Tyhle posily se fotbalové Spartě povedly. Praha je úžasné místo k životu, libují si Američanky

František Typovský František Typovský
29. 11. 2017 10:38
Fotbalová Sparta před touto sezonou posilovala nejen mužský kádr. Do ženského výběru přivedla hned čtyři Američanky, od kterých si slibovala zkvalitnění kádru. Dvě z nových zámořských akvizic letenského týmu, obránkyně Elizabeth Rabenová a útočnice Simone Kolanderová, pro Aktuálně.cz popisují, jak se sžívají s Českem a úrovní zdejšího ženského fotbalu i jak vnímají podzimní výkony svých mužských kolegů.
Útočnice Simone Kolanderová, posila pražské Sparty z americké Minnesoty.
Útočnice Simone Kolanderová, posila pražské Sparty z americké Minnesoty. | Foto: AC Sparta Praha

Praha - Elizabeth Rabenová i Simone Kolanderová před touto sezonou působily na amerických univerzitách. Po ukončení studií se vydaly do Evropy a skončily v kádru fotbalistek pražské Sparty. Obě uspěly na testech a vybojovaly si angažmá v pražském klubu.

"Když jsem dokončovala studium na univerzitě, uvažovala jsem, co budu dělat dál. Rozhodla jsem se, že zkusím hrát fotbal v Evropě, v Česku jsem skončila vlastně náhodou. Chtěla jsem hrát ve větším evropském městě a aby v týmu byly další hráčky, co umí anglicky. A to se povedlo," pochvaluje si stoperka Rabenová.

Obě ženy Česká republika příjemně překvapila. Přijetí v Praze prý bylo velmi dobré. "Ten risk se nám zatím vyplácí. Klidně jsme mohly jít třeba do Anglie, kde to budeme mít se sžíváním se podstatně jednodušší, ale pobyt tady je obrovskou pozitivní zkušeností. Praha je úžasné město k životu," dodává útočnice Simone Kolanderová, mimo jiné také skvělá zpěvačka.

Ženskou nejvyšší soutěž dlouhodobě ovládá dvojice rivalů z Prahy, Slavia a Sparta, oba celky se na podzim představily v Lize mistryň. Ostatní týmy za úrovní obou klubů pokulhávají. Talentované hráčky si musí vykopat angažmá v Praze, aby se mohly fotbalem živit alespoň poloprofesionálně. Strádání ženského fotbalu v Čechách vnímají i posily letenského týmu ze zámoří.

"Musím se přiznat, že jsem si Česko proklepla. Věděla jsem, že tady dominují Sparta se Slavií a zbytek ligy dost zaostává. Tušila jsem, že některé zápasy nebudou mít takovou úroveň, ale zase na druhou stranu - hrály jsme Ligu mistryň, co víc si přát," říká Rabenová, jež pravidelně nastupuje v základní sestavě.

"Já jsem se ptala přímo na Spartě, jak to vypadá. Na férovku mi řekli, že je tady velká rivalita se Slavií a že ty ostatní týmy nejsou tak kvalitní," dodává její parťačka z útoku.

Úroveň by však podle nich mohla brzy stoupnout. "Vidíme tady spoustu talentovaných hráček. Týmům chybí víc peněz a lepší zázemí, ale když se to zlepší, tak je jisté, že se ženský fotbal v Česku zvedne. Návštěvnost moc neřešíme, ale máme pocit, že to číslo diváků na tribunách roste," radují se z pokroků. "Minule jsme se jich nemohly dopočítat, to byly stovky a stovky lidí. Doufám, že dobrými výkony přitáhneme víc a víc fanoušků, protože je opravdová zábava se na naše zápasy koukat," lákají sparťanky příznivce.

Americký systém výchovy hráček funguje v podobném módu jako například NHL - prostřednictvím draftu si týmy v nejvyšší soutěži vybírají posily. Celá ženská fotbalová sekce se v posledních letech těší velké finanční podpoře, která se projevuje i na výsledcích a úrovni tamního ženského fotbalu.

"NWSL (nejvyšší americká soutěž) je velmi vyrovnaná, navíc díky skvělým výkonům amerických reprezentantek také hojně sledovaná. Jen na jejich přátelské zápasy chodí třeba 30 tisíc lidí. V NWSL hraje i spousta cizinek například z Francie či Austrálie, kvalita soutěže díky přísunu peněz stále roste," shodují se obě Američanky.

Tlak na mužský tým Sparty je obrovský

Obě posily ženského týmu mají možnost sledovat výkony svých mužských kolegů z první ruky. Rabenová i Kolanderová navštívily několik zápasů přímo na Letné. "Na pár utkáních jsme byly, ale všechny jsme neviděly. Užily jsme si to, ale docela chápeme, že klub není úplně spokojený s výsledky týmu," tvrdí zámořské posily.

Rabenová sleduje Spartu na sociálních sítích a občas se pokouší přeložit některé z komentářů pod příspěvky do své rodné řeči, takže nespokojenost s výkony mužského celku vnímá. Ženský tým Sparty to prý ale ovlivnit nemůže.

Kolanderová, rodačka z Minnesoty, výběr italského kouče Stramaccioniho hájí. "Je těžké být pod takovým tlakem veřejnosti. V trénincích dřou, ale pak se jim nepovede pár zápasů a hned se na ně všichni sesypou. Ale i my doufáme, že se jim začne znovu dařit," přeje si útočnice.

Platy mužů a žen ve fotbale se musí srovnat

Pravděpodobně nejznámější americká hráčka fotbalu, gólmanka Hope Solová, spustila před nedávnem kampaň Equal Play, Equal Pay (Stejná hra, stejný plat), která podporuje vyrovnání odměn mezi fotbalisty a jejich něžnými kolegyněmi.

"Jsou to celebrity, každý v Americe ví, kdo je Hope Solová nebo Alex Morganová. Je to podobné, jako Češi vnímají Tomáše Rosického, a je důležité, že se takové osobnosti ozvaly," říká Rabenová, původem z coloradského Denveru.

"Je to krok správným směrem. Ty rozdíly mezi platy hráčů a hráček jsou dost velké. A tím, že naše ženy byly docela úspěšné, tak se kampaň docela chytila. Začínají se ozývat hlasy, proč muži berou o tolik víc než ženy, když se ani nedokážou kvalifikovat na světový šampionát, zatímco my ho vyhráváme," doplňuje Kolanderová.

Obě ženy kromě fotbalu také myslí na to, co budou dělat, až s kariérou skončí. Mají slušně našlápnuto, v kapse drží tituly z prestižních univerzit v Severní Karolině (Rabenová) a Minnesotě (Kolanderová). Obě vystudovaly mediální studia, Rabenová se specializací na žurnalistiku.

"V Americe většina studentek chce po konci na univerzitě seknout s fotbalem a věnovat se nějaké práci, ale já jsem se do fotbalu zamilovala natolik, že jsem nedokázala přestat. A ráda bych u něj zůstala, takže proto žurnalistika," popisuje svou volbu stoperka Sparty. Jejího studijního zaměření už si všimli i v letenském celku, který uvažuje, že by Rabenové nabídl stáž i v tomto oboru.

Útočnice Simone Kolanderová, posila pražské Sparty z americké Minnesoty.
Útočnice Simone Kolanderová, posila pražské Sparty z americké Minnesoty. | Foto: AC Sparta Praha
Stoperka Elizabeth Rabenová, posila pražské Sparty z USA.
Stoperka Elizabeth Rabenová, posila pražské Sparty z USA. | Foto: AC Sparta Praha
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Poslední pozvánku na olympijský turnaj hokejistů v Pekingu obdržel David Musil

Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Svaz o obsazení posledního volného místa informoval v tiskové zprávě.

Osmadvacetiletý Musil, jenž ve čtyřech zápasech okusil v minulosti i NHL, obléká dres Ocelářů od roku 2017, kdy se vrátil ze zámoří. S Třincem vyhrál dva mistrovské tituly. V reprezentačním dresu už má odehráno 47 zápasů, zúčastnil se dvou posledních odehraných mistrovství světa v letech 2019 a 2021.

"David je zkušený obránce, kterého máme prověřeného a v reprezentaci odvádí spolehlivé výkony," uvedl generální manažer Nedvěd. "Pasuje do role, pro kterou s ním počítáme. Není tajemstvím, že s trenéry jsme uvažovali i o Ladislavu Šmídovi. Nakonec jsme se s ním shodli, že přestávka kvůli operaci byla přece jenom příliš dlouhá a že je škoda, že se na led nemohl vrátit dříve. Sám řekl, že přemýšlí i o tom, zda by to bylo férové vůči dalším hráčům," dodal Nedvěd.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace ještě nemusí být konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Vzhledem k okolnostem spojeným zejména s pandemií koronaviru čítá seznam náhradníků 30 jmen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy