Žádný koeficient. V případě nedohrání lig rozhodne o účastnících pohárů tato sezona

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 4. 2020 17:43
Pokud by se domácí fotbalové soutěže v Evropě nemohly kvůli pandemii nového koronaviru dohrát, o účastnících dalšího ročníku pohárů by podle UEFA měla rozhodnout nedokončená sezona.
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia | Foto: Reuters

Evropská unie fotbalových asociací o tom informovala po dnešním jednání výkonného výboru. 

UEFA znovu apelovala na jednotlivé členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, pokud to pandemie koronaviru jen trochu dovolí. Za ideální scénář považuje unie dokončení lig podle původního formátu.

V případě, že by to ze zdravotních důvodů nebylo možné, vyzvala UEFA asociace a národní ligy, aby případně pozměnily formát tak, aby bylo zajištěno, že do dalšího ročníku evropských pohárů se týmy kvalifikují podle sportovních zásluh.

UEFA v prohlášení na svém webu uvedla, že je ve výjimečných případech ochotná akceptovat i předčasné ukončení domácích lig, musí k tomu ale být legitimní důvody.

Buď by muselo vládní opatření v daném státu zakazovat sportovní akce, nebo by dohrání dané soutěže znemožnily nepřekonatelné ekonomické problémy.

V takovém případě by UEFA po členských zemích požadovala, aby nasadily týmy do dalšího ročníku evropských pohárů na základě nedokončené sezony 2019/20.

Jedna z variant, o které se spekulovalo, přitom počítala s tím, že by se do pohárů nasazovalo podle koeficientů, které si kluby vysloužily v předchozích sezonách. To by třeba v Česku posouvalo do kvalifikace Ligy mistrů Spartu na úkor Slavie, přestože jsou Letenští momentálně v tabulce až na devátém místě, zatímco červenobílí s náskokem vedou. 

Unie si zároveň vyhradila právo odmítnout start jakéhokoliv klubu v pohárech, pokud domácí soutěž předčasně skončí v rozporu s požadavky UEFA nebo pokud budou účastníci vybráni neprůhledným způsobem.

Ani po dnešním jednání není jasné, kdy se dohraje stávající sezona evropských pohárů. Podle výkonného výboru jsou stále na stole dvě varianty - buď rozběhnout Ligu mistrů a Evropskou ligu souběžně s domácími soutěžemi, nebo je dohrát až po dokončení soutěží v jednotlivých zemích.

UEFA zároveň definitivně rozhodla, že ponechá šampionátu, který byl z léta odložen na příští rok, název Euro 2020. Unie chce zachovat původní plán turnaje hraného ve 12 městech jako oslavy 60 let od založení kontinentálních mistrovství.

Zároveň tím hodlá připomenout, jak fotbal v letošním roce zareagoval na pandemii nemoci covid-19. Unie by také musela zničit řadu již vyrobených předmětů a materiálů, které jsou opatřeny značkou šampionátu.

Výkonný výbor naopak stále nerozhodl o dalším osudu evropského šampionátu jednadvacítek. Turnaj mladíků se má hrát příští léto, vzhledem ke kolizi s Eurem A-týmů ale nejspíš bude přesunut. Rozhodnutí má padnout 27. května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy