a těžkém terénu oba trenéři konání zápasu kritizovali a označili ho mimo jiné za hazard se zdravím hráčů.

Oficiální náhradní termín má zatím jen utkání Jablonce s Teplicemi, které se odehraje ve středu od 17:00. Bohemians 1905 pak na svém webu avizovali, že proti Liberci nastoupí 13. prosince od 18:00, což však zatím LFA nepotvrdila.

 

Právě se děje

Další zprávy