Žádný koeficient. V případě nedohrání lig rozhodne o účastnících pohárů tato sezona

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 4. 2020 17:43
Pokud by se domácí fotbalové soutěže v Evropě nemohly kvůli pandemii nového koronaviru dohrát, o účastnících dalšího ročníku pohárů by podle UEFA měla rozhodnout nedokončená sezona.
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia | Foto: Reuters

Evropská unie fotbalových asociací o tom informovala po dnešním jednání výkonného výboru. 

UEFA znovu apelovala na jednotlivé členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, pokud to pandemie koronaviru jen trochu dovolí. Za ideální scénář považuje unie dokončení lig podle původního formátu.

V případě, že by to ze zdravotních důvodů nebylo možné, vyzvala UEFA asociace a národní ligy, aby případně pozměnily formát tak, aby bylo zajištěno, že do dalšího ročníku evropských pohárů se týmy kvalifikují podle sportovních zásluh.

UEFA v prohlášení na svém webu uvedla, že je ve výjimečných případech ochotná akceptovat i předčasné ukončení domácích lig, musí k tomu ale být legitimní důvody.

Buď by muselo vládní opatření v daném státu zakazovat sportovní akce, nebo by dohrání dané soutěže znemožnily nepřekonatelné ekonomické problémy.

V takovém případě by UEFA po členských zemích požadovala, aby nasadily týmy do dalšího ročníku evropských pohárů na základě nedokončené sezony 2019/20.

Jedna z variant, o které se spekulovalo, přitom počítala s tím, že by se do pohárů nasazovalo podle koeficientů, které si kluby vysloužily v předchozích sezonách. To by třeba v Česku posouvalo do kvalifikace Ligy mistrů Spartu na úkor Slavie, přestože jsou Letenští momentálně v tabulce až na devátém místě, zatímco červenobílí s náskokem vedou. 

Unie si zároveň vyhradila právo odmítnout start jakéhokoliv klubu v pohárech, pokud domácí soutěž předčasně skončí v rozporu s požadavky UEFA nebo pokud budou účastníci vybráni neprůhledným způsobem.

Ani po dnešním jednání není jasné, kdy se dohraje stávající sezona evropských pohárů. Podle výkonného výboru jsou stále na stole dvě varianty - buď rozběhnout Ligu mistrů a Evropskou ligu souběžně s domácími soutěžemi, nebo je dohrát až po dokončení soutěží v jednotlivých zemích.

UEFA zároveň definitivně rozhodla, že ponechá šampionátu, který byl z léta odložen na příští rok, název Euro 2020. Unie chce zachovat původní plán turnaje hraného ve 12 městech jako oslavy 60 let od založení kontinentálních mistrovství.

Zároveň tím hodlá připomenout, jak fotbal v letošním roce zareagoval na pandemii nemoci covid-19. Unie by také musela zničit řadu již vyrobených předmětů a materiálů, které jsou opatřeny značkou šampionátu.

Výkonný výbor naopak stále nerozhodl o dalším osudu evropského šampionátu jednadvacítek. Turnaj mladíků se má hrát příští léto, vzhledem ke kolizi s Eurem A-týmů ale nejspíš bude přesunut. Rozhodnutí má padnout 27. května.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy