Žádný koeficient. V případě nedohrání lig rozhodne o účastnících pohárů tato sezona

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 4. 2020 17:43
Pokud by se domácí fotbalové soutěže v Evropě nemohly kvůli pandemii nového koronaviru dohrát, o účastnících dalšího ročníku pohárů by podle UEFA měla rozhodnout nedokončená sezona.
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia
Julian Brandt a Lukáš Masopust v zápase LM Borussia Dortmund - Slavia | Foto: Reuters

Evropská unie fotbalových asociací o tom informovala po dnešním jednání výkonného výboru. 

UEFA znovu apelovala na jednotlivé členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, pokud to pandemie koronaviru jen trochu dovolí. Za ideální scénář považuje unie dokončení lig podle původního formátu.

V případě, že by to ze zdravotních důvodů nebylo možné, vyzvala UEFA asociace a národní ligy, aby případně pozměnily formát tak, aby bylo zajištěno, že do dalšího ročníku evropských pohárů se týmy kvalifikují podle sportovních zásluh.

UEFA v prohlášení na svém webu uvedla, že je ve výjimečných případech ochotná akceptovat i předčasné ukončení domácích lig, musí k tomu ale být legitimní důvody.

Buď by muselo vládní opatření v daném státu zakazovat sportovní akce, nebo by dohrání dané soutěže znemožnily nepřekonatelné ekonomické problémy.

V takovém případě by UEFA po členských zemích požadovala, aby nasadily týmy do dalšího ročníku evropských pohárů na základě nedokončené sezony 2019/20.

Jedna z variant, o které se spekulovalo, přitom počítala s tím, že by se do pohárů nasazovalo podle koeficientů, které si kluby vysloužily v předchozích sezonách. To by třeba v Česku posouvalo do kvalifikace Ligy mistrů Spartu na úkor Slavie, přestože jsou Letenští momentálně v tabulce až na devátém místě, zatímco červenobílí s náskokem vedou. 

Unie si zároveň vyhradila právo odmítnout start jakéhokoliv klubu v pohárech, pokud domácí soutěž předčasně skončí v rozporu s požadavky UEFA nebo pokud budou účastníci vybráni neprůhledným způsobem.

Ani po dnešním jednání není jasné, kdy se dohraje stávající sezona evropských pohárů. Podle výkonného výboru jsou stále na stole dvě varianty - buď rozběhnout Ligu mistrů a Evropskou ligu souběžně s domácími soutěžemi, nebo je dohrát až po dokončení soutěží v jednotlivých zemích.

UEFA zároveň definitivně rozhodla, že ponechá šampionátu, který byl z léta odložen na příští rok, název Euro 2020. Unie chce zachovat původní plán turnaje hraného ve 12 městech jako oslavy 60 let od založení kontinentálních mistrovství.

Zároveň tím hodlá připomenout, jak fotbal v letošním roce zareagoval na pandemii nemoci covid-19. Unie by také musela zničit řadu již vyrobených předmětů a materiálů, které jsou opatřeny značkou šampionátu.

Výkonný výbor naopak stále nerozhodl o dalším osudu evropského šampionátu jednadvacítek. Turnaj mladíků se má hrát příští léto, vzhledem ke kolizi s Eurem A-týmů ale nejspíš bude přesunut. Rozhodnutí má padnout 27. května.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy